Ասորիները Հայաստանում
Ռեժիսոր` Ռազմիկ Խոսրոև, սցենարի հեղինակ` Արմենուհի Դեմիրճյան, օպերատորներ` Ռադիկ Պետրոսյան, Վահագն Վարդանյան, կոմպոզիտորներ` Վահան Արծրունի, Վիոլետ Սարգիզ, Ֆահիր Աթաօղլու, մոնտաժող` Արտավազդ Եղոյան
Ովքե՞ր են ասորիները, որտեղի՞ց են եկել և ո՞ւր են գնում. այս հարցերը միշտ հետաքրքրել են մարդկությանը: Մինչդեռ Միջագետքի երբեմնի հզոր տերերը շարունակում են ցրվել աշխարհով մեկ: Ֆիլմի հեղինակները մատնանշում են հետաքրքիր հանգրվանի տեղը. դա Հայաստանն է: Կադրում Միջագետքի քարտեզն է և... հակառակ ուղղությամբ շարժվող քարավանը: Ֆիլմի ճանաչողական դաշտն ավելի է ընդլայնվում, երբ խոսվում է ասորիների մարդաբանական տեսակի և լեզվի գրային առանձնահատկությունների մասին:
Խոսրոև, Ռազմիկ
Ռազմիկ Խոսրոև
ՀՀ վաստակավոր արտիստ, Երևանի թատրոնի և կինոյի ինստիտուտի, մանկավարժական համալսարանի դասախոս, Գ. Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնի դերասան, սցենարիստ:

Assyrians in Armenia
Who are Assyrians? Where do they come from? These questions have always been of interest to humanity. And yet, the once-powerful owners of Mesopotamia are still spreading all over the world.
Where are the Assyrians going? Authors of the film know that this interesting haven is Armenia. We see the map of Mesopotamia and… the caravan heading in the opposite direction. The informative ground of the film becomes broader when the anthropological features of Assyrians and their particular written language are covered.
Khosroev, Razmik
Razmik Khosroev
RA Meritorious Artist, lecturer at Yerevan Theatre and Film, State Pedagogical University, actor of National Academic Theatre named after G. Sundukyan and scriptwriter.