Archive

HONORARY AWARDS

Parajanov’s Thaler - Lifetime Achievement Award

Parajanov’s Thaler - Lifetime Achievement Award

Charles Aznavour

France

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

Istvan Szabo

Hungary

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

Margarethe von Trotta

Germany

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

PARAJANOV’S THALER – FOR OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION INTO WORLD CINEMA

Jos Stelling

The Netherlands

Special Prize Master

Special Prize Master

Ulrich Seidl

Austria

Parajanov’s Thaler - Lifetime Achievement Award

Parajanov’s Thaler - Lifetime Achievement Award

Nerses Hovhannisyan

Armenia

FEATURE COMPETITION

Golden Apricot

Golden Apricot

Circles

Srđan Golubovic

Serbia/Germany/France/Croatia/Slovenia

Silver Apricot

Silver Apricot

Parviz

Majid Barzegar

Iran

Jury Special Mention

Jury Special Mention

Araf – Somewhere In-Between

Yeşim Ustaoğlu

Araf – Somewhere In-Between

DOCUMENTARY COMPETITION

Golden Apricot

Golden Apricot

The Last Black Sea Pirates

Svetoslav Stoyanov

Bulgaria

Silver Apricot

Silver Apricot

A World Not Ours

Mahdi Fleifel

UK

ARMENIAN PANORAMA

Golden Apricot

Golden Apricot

I Am Going To Change My Name

Maria Sahakyan

Armenia/Russia/Denmark

Golden Apricot

Golden Apricot

Saroyanland

Lusin Dink

Turkey/Armenia/France

Apricot Stone

Golden Apricot

Golden Apricot

Welcome and… Our Condolences

Leon Prudovsky

Israel

Jury Special Mention

Jury Special Mention

The Mother

Łukasz Ostalski

Poland

Jury Special Mention

Jury Special Mention

The Swing of the Coffin Maker

Elmar Imanov

Germany

Jury Diploma

Jury Diploma

Rhino Full Throttle

Erik Schmitt

Germany

Ecumenical Jury Award

Ecumenical Jury Diploma

Ecumenical Jury Diploma

Eastalgia

Daria Onyshchenko

Germany/Ukraine/Serbia

Ecumenical Jury Award

Ecumenical Jury Award

Keep Smiling

Rusudan Chkonia

Georgia/France

Award of the Apostolic Church of Armenia - “Let There Be Light”

AWARD OF THE APOSTOLIC CHURCH OF ARMENIA - “LET THERE BE LIGHT

AWARD OF THE APOSTOLIC CHURCH OF ARMENIA - “LET THERE BE LIGHT

Artavazd Peleshyan

Armenia

Non-official Awards

British Council Award in the Armenian Panorama Competition

British Council Award in the Armenian Panorama Competition

Embers

Tamara Stepanyan

Armenia/Lebanon/Qatar

Armenian Filmmakers Union Award

Armenian Filmmakers Union Award

A Mere Life

Sanghun Park

South Korea

Hrant Matevosyan Award for the best script in the Armenian Panorama Competition

Hrant Matevosyan Award for the best script in the Armenian Panorama Competition

Broken Childhood

Jivan Avetisyan

Armenia