Cinema House, Grand Hall
Շողակաթ Վարդանյանը պատմում է. «Իմ կրտսեր եղբայրը՝ Սողոմոնը, 21-ամյա երաժիշտ էր և շուտով պիտի ավարտեր պարտադիր զինծառայությունը, երբ 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին Արցախում պատերազմ սկսվեց։ Պատերազմի 7-րդ օրը նա անհետ կորավ ռազմական գործողությունների գոտում։ Ես կինոռեժիսուրա երբեք չեմ սովորել, բայց ընտանիքիս ապրումները ստիպեցին, որ հեռախոսը ձեռքս վերցնեմ և տեսագրեմ մեր ամենօրյա փորձությունները։ Մենք պարզապես սպասում էինք եղբորս։ Ֆիլմ նկարահանելու մտադրություն չունեի։ Պատերազմի 44 օրերի ընթացքում մեր հոգիներում հույսն ու հուսահատությունը փոխարինում էին իրար։Դրանից հետո ես նկարահանեցի իմ ընտանիքի կյանքը ևս 2 տարի, երբ որոնում էինք, սպասում և տառապում։ Սողոմոնի մասունքները համարակալված էին 1489թվով՝ որպես «անհետ կորած անձի մարմին»։ Չնայած ամբողջ դառնությաանը՝ այս համարը մեզ համար դարձավ որոշակի ավարտ, որի կարիքը դեռ ունեն շատ ընտանիքներ։
Ստեղծագործական կազմը
Պրոդյուսեր՝ Շողակաթ Վարդանյան
Ռեժիսոր՝ Շողակաթ Վարդանյան
Սցենարի հեղինակ՝ Շողակաթ Վարդանյան
Օպերատոր՝ Շողակաթ Վարդանյան
Հնչյունային ձևավորող՝ Հայկ Իսրայելյան
Մոնտաժողներ՝ Տիգրան Բաղինյան, Արմեն Պապյան
Արտադրությունը՝ Շողակաթ Վարդանյան
Լավագույն ֆիլմ, FIPRESCI-ի մրցանակ, Ամստերդամի վավերագրական կինոյի փառատոն, Նիդերլանդներ, 2023, Լավագույն վավերագրական ֆիլմ, Տրիեստի ԿՓ, Իտալիա, 2024, Հատուկ հիշատակում, Վավերագրական ֆիլմերի մրցույթ, Սոֆիայի ԿՓ, Բուլղարիա, 2024,Մեծ ժյուրիիի հատուկ մրցանակ, Full Frame ԿՓ, ԱՄՆ, 2024, Ժյուրիի հատուկ հիշատակում, GoEast ԿՓ,Վիսբադեն, Գերմանիա, 2024
Շողակաթ Վարդանյան
Ծնվել է 1993-ին Երևանում արվեստագետների ընտանիքում։ Վեց տարեկանում որոշել է երաժշտություն սովորել և դաշնակահարուհի դառնալ։ Ավարտել է երաժշտական դպրոցը, կրթությունը շարունակել Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում, որը 2014-ին ավարտել է որպես դաշնակահար։ Մասնակցել է դասական, ակադեմիական, ժամանակակից և փորձարարական նախագծերի՝ թե՛ որպես մենակատար, թե՛ անսամբլների կազմում, ինչպես նաև որպես նվագակցող ելույթ ունեցել Հայաստանում, ԱՄՆ-ում, Կանադայում ու Եվրոպայում։ 2017-ից ազատ իմպրովիզներ է անում և դարձել է Երևանի ժամանակակից ձայնի նվագախմբի անդամ։ 2020-ի սեպտեմբերին սկսվել է արցախյան 44-օրյա պատերազմը։ Երբ ընտանիքն այլևս լուր չուներ Շողակաթի կրտսեր եղբորից, որը կռվում էր առաջնագծում, նա վերցնելով հեռախոսը՝ սկսել է տեսագրել ընտանիքին։ Հենց այս տեսագրություններն էլ հետագայում դարձել են նրա կինոդեբյուտի՝ «1489»-ի հենքը: Շողակաթ Վարդանյանը երբեք ռեժիսուրաչի սովորել։ «1489»-ի համար 2021-ին նրան շնորհվել է ՀՀվարչապետի մրցանակը (որից հրաժարվել է՝ համարելով, որ ֆիլմը չպետք է որևէ քաղաքական առնչություն ունենա), իսկ 2022-ին նախագիծը որպես ընթացիկ աշխատանք Մեծ մրցանակի է արժանացել «Ոսկե ծիրան» ԿՓ-ում:

Cinema House, Grand Hall
Shoghakat Vardanyan says: “My younger brother Soghomon, 21, a musician, was close to completing his mandatory military service when the Artsakh (Nagorno-Karabakh) War flared up again on Sept. 27, 2020. He disappeared in the war zone without a trace on the 7th day. I had never studied filmmaking but the emotions overwhelming my family made me grab my phone and document our daily ordeal. We were just waiting for my brother, I had not planned to make a film. Hope and despair alternated over the 44 days of the War. I filmed my family for another 2 years, as we searched, waited, and wavered. Soghomon’s remains were coded 1489 – “Body of individual missing in action.” Although bitter, this number provided closure, which many families still lack.”
Cast & Crew
Producer: Shoghakat Vardanyan
Director: Shoghakat Vardanyan
Script: Shoghakat Vardanyan
Director of Photography: Shoghakat Vardanyan
Sound: Hayk Israyelyan
Editing: Tigran Baghinyan, Armen Papyan
Production: Shoghakat Vardanyan
Best film, FIPRESCI Award, IDFA, Netherlands, 2023; Best Documentary, Trieste FF, Italy, 2024; Special Mention - Documentary Competition, Sofia FF, Bulgaria, 2024; Grand Jury Special Award, Full Frame Fest, USA, 2024, Jury Special Mention, GoEast FF, Wiesbaden, Germany, 2024
Shoghakat Vardanyan
Shoghakat Vardanyan was born in 1993 into a family of artists in Yerevan. By the time she was six decided to study music and become a pianist. She completed her studies at Music School, continued her education at the Komitas State Conservatory of Yerevan, and graduated in 2014 with a Bachelor's degree in Piano. Shoghakat Vardanyan has performed classical, academic, contemporary, and experimental collaborative work as a soloist, a part of chamber ensembles, and an accompanist in Armenia, the US, Canada, and Europe. Since 2017 she has been playing free improvisations and became a part of the Contemporary Sound Orchestra of Yerevan. In September 2020, the Artsakh (Nagorno-Karabakh) war erupted. When her family stopped hearing from her younger brother who was fighting on the front lines, she picked up her phone camera and started filming. This led to her debut film, 1489. Shoghakat Vardanyan never studied filmmaking. For 1489 she was awarded the Armenian Prime Minister's Award (which she refused because she believes the film should not have any political connections) in 2021; as well as the Work in Progress Grand Prix during the Golden Apricot FF in 2022.