Ծնվել է 1951 թվականին: Համադրող և մասնագիտությամբ լրագրող, 1989 թվականին հիմնադրել է «Filmkonst» կինոամսագիրը: 1994 թվականից մինչև 2003 թվականը եղել է Գոտեբուրգի կինոփառատոնի տնօրենը: Նրա ֆիլմագրությունը բաղկացած է «Բերգմանի ձայնը» (1997 թ.); «Լյուդմիլայի ձայնը»; «Ինգմար Բերգման. Ինտերմեցո» (2002) և կարճամետրաժ «Լռության ձայնը» ֆիլմերից:(2002):
• ՊԻՏԵՐ ՎԱՆ ԲՈՒԵՐԵՆ
Ծնվել է 1942 թվականին Ամստերդամում։ Սովորել է քաղաքական և հասարակական գիտություններ։ Կինոգիտական գործունեությունը սկսել է 1964 թվականից, վերջին 30 տարիներին հիմնականում Ռոտերդամի միջազգային կինոփառատոնի հովանավոր` հոլանդական De Volkskrant օրաթերթի համար: 2002 թվականին Ռոտերդամի փառատոնից ստացել է Life Time Achievement Award մրցանակը։ Այդ ժամանակվանից նա աշխատում,որպես ազատ հեղինակ` հատկապես «Skrien» կինոամսագրի համար: Աշխատում է նաև Ամստերդամի միջազգային վավերագրական ֆիլմերի փառատոնում և Յան Վրիման հիմնադրամի ընտրող հանձնաժողովի անդամ է: Հոլանդական կինոքննադատների շրջանակի համահիմնադիր, FIPRESCI-ի խորհրդի անդամ։
• ՍՈՆՅԱ ՎԵՍԹԵՐՀՈԼԹ
Vesterholt Film & TV ընկերության հիմնադիր Կոպենհագենում։ Համաշխարհային առաջատար հեռուստաալիքների վավերագրական ֆիլմերի մրցանակակիր պրոդյուսեր և ռեժիսոր։ Balticum Film & TV Festival-ի համահիմնադիր: Վավերագրական ֆիլմերի արտադրության և մշակման փորձագետ
• ԼՅՈՒԴՄԻԼԱ ՑՎԻԿՈՎԱ
Ուսումնասիրել է բանասիրություն Բրատիսլավայի Կոմենիուս համալսարանում և Ամստերդամի համալսարանում և ունի մշակութային նախագծերի կառավարման եվրոպական դիպլոմ: Նա մի շարք փառատոների խորհրդատու է: 1997 թվականից Ցվիկովան Ռոտերդամի միջազգային կինոփառատոնի ծրագրավորող է (մասնագիտությունը՝ Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի ֆիլմեր): Ցվիկովան եղել է տարբեր միջազգային կինոփառատոների ժյուրիի անդամ։
• ՄԻԽԱԻԼ ԼԻՏՎԱԿՈՎ
Կինոռեժիսոր:Ծնվել է 1938 թվականին:1965-ին ավարտել է Մոսկվայի Գերասիմովի անվան կինեմատոգրաֆիայի համառուսական պետական ինստիտուտը: Նկարահանել է ավելի քան 40 ֆիլմ, որոնցից շատերը գնահատվել են միջազգային կինոփառատոներում։ Լիտվյակովը վավերագրական կինոյի ակտիվ պրոմոութեր է։ 1988 թվականին ընտրվել է «Ուղերձ Մարդուն Սանկտ Պետերբուրգ» միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր տնօրեն։
• ԻՐԻՆԱ ԿԱՆՅՈՒՇԵՎԱ
Ավարտել է Թատրոնի և կինոարվեստի ազգային ակադեմիայի թատրոնի և կինոյի բաժինը /1988/: 1996 թվականի հոկտեմբերից Բուլղարիայի ազգային կինոկենտրոնի միջազգային հարաբերությունների, փառատոների և խթանման բաժնի ղեկավարն է: Թատրոնի և կինոյի թեմաներով ամսագրերի և թերթերի բազմաթիվ հոդվածների, հարցազրույցների և գրախոսությունների հեղինակ և թարգմանիչ, խմբագիր և հեղինակ: Եվրոպական համատեղ արտադրության միջազգային փառատոնի (Սոֆիա), Բուլղարական գեղարվեստական ​​գեղարվեստական ​​ֆիլմերի փառատոնի (Վառնա) և բուլղարական վավերագրական և անիմացիոն ֆիլմերի փառատոնի (Պլովդիվ) կազմակերպիչ: Եվրոպական տեսալսողական աստղադիտարանի ազգային համակարգող. Ազգային ներկայացուցիչ Հարավարևելյան Եվրոպայի կինոցանցում /SEE CN/:
• ԱԼԼԻ ԴԵՐՔՍ
Ուտրեխտի համալսարանում սովորել է կինո և թատերական գիտություն։ 1988թ.-ին Նիդեռլանդների կինոյի ինստիտուտի օգնությամբ սկսել է Ամստերդամի վավերագրական ֆիլմերի միջազգային փառատոնը (IDFA): 1989 թվականից IDFA-ի տնօրենն է։ Ալլին Յան Վրիման հիմնադրամի տնօրենն է և Յան Վրիման հիմնադրամի ընտրող հանձնաժողովի ղեկավարը, որն աջակցում է զարգացող երկրների վավերագրական կինոգործիչներին: Նա նաև Ամստերդամի Amnesty International Film Festival-ի խորհրդատվական կոմիտեի անդամ է: Եղել է բազմաթիվ միջազգային փառատոների ժյուրիի անդամ։
• ԿԻՐԻԼ ՌԱԶԼՈԳՈՎ
Կիրիլ Ռազլոգովը ծնվել է 1946 թվականին: Պրոֆեսոր, մշակութային գիտությունների դոկտոր, Մշակութային հետազոտությունների ռուսական ինստիտուտի տնօրեն, արվեստի պատմության, կինոյի և մեդիայի, մշակութային քաղաքականության և զարգացման վերաբերյալ 14 գրքի և ավելի քան 300 հոդվածի հեղինակ։ Կինոյի և արվեստի մասին կինոփառատոների և հեռուստահաղորդումների կազմակերպիչ։ Նախորդ պաշտոնները՝ գիտաշխատող Ռուսաստանի կինոարխիվում (Գոսֆիլմոֆոնդ), Պետական ​​կինոկոմիտեի նախագահի հատուկ օգնական, Կինոյի պատմության, մեդիա և մշակութաբանության պրոֆեսոր Կինոյի պետական ​​ինստիտուտում (ՎԳԻԿ), բարձրագույն դասընթացներ կինոռեժիսորների և սցենարիստների համար։ և Մոսկվայի եվրոպական մշակույթի ինստիտուտը։
• ՕԼԳԱ ՇԵՐՎՈՒԴ
Ավարտել է Լենինգրադի պետական ​​համալսարանի լրագրության բաժինը։ 1985 թվականից աշխատել է որպես թղթակից, սյունակագիր « Վեչերնի Լենինգրադ » (այժմ՝ « Վեչերնի Պետերբուրգ ») թերթում։ 1994 թվականից «Վեչերնի Պետերբուրգ»-ի մշակույթի բաժնի վարիչն է։ Նրա հոդվածները տպագրվել են բազմաթիվ պարբերականներում։ Օլգա Շերվուդը մասնակցել է «Ուղերձ մարդուն» միջազգային կինոփառատոնի ընտրությանը: Աշխատել է նաև որպես «Կինոշոկ» և «Պիտերկիտ» կինոփառատոների ժյուրիի անդամ:
• ԱՐՄԱՆ ՄԱՆԱՐՅԱՆ
Ծնվել է 1929 թվականին Արաքում (Իրան): 1946 - ընտանիքով տեղափոխվել է Խորհրդային Հայաստան։ 1954թ. ավարտել է Երևանի կոնսերվատորիան: 1962թ. ավարտել է ՎԳԻԿ-ի ռեժիսորական բաժինը: 1962 թվականից աշխատել է Հայֆիլմ ստուդիայում որպես կինոռեժիսոր։ Նրա առաջին ֆիլմը՝ «Կրակված լծակը», թարմ շունչ էր հայկական կինոյի համար։ Նկարահանել է նաև վավերագրական և անիմացիոն ֆիլմեր։
• ԱԼԲԵՐՏ ՅԱՎՈՒՐՅԱՆ
Ծնվել է 1935 թվականին Լենինականում (այժմ՝ Գյումրի): 1964թ. ավարտել է ՎԳԻԿ-ի կինեմատոգրաֆիստական ​​բաժինը (Լ.Կոսմատովի վարպետության դաս): Նկարահանել է Ս.Փարաջանովի «Աշիկ Քերիբ» և անավարտ «Խոստովանություն» ֆիլմերի օպերատորը։ Հայկական պետական ​​մանկավարժական ինստիտուտի կինոյի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր։
• ԿԱՐԵՆ ԳԵՎՈՐԳՅԱՆ
Ծնվել է 1941 թվականին Երևանում։ 1963թ. ավարտել է ՎԳԻԿ-ի կինեմատոգրաֆիայի բաժինը: 1963-64թթ. աշխատել է Արմենֆիլմ ստուդիայում: 1967թ. ավարտել է Մոսկվայի ռեժիսուրայի բարձրագույն դասընթացները: Աշխատել է «Մոսֆիլմ» ստուդիայում, «Ցենտրնաուչֆիլմում», «Վավերագրական ֆիլմերի Երևանի» ստուդիայում։ 1970-81թթ. աշխատել է Արմենֆիլմ ստուդիայում, որտեղ դադարեցրել է աշխատանքը է «Հրաժեշտ սահմանից անդին» ֆիլմի արգելումից հետո: Հետագայում աշխատել է Կիևի «Լենֆիլմ» և «Դովժենկո» կինոստուդիայում։ 1992 թվականին հիմնել է իր սեփական անկախ ստուդիան `«Նավիգատոր»-ը:
• ՄԱԼԽԱԶ ԿՈՒԽԻԱՆԻՁԵ
Ծնվել է 1962 թվականին Թբիլիսիում։ 1979 թվականից աշխատել է Վրաստանի կինոդերասանների կինոստուդիայում։ Սովորել է Թբիլիսիի կինոյի և թատրոնի ինստիտուտի թատրոն և կինո: Որպես ռեժիսոր նկարահանել է մի շարք անիմացիոն և վավերագրական ֆիլմեր։ 1996 թվականից նա Վրաստանի անկախ կինո-վիդեո կինոգործիչների ասոցիացիայի նախագահն է։
• ԱՐԱ ՎԱՀՈՒՆԻ
Արա Վահունին ծնվել է Երևանում` 1938 թվականին: 1960-ից մինչև 1964 թվականը սովորել է Երևանի պետական համալսարանի բանասիրական բաժնում: Միևնույն ժամանակ աշխատել է «Հայաստանի ֆիզկուլտուրնիկ» պարբերականում և հրապարակել է ծաղրանկարներ մի շարք թերթերի և ամսագրերի համար: 1972 թվականին ավարտել է Մոսկվայի Գերասիմովի անվան կինեմատոգրաֆիայի համառուսական պետական ինստիտուտի ռեժիսուրայի բաժինը: Հեղինակել է ավելի քան 40 վավերագրական, ինչպես նաև մի քանի խաղարկային և անիմացիոն ֆիլմեր
• ԱՐԱ ՄՆԱՑԱԿԱՆՅԱՆ
Ծնվել է 1953 թվականին Երևանում։ 1970թ. ավարտել է Երևանի պետական ​​համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետը: 1979-84թթ. սովորել է վավերագրական և հեռուստատեսային կինոռեժիսուրա Մոսկվայի ՎԳԻԿ բարձրագույն կինոդպրոցում: 1984թ.-ից վավերագրական կինոյի ռեժիսոր է Հայկական վավերագրական ֆիլմերի ստուդիայում (Հայք): 2004 թվականից «Երկիր» հեռուստաալիքի գլխավոր պրոդյուսերն է։
• ՍՏԵՓԱՆ ԱՆԴՐԱՆԻԿՅԱՆ
Ծնվել է 1927 թվականին Մայկոպում: 1947 թվականին ավարտել է Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջը:1954-ին ավարտել է Մոսկվայի Գերասիմովի անվան կինեմատոգրաֆիայի համառուսական պետական ինստիտուտի անիմացիոն ֆիլմերի ռեժիսուրայի բաժինը: 1960-ական թվականներին Վալենտին Պոդպոմոգովի և Ռ.Պ. Բաբայանի հետ միասին վերածնել է հայկական անիմացիոն ֆիլմերը:
• ՍՏԵՓԱՆ ԳԱԼՍՏՅԱՆ
Ծնվել է 1951 թվականին Երևանում: 1970 թվականից աշխատել է Հայֆիլմ կինոստուդիայի անիմացիոն ֆիլմերի բաժնում:1972-ին վերապատրասվել է Մոսկվայի Սոյուզմուլտֆիլմ ստուդիայում: 1977 թվականից աշխատում է որպես գեղարվեստական և անիմացիոն ֆիլմերի ռեժիսոր:
• ՆԱՐԻՆԵ ԶՐԲԱՇՅԱՆ
1993-ին ավարտել է Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիան` կինոյի և թատրոնի պատմության բաժինը: Նրա դիպլոմային աշխատանքի թեման էր Թատրոնը Ինգմար Բերգմանի ֆիլմերում: 1993-1996 թվականներին աշխատել է Հայաստանի ազգային կինոարխիվում, որպես գիտաշխատող և խմբագիր։ 1996 թվականից արտասահմանյան կինոյի պատմություն է դասավանդել Գեղարվեստի պետական ​​ակադեմիայում: Միևնույն ժամանակ համագործակցում է մի շարք պարբերականների հետ, այդ թվում «Զերկալո», «Ռեսպուբլիկա Արմենիա», «Կինո», «Նովոյե վրեմյա», «Հայկական Ակտուել», «Ար» և «Պրոմետևս» :

Armenian Panorama Jury
Born in 1951. A film programmer and a journalist by trade, founded the cinema magazine "Filmkonst" in 1989. Since 1994 till 2003, he was the director of the Gotebûrg Film Festival, transferred his passion for film from in front of the screen to behind the camera. His filmography consists of The Voice of Bergman (1997); The Voice of Ljudmila; Ingmar Bergman: Intermezzo (2002) and a short The Voice of Silence (2002).
• PETER VAN BUEREN
NETHERLANDS
Born in 1942 in Amsterdam. Studied political and social sciences. Has written about cinema since 1964, last 30 years mainly for the Dutch daily De Volkskrant, sponsor of the International Film Festival Rotterdam. In 2002 he left this newspaper and received a Life Time Achievement Award from the Rotterdam festival. Since then he freelances, especially for the filmmagazine Skrien. Works also for the International Documentary Filmfestival Amsterdam, and is a member of the selection committee of the Jan Vrijman Fund. Co-founder of the Dutch circle of film-critics, the Dutch section of FIPRESCI. He is a member of the board.
• SONJA VESTERHOLT
DENMARK
Founder of the company Vesterholt Film & TV in Copenhagen. Award-winning producer and director of documentaries for leading world TV channels. Co-founder of Balticum Film & TV Festival. Expert in production and development of documentaries.
• LUDMILA CVIKOVA
Studied philology at the Comenius University in Bratislava and the University of Amsterdam, and holds a European diploma in Cultural Project Management. She is a consultant and advisor for various festivals. Since 1997, Cvikova has been Programmer (specialization: Eastern and Central European Films) for the International Film Festival Rotterdam. Cvikova has been a jury member in different international film festivals.
• MIKHAYIL LITVYAKOV
RUSSIA
Film director. Born in 1938. Graduated from Moscow Film Institute (VGIK) in 1965 . Shot more than 40 films, many of them highly appreciated in international film festivals. Litvyakov is an active promoter of documentary cinema. In 1988 he was selected as general director of the Message to Man Saint Petersburg International FF.
• IRINA KANOUSHEVA
BULGARIA
Graduated from theater & cinema studies at the National Academy for Theater and Film Art /1988/. Since October 1996 is Head of International Relations, Festivals & Promotion of the Bulgarian National Film Center. Author and translator of numerous articles, interviews and reviews for magazines and newspapers on theater and cinema topics, editor and author. Organizer of the International Festival of European co-productions (Sofia), the Festival of Bulgarian feature film Golden Rose (Varna) and the Festival of Bulgarian documentary and animation films Golden Rhyton (Plovdiv). National coordinator for the European Audiovisual Observatory. National representative at the South East European Cinema Network /SEE CN/.
• ALLY DERKS
Studied film and theater science at the University of Utrecht. In 1988 she started, with help of the Netherlands Film Institute, the International Documentary Filmfestival Amsterdam (IDFA). Since 1989 she is the director of IDFA. Ally is director of the Jan Vrijman Fund and head of the selection committee of the Jan Vrijman Fund that supports documentary filmmakers in developing countries. She also is a member of the advisory committee of the Amnesty International Filmfestival Amsterdam. She was a jury member of many international festivals.
• KIRILL RAZLOGOV
Born in 1946, M.A. in art history (Moscow University), professor, Ph.D. in cultural studies, Director of the Russian Institute for Cultural Research, author of 14 books and more than 300 articles on art history, film and the media, cultural policy and development. Organiser of film festivals and TV programmes on film and art. Previous positions: researcher at the Russian Film Archive (Gosfilmofond), special assistant to the president of the State Film Committee, professor of film history, media and cultural studies at the State Film Institute (VGIK), High courses for film directors and script writers and the Institute for European culture in Moscow.
• OLGA SHERWOOD
Graduated from the Department of Journalism, Leningrad State University. Since 1985, she has worked as reporter, columnist for "Vecherniy Leningrad" (now "Vecherniy Petersburg") newspaper. Since 1994 - she has been head of the Culture Department in "Vecherniy Petersburg". Her articles were published in many periodicals. Olga Sherwood took part in selection for the Message to Man Int'l Film Festival. Also worked as a Jury member for Kinoshok and Piterkit film festivals.
• ARMAN MANARYAN
ARMENIA
Born in 1929 in Arak (Iran). 1946 - his family moved to Soviet Armenia. 1954 - graduated from Yerevan Conservatory. 1962 - graduated from the Directing Department of VGIK. Since 1962 he has been working as a film director at Hayfilm Studio. His first film, Fired Lever, was a breath of fresh air for Armenian cinema. Has shot documentaries and animation films as well.
• ALBERT YAVURYAN
Born in 1935 in Leninakan (now Gyumry). 1964 - graduated from the Cinematographer Department of VGIK (L.Kosmatov's master-class). Acted as the director of photography on S.Paradjanov's "Ashik Kerib" and the unfinished "Confession." He is the Head of Cinema Department of Armenian State Pedagogical Institute, professor.
• KAREN GEVORGYAN
Born in 1941 in Yerevan. 1963 - graduated from the Cinematography Department of VGIK. 1963-64 - worked at Armenfilm Studio. 1967- graduated from the Advanced Directing Courses in Moscow. Worked in Mosfilm Studio, Tsentrnauchfilm, Yerevan Studio of Documentary Films. 1970-81-worked at Armenfilm Studio, from where he was banished after the film "Farewell Beyond the Border" was banned. Later worked at Lenfilm Studio and Dovzhenko Film Studio in Kiev. In 1992 he established his own independent Studio "Navigator."
• MALKHAZ KUKHIANIDZE
GEORGIA
Born in 1962 in Tbilisi. Since 1979, he has worked as an actor at the Film Actors Theatre of Georgia Film Studio. Studied theatre and cinema at Tbilisi Institute of Cinema and Theatre. As a director he made a number of animation films and documentaries. Since 1996, he is president of the Georgian Independent Cinema-Video Filmmakers Association.
• ARA VAHUNI
Born in 1938 in Yerevan. 1960-64 - studied in the Department of Philology of Yerevan State University. At the same time worked at the newspaper "Hayastani Fizkulturnik" and published caricatures in many newspapers and magazines. 1972 - graduated from the Directing Department of VGIK. Since 1971 - worked as a film director at Yerevan Studio of Documentary Films. Author of about 40 documentaries, some features and animated films.
• ARA MNATSAKANYAN
Born in 1953 in Yerevan. 1970 - he graduated from the Physics Department of Yerevan State University. 1979-84 - he studied documentary and television film directing at Moscow High Film School, VGIK. Since 1984 he has been documentary film director at Armenian Documentary Film Studio (Hayk). Since 2004 he is general producer of Yerkir TV channel.
• STEPAN ANDRANIKYAN
Born in 1927 in Maykop. In 1947 graduated from Terlemezyan Art College. In 1954 graduated from the Art Department of VGIK. Works at Hayfilm Studio as a art director and director of animated films. In the 1960s, along with Valentin Podpomogov and R.P.Babayan revived the Armenian cartoon animations.
• STEPAN GALSTYAN
Born in 1951 in Yerevan.Since 1970, he has worked in the animation department of Hayfilm. In 1972, he was trained at Soyuzmultfilm Studio (Moscow). Since 1977 he has been working as art director and film director for animated films.
• NARINE JRBASHYAN
Graduated from Yerevan State Institute of Fine Arts in 1993, the Department of Cinema and Theater History and Criticism. The topic of her diploma thesis was “Theater in Ingmar Bergman’s Films”. From 1993 to 1996, she worked as a researcher and editor at the Armenian National Cinematheque. Since 1996, she has taught history of foreign cinema at the State Institute of Fine Arts. At the same time she collaborates with the following publications: ”Zerkalo”, ”Respublika Armenia”, ”Kino”, ”Novoye Vremya” , “Armenian Aktuell”, and “Ar ” and “Prometevs” independent TV channels.