Ռոբեր Գեդիգյանն ուսանում էր Փարիզի Բարձրագույն հետազոտությունների գործնական դպրոցի սոցիալական գիտությունների բաժնում, երբ Ռընե Ֆերեն 1977-ին նրան առաջարկեց գրել «Ֆեռնան» ֆիլմի սցենարը: 1980-ին ռեժիսոր Գետիկյանը Արիան Ասկարիդի և Ժերար Մեյլանի մասնակցությամբ նկարահանեց իր անդրանիկ ֆիլմը` «Անցյալ ամառը», որտեղ արդեն ներկա էին Մարսելն ու տեղի սոցիալական իրականությունը: Մի քանի ֆիլմից հետո հանրությունը 1997-ին ճանաչեց Գեդիգյանին «Մարիուսն ու Ժանետը» կինոնկարի շնորհիվ, որն արժանացավ «Լուի Դելյուկ» մրցանակին և «Սեզար» մրցանակ բերեց Արիան Ասկարիդին՝ որպես լավագույն դերասանուհու: Ապա ասպարեզ եկան «Սրտի տեղում», «Քաղաքը հանգիստ է», «Գրոհ» ֆիլմերը: Ռոբեր Գեդիգյանը նաև Agat Films & Cie/Ex Nihilo պրոդյուսերական խմբի հիմնադիրներից է: Այս անկախ ընկերությունն արտադել է ավելի քան 400 վավերագրական և խաղարկային ֆիլմ: Ռեժիսորն իր արմատներին է վերադարձել 2006-ին ստեղծված «Ուղևորություն դեպի Հայաստան» ֆիլմով, որն արժանացել է Անրի Լանգուա մրցանակին, ապա նկարահանել է «Լեդի Ջեյն» «սև» ֆիլմը, որը ներկայացվել է Բեռլինի ՄԿՓ-ում: Նրա 17-րդ աշխատանքը` «Կիլիմանջարոյի ձյուները», 2011-ին ընդգրկվել է Կաննի ՄԿՓ-ի պաշտոնական մրցույթի «Հատուկ հայացք» ծրագրում: Գեդիգյանի նոր ֆիլմը՝ «Խենթ պատմությունը», էկրան կբարձրանա մի քանի ամսից:
ՓԻԹԵՐ ՍՔԱՐԼԵԹ
Հիմնել է Ակիրա Կուրոսավայի անվան մրցանակը, որը շնորհվում է ստղծագործական վաստակի համար: Հրավիրվել է գլխավորելու Ֆրանսիական ֆիլմադարանը՝ Եվրոպայի ամենահին ու ճանաչված կինոարխիվը: 2003-ին մեկնել է ԱՄՆ՝ Նյու Յորքի Թրայբեքա ԿՓ-ի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու: Հետագայում տեղափոխվել է ԱՄԷ՝ դառնալով Աբու Դաբիի ՄԿՓ-ի գործադիր տնօրենը: Իր նպաստն է բերել նորարարական կինոյի զարգացման և հետարտադրական SANAD հիմնադրամի ստեղծմանը: Ժյուրիի անդամ է եղել բազմաթիվ կինոփառատոներում (Ալմաթիի, Կահիրեի, Դուբայի, Ժնևի Մարդու իրավունքների, Կարլովի Վարիի, Լոս Անջելեսի և այլն): Փարաջանով-Վարդանով ինստիտուտի (Բևըրլի Հիլզ, Քալիֆորնիա) խորհրդի անդամ է:
ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ ԳՐՈԶԵՎ
Ավարտել է Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտը (ՎԳԻԿ): Որպես կինոքննադատ թղթակցում է տարբեր կինոահանդեսների, պարբերականների և թերթերի: Կինոդիստրիբյուցիա է դասավանդում Սոֆիայի թատրոնի և կինոյի ազգային ակադեմիայում և կինոյի պատմություն` Բլագոևգրադի Հարավ-արևելյան համալսարանում: Հեղինակել է կինոյի պատմությանը վերաբերող շատ գրքեր, այդ թվում` եռահատոր «Բուլղարական կինոյի պամությունը»: 1993-ին հիմնել է Վառնայի Love Is Folly ՄԿՓ-ը, որի գեղարվեստական ղեկավարն է: 2004-09 թթ. եղել է Բուլղարիայի ազգային կինոկենտրոնի գործադիր տնօրենը: Բուլղարիայի կինեմատոգրաֆիստերի միության և FIPRESCI-ի Բուլղարիայի բաժանմունքի անդամ է: Ընդգրկվել է բազմաթիվ ազգային և միջազգային կինոփառատոների ժյուրիների կազմում:
ԶԱԶԱ ՈՒՐՈՒՇԱՁԵ
Կինոռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր: Վրաստանի կինոգործիչների միության նախագահ, «Օսկար» և «Ոսկե գլուբուս» մրցանակների թեկնածու: 1982-1988 թթ. ռեժիսուրա է ուսանել Վրաստանի Շոթա Ռուսթավելու անվան թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: Հայտնի է «Այստեղ լուսաբաց է» (1998), «Երեք տուն» (2008) և «Մանդարիններ» (2013) ֆիլմերով: «Մանդարինները» ներկայացվել և մրցանակներ է վաստակել աշխարհի տարբեր փառատոներում, ընդ որում՝ Վարշավայի ՄԿՓ-ի միջազգային մրցույթում լավագույն ռեժիսորական աշխատանք է ճանաչվել և շահել Հանդիսատեսների մրցանակը, իսկ 2013-ին Մայնհայմ-Հայդելբերգի ՄԿՓ-ում արժանացել Հատուկ և դարձյալ Հանդիսատեսների մրցանակներին:
ԱԼԻՆ ԹԱՇՉՅԱՆ
Ծնվել է 1969-ին Թուրքիայում: 1991-ին ավարտել է Ստամբուլի համալսարանի հաղորդակցությունների բաժինը: 1992-ին սկսել է աշխատել «Milliyet Art Review»-ում և «Milliyet» օրաթերթում: Այս մեդիա խմբում անցկացրած 16 տարիներին եղել է թղթակից, կինոքննադատ և «Art Review»-ի խմբագիր: Միաժամանակ իր քննադատ գործընկերների հետ կինոծրագրեր է ստեղծել թուրքական ռադիոյի և TRT 2 հեռուստաընկերության մշակութային ալիքի համար: Ծրագրել և ներկայացրել է 24-րդ լրատվական ալիքի «Թեմատիկ ֆիլմեր» հաղորդաշարը: 2008-15 թթ. աշխատել է որպես «Star» օրաթերթի քննադատ և սյունակագիր: Ալին Թաշչյանը Թուրքիայի բոլոր խոշոր փառատոների խորհրդատուն ու ծրագրերի համակարգողն է եղել, անդամակցել բազմաթիվ ազգային և միջազգային կինոփառատոների ժյուրիներին: Եվրոպական կինոակադեմիայի անդամ է: Չորս տարվա փոխնախագահությունից հետո 2014-ին ընտրվել է FIPRESCI-ի նախագահ: Այժմ գրում է Թուրքիայի մշակույթն ու արվեստը ներկայացնող www.sanatatak.com նշանավոր հարթակում:
ՄԱՐԵԿ ՀՈՎՈՐԿԱ
Չեխիա
Ավարտել է Պրահայի գեղարվեստի ակադեմիայի (FAMU) կինոյի և հեռուստատեսության բաժինը որպես վավերագրող: Նրա ֆիլմացանկն ընդգրկում է հինգ կարճամետրաժ և միջին տևողության ֆիլմ: 1997-ին Յիհլավայում հիմնված վավերագրական ֆիլմերի ՄԿՓ-ի տնօրենն է: 1996-ին և 1997-ին քննարկումներ է կազմակերպել չեխական մշակույթի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների հետ: Յիհլավայի վավերագրական ֆիլմերի ՄԿՓ-ն անդամակցում է եվրոպական վավերագրական կինոյի հինգ առանցքային ԿՓ-երի Doc Alliance գործընկերությանը (Կոպենհագենի CPH:DOX, Լայպցիգի DOK, Յիհլավայի վավերագրական ֆիլմերի ՄԿՓ, Վարշավայի Planete Doc Review, Նիոնի Visions du réel): Վավերագրական կինոյի «do» հանդեսի և «dok.revue» ամսագրի խորհրդատու խմբի անդամ է: Հրավիրվել է անդամակցելու տարբեր փառատոների միջազգային ժյուրիներին (օրինակ՝ Նիոնի Visions du Réel, Մյունխենի Doku.fest կամ Կրակովի ՄԿՓ):
ՋՈՎԱՆՆԻ ԴՈՆՖՐԱՆՉԵՍԿՈ
Ֆլորենցիայում բնակվող ռեժիսոր և պրոդյուսեր: Նախ լուսանկարիչ է եղել, ապա վավերագրությանը դիմել՝ մի քանի ամիս անցկացնելով Մեքսիկայի Լակադոնյան ջոնգլիներում, որտեղ նկարահանել է ֆիլմ Սապատայի կողմնակիցների ապստամբության մասին: Հրապարակել է երկու վեպ և մի լուսանկարչական ալբոմ: Հիմնել է Altara Films ընկերությունը, որը թողարկում է իր և այլոց ֆիլմերը՝ առանձնակի ուշադրություն դարձնելով միջազգային համատեղ արտադրությանը: Դոնֆրանչեսկոյի գործերը ցուցադրվել են զանազան ՄԿՓ-երում: Նրա վերջին աշխատանքը` «Քարե գետը», որպես լավագույն վավերագրական աշխատանք արժանացել է Հռոմի ՄԿՓ-ի Պոջջալիի, Փարիզի Cinéma du Réel ԿՓ-ի Երիտասարդական ժյուրիի, Երևանի ՄԿՓ-ի «Ոսկե ծիրան» և իտալական «Ոսկե գլոբուս» մրցանակներին:
ՆՈՒՆՈՒ ՍԵՆԱ
1969-ին Լիսաբոնում ծնված Նունու Սենան անկախ կինոյի IndieLisboa ՄԿՓ-ի հիմնադիրներից և ծրագրերի գլխավոր համակարգողներից է, փառատոն, որն արդեն տասնմեկ տարվա պատմություն ունի: Հաղորդակցության միջոցներ է ուսանել՝ ուսումն ավարտելով կինոյի մասնագիտացմամբ: Նախկինում եղել է Պորտուգալիայի կինոինստիտուտի վարչության աշխատակից և Պորտուգալական ֆիլմադարանի ու Կինոյի թանգարանի ծրագրերի և հրատարակչական բաժնի պատասխանատու: 2004-06-ին եղել է նաև վավերագրական կինոյի Doclisboa ՄԿՓ-ի ծրագրերի համակարգող: Այժմ IndieLisboa տնօրեն և ծրագրավորող լինելուց բացի, համալսարանում կինոյի պատմություն և վավերագրություն է դասավանդում:
ԿՈՐԻՆՆԱ ԴԱՆԻԵԼՈՒ
Մոսկվայում ծնված լրագրող և թարգմանիչ: Ավարտել է Մոսկվայի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետը: Հետագայում տեղափոխվել է Լոս Անջելես, որտեղ աշխատել է «Premiere», «Птюч», «Elle» հանդեսների ռուսական և ֆրանսիական հրատարակություններում: Այժմ ապրում է Փարիզում և զբաղվում փառատոների, հետահայաց ցուցադրությունների կազմակերպմամբ, նաև ռուսական ու եվրոպական կինոյին վերաբերող այլ գործունեությամբ: 2010-ից Վոլոգդայի՝ եվրոպական երիտասարդական կինոյի «Ձայներ» փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է:
ՍՅՈՒԶԱՆ ԽԱՐԴԱԼՅԱՆ
Ստոկհոլմում բնակվող սփյուռքահայ անկախ կինոռեժիսոր և լրագրող: Լրագրություն է ուսանել Բեյրութում և Փարիզում, լրագրող աշխատել Փարիզում մինչև 1988-ը, երբ սկսել է կինոյով զբավել: Ավարտել է Բոսթոնի Թաֆթի համալսարանի Ֆլեչեր դպրոցը միջազգային իրավունքի և դիվանագիտության մագիստրոսի աստիճանով: «Պատմության փրկություն. նկաահանելով վերապրածներին» գրքի հեղինակն է: Սյուզան Խարտալյանը նկարահանել է մի շարք վավերագրական ֆիլմեր, որոնց թվում են «Վերադարձ դեպի Արարատ»-ը (1988), «Անապահով հողը» (1993), «Նրա հայ արքայազնը» (1997), «Ափիոնից մինչև քրիզանթեմներ»-ը (2000), «Բառեր և քարեր. Ղազա»-ն (2000), «Տատիկին դաջվածքները» (2011): Այժմ Սյուզանն աշխատում է իր նոր ֆիլմի՝ «Այլ Երուսաղեմ»-ի վրա:
ՆԻՔ ՀՈԼԴՍՈՒՈՐԹ
Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում ու Ռուսաստանում աշխատող լրագրող, սցենարիստ, ռեժիսոր, կինո- և հեռուստատեսային արտադրանքի փորձագետ: «The Hollywood Reporter»-ի արևելաեվրոպական բաժնի վարիչն է, մոսկովյան թղթակից է աշխատել լոնդոնյան «Sunday Telegraph» թերթում, «Times»-ի «Higher Education» հավելվածում և «Variety» հանդեսում: Որպես կինոարտադրության փորձագետ՝ կինոյի և հեռուստատեսության շուրջ քննարկումներ է կազմակերպել մի շարք միջազգային միջոցառումների շրջանակներում, ընդ որում՝ Կաննի (Ռուսական տաղավար, 2012), Վրոցլավի «Նոր հորիզոններ» (2012-14), Բեռլինի (6-րդ Cinema Total, 2012, շեշտադրումը՝ Ռուսաստանի հետ համատեղ կինոարտադրություն) ՄԿՓ-երում: Հինգ վավերագրական կարճամետրաժ ֆիլմի սցենարի հեղինակը և ռեժիսորն է: Այժմ աշխատում է «Նապոլեոնի կորուսյալ կայսերական գանձը» դրամա-վավերագրական նախագծի վրա:
ԻՐԵՆԱ ԲԻԼԻՉ
Բելգրադում ծնված և հասակ առած Իրենա Բիլիչը Սորբոնում փիլիսոփայություն ու մարդաբանություն է ուսանել, Ժան Ռուշի և Էրիկ Ռոմերի ղեկավարությամբ` կինոռեժիսուրա: Համալսարանն ավարտելուց հետո հանդես է եկել որպես կինոքննադատ և թարգմանիչ: Հեղինակել է ավելի քան 20 վավերագրական և կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմ (այդ թվում` «Խենթ տունը», «Խորհրդավոր նավերը», «Դերվիշները», «Սպան» և «Ավելի ուշ է, քան կարծում ես»), որոնք ներկայացվել են, Կրետեյի, Կլերմոն-Ֆեռանի, Ստոկհոլմի, Բելգրադի, Կոլաշինի, Մոսկվայի և Մոնպելյեի փառատոներում, ինչպես նաև Ֆրանսիական ֆիլմադարանում, Մարդու թանգարանում, Քասելի Documenta ցուցահանդեսում, UNESCO-ում, Օսլոյի կինոթանգարանում և Նյու Յորքի Ամերիկյան գեղարվեստի պատկերասրահում: Իրենա Բիլիչը 2006-ից ի վեր Փարիզում և Նորմանդիայում կայացող «Եվրոպան Եվրոպայի շուրջ» և «Եվրոպան Եվրոպայով» արվեստի և հեղինակային ֆիլմերի մեկամսյա փառատոների հիմնադիրն է, պրոդյուսերը և գեղարվեստական ղեկավարը:
ԲԻՋԱՅԱ ՋԵՆԱ
Հնդկաստան
Ռեժիսոր, սցենարիստ, դերասանուհի: Ավարտել է Հնդկաստանի կինոինստիտուտը (Պունա), Օրիսա նահանգից սերող նշանավոր դերասանուհի է և պետական մրցանակակի դափնեկիր՝ որպես լավագույն դերասանուհի: Խաղացել է գեղարվեստական ֆիլմերում և հեռուստասերիալներում: Այդ ֆիլմերից «Հակիմ Բաբու»-ն ճանաչվել է լավագույն օրիական ֆիլմ՝ արժանանալով ազգային մրցանակի: 1992-95 թթ. Բիջայա Ջենան ընդգրկվել է Հնդկաստանի կինոյի և հեռուստատեսության ինստիտուտի վարչական խորհրդի կազմում: Ժյուրի անդամ է եղել և տարբեր փառատոներում և բազմաթիվ մրցանակներ ստացել: Բիջայան ուժերը փորձել է նաև որպես ռեժիսոր: «Թարա» և «Աբհաաս» մրցանակակիր ֆիլմերի պրոդյուսերը, սցենարի հեղինակը, ռեժիսորը և դերակատարուհին է: Ֆիլմերն արժանացել են մի շարք մրցանակների:
ՄԱՐԻՆԱ ԱԺԱԺԱ
Սցենարիստ, կինոծրագրերի համադրող: 1998-ից ի վեր Սիեթլի ՄԿՓ-ի կինոծրագրավորող, ֆիլմեր ընտրող Մարինա Աժաժայի ուշադրության կենտրոնում Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի, Ռուսաստանի, բալթյան երկրների և Կենտրոնական Ասիայի ֆիլմերն են: Նա անդամակցել է Տրիեստի, Վարշավայի և Բելառուսի «Լիստապադ» կինոփառատոների ժյուրիներին: Ծնվել է 1950-ին Հոլիվուդում, հասակ առել Լոս Անջելոսում և 1969-ից բնակվել Վաշինգթոն նահանգում: 1989-ին ավարտել է Վաշինգթոնի Էվերգրին նահանգային քոլեջի գրականության բաժինը բակալավրի աստիճանով: 1991-97 թթ. ապրել է Ռուսաստանի Դաշնությունում և սովորել Սանկտ Պետերբուրգի Հեռուստատեսության և կինոյի ինստիտուտի ռեժիսորական ֆակուլտետում (1993-94, Սեմյոն Արանովիչի արվեստանոց): Եղել է Ռուսաստանում առաջին՝ «Պատմությունը Հոլիվուդի աչքերով» ամերիկյան ճամփորդող կինոփառատոնի պրոդյուսերներից մեկը: 1988-ին ավարտել է Վաշինգթոնի համալսարանի սցենարական դասընթացը, իսկ 2005-ին`TheFilmSchool-ի սցենարական բաժինը (Սթյուարթ Սթերնի արվեստանոց):
ԱՐԱ ԵՐՆՋԱԿՅԱՆ
Ծնվել է 1951-ին Երևանում: Արվեստի վաստակավոր գործիչ, Երևանի պետական կամերային թատրոնի հիմնադիր և ռեժիսոր, թատերագիր: Նախնական մասնագիտությամբ կիբեռնետիկոս է և միայն 1983-ին է ավարտել ռեժիսորական կրթությունը: Ուսանողական տարիներին հիմնել է Հայաստանի Ուրախների և հնարամիտների ակումբը և թատերական հաջողությունների հասել: Զուգահեռաբար 1990-ից սկսել է զբաղվել կինոռեժիսուրայով` մինչև օրս նկարահանելով չորս ֆիլմ:
ՀՈՎԻԿ ՀԱԲԵՇՅԱՆ
Կինոլրագրող և կինոքննադատ: Ներկայումս վարում է 1933-ից Բեյրութում հրատարակվող «Ան-Նահար» արաբական օրաթերթի կինոյի ամենշաբաթյա էջը: Կարիերան սկսել է 1999-ին որպես անկախ լրագրող՝ աշխատակցելով տեղական և տարածաշրջանային արաբակալեզու մամուլին: Որպես ռեժիսոր և պրոդյուսեր վավերագրական ֆիլմեր է նկարահանել տարբեր հեռուստաընկերությունների, մասնավորապես կինոռեժիսորների դիմանկարներ ներկայացնող «Արաբական ոսպնյակ» հաղորդաշարի համար: Մասնակցել է նաև ուսանողներին աջակցող բազմաթիվ լսատեսողական սեմինարների: Screen ինստիտուտի խորհրդի անդամ է, մի հաստատություն, որն օժանդակում ու խթանում է կինոն իր բոլոր դրսևորումներով՝ որպես մշակութային, գեղարվեստական և սոցիալական արժեքների արտահայտչամիջոց: 2005-ից ի վեր որպես կինոքննադատ, ինչպես նաև ժյուրիի անդամ, լուսաբանում է միջազգային կինոփառատոներ (Կանն, Բեռլին, Վենետիկ, Թորոնթո): FIPRESCI-ի և NETPAC-ի անդամ է:
ԱԲՈԼՖԱԶԼ ՍԱՖԱՐԻ
Կինոռեժիսոր և պրոդյուսեր: Ծնվել է 1974-ին Իրանի Յազդ քաղաքում: 90-ականների սկզբից ի վեր ներգրավվել է կինոարտադրության մեջ և նախքան իր ուսումնառությունը ստեղծել շատ կարճամետրաժ ֆիլմեր: 2000-ին ավարտել է Թեհրանի գեղարվեստի համալսարանը: Արժանացել է այլևայլ միջազգային կինոմրցանակների և աշխատել տարբեր օտարերկրյա հեռուստընկերությունների համար, ինչպիսին է «Արտե»-ն: 2006-ին նկարահանել է իր առաջին՝ «Աշխարհի եզրին» լիամետրաժ ֆիլմը, որը մրցանակներ է ստացել «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ում: Սաֆարիի երկրորդ լիամետրաժ աշխատանքը՝ «Թեհրանից մինչև դրախտ»-ը, ցուցադրվել է տարբեր ՄԿՓ-երում, ինչպիսիք են Մոնրեալի և Ռոտերդամի փառատոները: Վերջերս Սաֆարին Իրանում ձեռնամուխ է եղել իր երրորդ լիամետրաժ կինոնկարին:
ՀՐԱՆՏ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆ
Ծնվել է 1962-ին Երևանում: 1995-ին ավարտել Երևանի սպորտի և ֆիզիկական կուլտուրայի պետական համալսարանը որպես ջրային պոլոյի մարզիչ: Երբեք չաշխատելով որպես մարզիչ` զբաղվել է արծաթագործությամբ, ապա` նկարչությամբ: Վերջապես ի կատար ածելով մանկության երազանքը` մտել է կինոաշխարհ: 1995-ին նկարահանել է իր առաջին կարճամետրաժ աշխատանքը` «Լռությունը»: Նկարահանել է նաև գովազդ, բազմաթիվ երաժշտական հոլովակներ փոփ ժանրի հայ և ռուս կատարողների համար, մրցանակների արժանացել Հայկական երաժշտական մրցանակաբաշխությունում: 2011-ին հիմնել է «Արև» կինոստուդիան, որի տնօրենն է: Ռուս սցենարիստ Վադիմ Լևանովի հետ համահեղինակել է «1+1=1» լիամետրաժ ֆիլմի սցենարը: 2014-ին ազգային կինոյի «Հայակ» մրցանակաբաշխությանը Հրանտ Վարդանյանի «Սպիտակ գառան երազը» արժանացել է լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմի համար սահմանված մրցանակին:
ՍԹԻՎԵՆ ԼՈՔ
Նյու Յորքում ծնված Սթիվեն Լոքը 1960-ականներից ապրում է Գերմանիայում, ներկայումս` Բեռլինում: MEDIA ծրագրի համար և որպես կինոյի ու թատրոնի քննադատ աշխատելուց հետո հրավիրվել է Բեռլինի ՄԿՓ-ի երկլեզու օրաթերթը հիմնելու և խմբագրելու, ինչպես նաև 20 տարով ընդգրկվել է մրցութային ծրագրի ընտրող հանձնաժողովում: Մինչև օրս աշխատում է Բեռլինալեում, այժմ՝ որպես հատուկ խորհրդատու և ֆիլմ որոնող, հիմնականում Սկանդինավյան երկրների պատասխանատու: Կինոլրագրությունից բացի, զբաղվում է նաև թարգմանչությամբ արվեստի, մշակույթի և պատմության ոլորտներում:
ԵԼԵՆԱ ԴՈՒՐԳԵՐՈՒ
Կինոքննադատ, բանաստեղծ, հրատարակիչ, թարգմանիչ: 2008-ին կինեմատոգրաֆի և լրատգրության գծով ասպիրանտուրա է ավարտել: 2010-ից «Ziarul Lumina» թերթի կինոմեկնաբանն է: 2001-ից մշտապես կինոխորագրեր է վարել ռումինական տարբեր հանդեսներում ու թերթերում: Գրել է հետևյալ գրքերը կինոյի մասին, «Տարկովսկի. ֆիլմը որպես աղոթք: Սրբության պոետիկան Անդրեյ Տարկովսկու կինոյում» (2002), «Զրույցներ Մարինա Տարկովսկայայի հետ» (2004), «Սանդուղք դեպի դրախտ. Կուստուրիցա, Տարկովսկի, Փարաջանով» (2011): DaKino (2005), Բուխարեստի (2006), Կարլովի Վարիի (2006), Քոթբուսի (2009) ՄԿՓ-ների ժյուրիի անդամ է եղել: Քոթբուսի ՄԿՓ-ում (2009) նախագահել է Էկումենիկ ժյուրին: Հավատարմագրված լրագող է եղել տարբեր ՄԿՓ-երում («Զոլոտոյ վիտյազ», Ռուսաստան, FILM.DOK, Սևծովյան ՄԿՓ, Մոսկվայի ՄԿՓ, Astra Film, B-EST, BIFEST, DaKino): Ավելի քան 15 հրապարակում ունի Ռումինիայում, Սերբիայում, Ռուսաստանում, Վրաստանում, Ղազախստանում, Իտալիայում, Բրազիլիայում տպագրված հրատարակություններում («Իսկուսստվո կինո», kinokultura.com, «Kinoruss»): 2002-ից Ռումինիայի կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ է:
ՍԻՐԱՆՈՒՅՇ ԳԱԼՍՏՅԱՆ
Կինոգետ, արվեստագիտության թեկնածու: 1991-ին ավարտել է ԵրՊԻ (Ճարտարագիտական համալսարան) տեխնիկական կիբեռնետիկայի ֆակուլտետը, 1999-ին` ԵԹԿՊԻ կինոգիտության բաժինը: 1995-ից կինոգիտական հոդվածներով հանդես է գալիս հանրապետական թերթերում և ամսագրերում, հրապարակումներ ունի նաև Հայաստանից դուրս: 2008-ին ՀՀ ԳԱ Արվեստի ինստիտուտում պաշտպանել է «Այլաբանությունը հայ կինոարվեստում» թեզը: 1999-ից դասավանդում է «կինոյի պատմություն» առարկան ԵԹԿՊԻ-ում, իսկ 2002-ից` ԵՊՀ-ում: 2000-ից` կինոքննադատների միջազգային ընկերակցության (FIPRESCI), 2007-ից `Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության, 2011-ից Հայաստանի Ազգային կինոակադեմիայի անդամ է: Մասնակցել է միջազգային գիտաժողովների: Հանդես է եկել հեռուստատեսությամբ, ներկայացրել կինոյին նվիրված հաղորդաշարեր: Հեղինակ է վավերագրական ֆիլմերի սցենարների: 2002-ին լույս է տեսել նրա «Էջեր ուրիշի օրագրից» պատմվածքների ժողովածուն: 2011-ին հրատարակվել է Սիրանույշ Գալստյանի «Հայացք մեր կինոյին. պատմությունը և ներկան» մենագրությունը, որ ներառում է ազգային կինոարվեստի պատմությունը` ստեղծման պահից մինչև մեր օրերը: Նույն 2011-ին կազմել և խմբագրել է Ռոման Բալայանին և Դմիտրի Կեսայանցին նվիրված գրքույկներ:
ՅՈԱԽԻՄ ԳՈԼԻՆ
Բողոքական աստվածաբանություն է ուսանել Հայդելբերգում, Թյուբինգենում, Չիկագոյում և Բոննում: Նրա մասնագիտական կարիերայի հաջորդական փուլերն են փորձառությունը կլինիկայում (Չիկագո, 1963), արտադրական ու սոցիալական գործունեությունը Բեռլինում (1965-66) և աշխատանքը երիտասարդնրի հետ Հռենոսի մարզի բողոքական եկեղեցում (1968-72): Աքրայում մասնակցել է Հավատի և կարգի վերաբերյալ Աշխատավորների փոխհաուցման հանձնախմբի էկումենիկ համաժողովին: Եղել է Ֆրանկֆուրտ-Բորնհայմի Սուրբ Հովհաննես ծխի քահանա և եկեղեցական շրջանի ավագ քահանա (1990-2002): «Տեսնելով և հասկանալով ֆիլմերը» կինոակումբի աշխատակազմի, ինչպես նաև Բողոքական կինոաշխատանքի և Ինտերֆիլմի անդամ է:
Տ. ՌՈՒԲԵՆ ԱԲԵՂԱ ԶԱՐԳԱՐՅԱՆ
Ուսանել է Սևանի Վազգենյան հոգևոր դպրանոցում, և ապա կրթությունը շարունակել Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում: Աշխատում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգում և «Գարեգին Ա» հայագիտական-աստվածաբանական կենտրոնում: 2004-06 թթ. ծառայության է անցել ՀՀ զինված ուժերում` որպես հոգևոր սպասավոր: 2001-ին ձեռնադրվել է սարկավագ, 2004-ին՝ կուսակրոն քահանա: 2006-09 թթ. սովորել է Հռոմի Գրիգորյան պապական համալսարանի մագիստրատուրայի սուրբգրային աստվածաբանության ֆակուլտետում: 2009-11 թթ. աշխատել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հրատարակչական բաժնում: 2011-ից ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկների հոգևոր ծառայության պատասխանատու է: Հաղորդավար է «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունում, դասավանդում է Սևանի Վազգենյան դպրանոցում և Սուրբ Էջմիածնի Գևորգյան աստվածաբանական համալսարանում: Հեղինակ է մի շարք ուսումնասիրությունների ու հոդվածների:
ԺԱՆ-ԺԱԿ ԿՅՈՒՆԱԿ
Ժան-Ժակ Կյունակը մրցանակների ներկայացված մի շարք խաղարկային կարճամետրաժ և վավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր է: Աշխատում է ֆրանսիական France 3 հանրային հեռուստատեսության համար: Աշխատել է նաև Փարիզի M6, Ժնևի RTS և Հոնկոնգի NBC հեռուստաալիքների համար: Ֆրանսիական SIGNIS-ի (Հաղորդակցության համաշխարhային կաթոլիկական ընկերակցություն) և Մոնպելյեի (Ֆրանսիա) Քրիստոնեական կինոփառատոնի անդամ է: Եղել է տարբեր կինոփառատոների ժյուրիի անդամ է, ինչպիսիք են Նիոնի Visions du Réel-ը և Նյոշատելի(Շվեյցարիա) ու Թուրինի (Իտալիա) փառատոները:

Robert Guédiguian had got a PhD in Social Sciences at the Ecole Pratique des Hautes Etudes when René Féret in 1977 offered him to write a script for Fernand. In 1980, director Robert Guédiguian directed his first film, Last Summer with Ariane Ascaride and Gérard Meylan, in which Marseille and its social reality are already present. After several films public learned about him in 1997 with the success of Marius and Jeannette, which won the Louis Delluc Prize and the Ariane Ascaride César for Best Actress. Then he directed In the Place of the Heart, The City is Quiet, and At the Attack. Robert Guédiguian is also one of the founders of the producers' collective Agat Films & Cie/Ex Nihilo. This independent company has produced more than 400 documentary and fiction films. He returns to his paternal roots with The Journey to Armenia in 2006, which won the Prix Henry Langlois and then creates a film noir Lady Jane, selected at Berlin IFF. His 17th film Snows of Kilimanjaro, has been in the official selection at the Cannes IFF 2011, Un Certain Regard. His new movie A Crazy Story will come out in a few months.
• PETER SCARLET
He instituted the Akira Kurosawa Lifetime Achievement Award. Has been invited to become Directeur Générale of the Cinémathèque Française, the oldest and most celebrated film archive in Europe. In 2003 leaves for the US to serve as Artistic Director of NYC’s Tribeca FF. Later Scarlet moved to the UAE to take the post of the Executive Director of Abu Dhabi FF. Also helped in creating SANAD, a groundbreaking development and postproduction fund. He has served on juries at many film festivals including Almaty, Cairo, Cannes, Dubai, Geneva Human Rights, Karlovy Vary, Los Angeles, and many others. Also he is a Board member of Parajanov-Vartanov Insitute, Beverly Hills, CA.
• ALEXANDER GROZEV
Graduate in Film Studies from the High Institute of Cinematography (VGIK) in Moscow. As film critic he contributes to various film magazines, review outlets and newspapers. Lecturer of Film Distribution at the National Academy for Teatre and Film, Sofia, Film History at the SouthWest University in Blagoevgrad. Autor of many books, ralated to history of film, uncluding The Cinema in Bulgaria in 3 volumes. Founder and artistic director of the Love Is Folly IFF in Varna (1993). Executive Director of the Bulgarian National Film Centre (2004-2009). Member of the Union of the Bulgarian Filmmakers and the Bulgarian section of FIPRESCI. Jury member at numerous national and international film festivals.
• ZAZA URUSHADZE
Film Director, writer, producer. Chairman of The Union of Georgian Filmmakers, Academy Award & Golden Globes nominee. In 1982-1988, he studied film directing at Shota Rustaveli Theatre and Film Georgian State University. Zaza Urushadze is a known for the films Here Comes the Dawn (1998), Three Houses (2008), and Tangerines (2013). Tangerines has been nominates and awarded in various festivals of the world among which the Best Director Award in the International Competition and the Audience Poll at the Warsaw FF, as well as the Special Award of Mannheim-Heidelberg and the Audience Award at Mannheim-Heidelberg IFF 2013.
• ALIN TAŞÇIYAN
Born in 1969 in Istanbul. In 1991, graduated from the University of Istanbul, Department of Communications. She began working for the Milliyet Art Review and Milliyet Daily newspaper in 1992. During the 16 year period in this media group she has been a correspondent, film critic and the editor of the Art Review. Meanwhile she made various cinema programs with fellow critics for the cultural channel of the Turkish Radio and Television TRT 2. Programmed and presented the Thematic Films Ribbon for the news channel 24. She has been a critic and a columnist for the Star Daily newspaper, 2008-15. Alin Taşçiyan has been an advisor and programmer for all the major FFs in Turkey. She has served in many national and international FF juries. She is a member of the European Film Academy. After serving as the Vice President for four years, she has been elected the President of FIPRESCI, in 2014. She currently writes for the prominent culture and art portal of Turkey, www.sanatatak.com.
• MAREK HOVORKA
He graduated documentary film studies at the Film and Television Faculty of the Academy of Fine Arts (FAMU Prague). His filmography includes 5 short or middle-length films. Festival Director of Jihlava Documentary IFF which was founded in 1997. In 1996 and 1997 he organized and hosted discussions with various representatives of Czech cultural landscape. JIDFF is a member of Doc Alliance - partnership of five key European documentary film festivals (CPH:DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, Planete Doc Review Warsaw, Visions du réel Nyon). Is a member of advisory board of revue of documentary films called “do” and monthly magazine “dok.revue”. He was invited to several international juries at different festivals (e.g. Visions du Réel Nyon, Doku.fest Munich or Cracow IFF).
• GIOVANNI DONFRANCESCO
A director and producer who lives in Florence, Italy. Originally a photographer, turned to making documentaries after spending several months in Selva Lacandona, Mexico, where he shot a film about the outbreak of the Zapatista uprising. He published two novels and a photographic book. He's the founder of the company Altara Films, which produces his films and other authors as well, with a particular attention to the international coproduction. His works were screened in different international festivals. His last film, The Stone River, was awarded with the Poggiali Award at Rome IFF, the Young Jury Award at the Cinéma du Réel in Paris, the Golden Apricot at the Yerevan IFF and the Italian Golden Globe for best documentary.
• NUNO SENA
Portugal
Born in Lisbon in 1969, Nuno Sena is one of the founders and chief programmers of IndieLisboa Festival Internacional de Cinema Independente, now on its eleventh edition. He graduated in Communication Sciences with a specialization in Cinema. Formerly he has worked as an assistant to the Direction of the Portuguese Institute of Cinema and was responsible for the programming and publishing department of the Cinemateca Portuguesa-Museu do Cinema. He has also been a programmer of Doclisboa – Festival Internacional de Cinema Documental 2004-06. Currently, besides directing and programming IndieLisboa, he teaches film history and documentary film in the university.
• KORINNA DANIELOU
Journalist and translator born in Moscow. Graduated from the Philological Department of Moscow State University. Later Korinna Danielou moved to Los Angeles, where she worked for French and Russian editions of Premiere, Ptyuch, Elle. Currently she lives in Paris and organizes festivals, retrospectives and various other activities connected with Russian and European cinema. Since 2010, Korinna Danielou is the Art Director of the Festival of Young European Cinema Voices in Vologda.
• SUZANNE KHARDALIAN
An independent filmmaker and journalist, who lives and works in Stockholm, Sweden. She studied journalism in Beirut and Paris and worked as a journalist in Paris until 1988 when she began to work with films. She holds a Master in International Law and Diplomacy at Fletcher School at Tuft’s University in Boston. She is also the author of a book called Deliverance of a story: Filming survivors. Suzanne Khardalian has directed several documentaries, among others: Back to Ararat (1988), Unsafe Ground (1993), Her Armenian Prince (1997), From Opium to Chrysanthemums (2000), Words and Stones - Gaza 2000 (2001), and Grandma's Tattoos (2012). Curently Suzanne is working on a new film entitled The Other Jerusalem.
• NICK HOLDSWORTH
Journalist, writer, filmmaker and film and TV industry expert in Central and Eastern Europe and Russia. He is the Eastern Europe bureau chief for The Hollywood Reporter, a former Moscow correspondent for the (London) Sunday Telegraph, the (London) Times Higher Education Supplement and Variety. As a film industry expert, he has hosted and moderated discussions on film and television at a range of international events, including the Cannes IFF (Russian Pavilion, 2012) New Horizons IFF (Wroclaw, 2012-14), the Berlin IFF (Cinema Total 6th edition - 2012, focus on coproducing films with Russia). Nick has also written and directed five documentary short films. His current project is drama-documentary work in progress Napoleon's Lost Imperial Gold.
• IRENA BILIĆ
Born and raised in Belgrade, Irena Bilić studied Philosophy and Anthropology at the Sorbonne and Film Directing under the guidance of Jean Rouch and Eric Rohmer. Since University she worked as a film critic and translator. Auteur of more than 20 documentaries and short features (including Maison Folle, Mystic Ships, Dervishes, Officer and It's Much Later than You Think) that have appeared at festivals in Creteil, Clermont-Ferrand, Stockholm, Belgrade, Kolašin, Moscow and Montpellier as well as at the Cinémathèque française, the Musée de l’homme, Documenta of Kassel, UNESCO, Film Museum in Oslo and at the Galerie of American Fine Art in New York. She is founder, producer and artistic director of "l'Europe autour de l'Europe","Europe by Europe" a month-long festival of art and auteur films from countries throughout greater Europe, which has been held in Paris and Normandy since 2006.
• BIJAYA JENA
Filmmaker, scriptwriter, actress. An Alumni of the Film Institute of India, Pune with Diploma in Film Acting and a celebrated actress from Orissa and winner of the State Award for Best Actress. Has acted in feature films, TV Serials. Hakim Babu received the National award for the Best Oriya Film. Was on the Governing Council of the Film & TV Institute of India from 1992-95. Has been a jury member and received numerous awards in different festivals. Bijaya has also practiced herself in filmmaking. Is the producer, scriptwriter, director and actress of the award winner films Tara and Abhaas. The films received several awards.
• MARYNA AJAJA
Writer, film programmer. Film Programmer/film selector at Seattle IFF since 1998, Maryna Ajaja focuses on Eastern/Central European, Russian, Baltic, and Central Asian films. She has collaborated on juries at Trieste FF, Warsaw IFF, and at Listapad, in Belarus. Ajaja was born in Hollywood in 1950, raised in L.A., and has lived in Washington State, since 1969. She has a BA in Literature from Evergreen State College (1989), Washington. Ajaja lived in the Russian Federation in 1991-97, and attended Director’s Course at Saint Petersburg Television and Cinema Institute, (1993-94, master, Semyon Aranovich). She was one of the producers of the first American traveling film festival in Russia: “History through the Eyes of Hollywood”. Ajaja is a graduate of University of Washington Script Writing Program, 1988, and TheFilmSchool – focus on writing (master of both programs, Stewart Stern), 2005.
• ARA YERNJAKYAN
Born in Yerevan, in 1951. Ara Yernjakyan is an honored Worker of Art, the founder and director of Yerevan State Chamber Theatre and a playwright. He finished his initial degree in Cybernetics and in 1983, completed a Masters in Directing. During his student years he founded The Club of the Funny and Inventive and also lead a successful career in theatre. In parallel, he started directing films in 1990 and to date has directed four films.
• HAUVICK HABECHIAN
Film journalist and film critic, currently responsible of the weekly cinematic page in the leading Arab daily newspaper An-Nahar, published in Beirut since 1933. He had started his career in 1999 as freelance journalist working with local and regional newspapers from the Arab world. He has also directed & produced documentaries about cinema for various televisions, namely the program The Arabic lens, a series of portraits about filmmakers. Moreover, he participated in many audiovisual workshops supporting young students. He is also a board member in Screen Institute which supports and promotes film in all its forms as an important means of expression of cultural, artistic and social values. Since 2005, he has been covering international film festivals (Cannes, Berlin, Venice, Toronto), as film critic and also as jury member. He is also member of FIPRESCI and NETPAC.
• ABOLFAZL SAFFARY
Iranian film director and film producer. Was born in 1974 in Yazd, Iran. Saffary has been involved in film production since early 90’s and has directed many short films before starting his studies. He graduated from Tehran Art University in 2000. Won various international film awards and has worked for different foreign TV-Chanels such as Arte. Saffary has made his first feature film The End of the World in 2006, which has won awards at Golden Apricot IFF. From Tehran to Heaven is Saffary’s second feature film, which has been shown at different international film festivals such as Montreal FF and Rotterdam IFF. Just recently he has started the pre-production of his third feature film in Iran.
• HRANT VARDANYAN
Born in 1962, in Yerevan. Graduated from Yerevan State Institute of Physical Culture and Sports as a trainer of water polo in 1995. Never working as a trainer, he started working as a silversmith, then painter. At last his pursuit brought him to the world of cinema, his childhood dream. In 1995, he made his first short movie, Silence. Hrant Vardanyan made many commercial videos, also videos of famous Armenian and Russian pop singers that won prizes at the National Music Awards. In 2011, he founded Arev Film Studio in Yerevan and where he works as a director. He is a co-writer of a feature film script 1+1=1 with the Russian scriptwriter Vadim Levanov. In 2014, Hrant Vardanyan’s film White Lambs Dream was awarded Best Short film at Hayak National Film Awards.
• STEPHEN LOCKE
Born in New York, Stephen Locke has been living in Germany since the 1960s, currently in Berlin. After working for the MEDIA Programme and as a film and theatre critic, he was invited to found and edit the bilingual daily newspaper of the Berlin IFF and was on the selection committee for competition films for some 20 years. He still works for the Berlinale, currently as special consultant and film scout, primarily responsible for the Scandinavian countries. Besides film journalism, he does translation work in the areas of art, culture and history.
• ELENA DULGHERU
Film critic, poet, publisher, translator. Got a Ph.D. degree with Cinematography and Media (2008). Since 2010, she has been a cinema columnist at Ziarul Lumina newspaper. From 2001, Elena Dulgheru is a permanent cinema columnist in different Romanian reviews and newspapers. Books on cinema: Tarkovsky. Film as a Prayer. The Poetics of the Sacred in Andrei Tarkovsky's Cinema (2002), Speaking with Marina Tarkovskaia (2004), The Ladder of Heaven in Cinema. Kusturica, Tarkovsky, Parajanov (2011). Member of the jury at IFFs DaKino (2005), Bucharest IFF (2006), Karlovy Vary (2006), (Cottbus (2009). President of the Ecumenical Jury at Cottbus IFF in 2009. Accredited journalist at different IFFs (Zolotoy Vytiaz, Russia, FILM.DOK, The Black Sea FF, Moscow IFF, Astra Film, B-EST, BIFEST, Dakino). Has more than 15 published studies in collective volumes from Romania, Serbia, Russia, Georgia, Kazakhstan, Italy, Brazil (like Iskusstvo Kino, kinokultura.com, Kinoruss). Member of The Romanian Filmmakers’ Union (from 2002).
• SIRANUYSH GALSTYAN
Doctor of Arts, film critic and historian. In 1991, graduated from Yerevan State Engineering University (Department of Technical Cybernetics), in 1999 - Yerevan State Institute of Theatre and Cinema (School of Film Criticism and Theory). In 2008, she has completed thesis Metaphors, Symbols and Allegory in Armenian Cinema at the Institute of Arts (National Academy of Sciences of Armenia). Since 1995, Siranuysh Galstyan has been contributing critical articles to various newspapers and magazines of Armenia. She has also publications abroad. Beginning 1999, she is a lecturer of the Cinema History at Yerevan State Institute of Theatre and Cinema and Yerevan State University since 2002, member of the FIPRESCI (2000) and the Union of Cinematographers of Armenia (2007), member of Armenian National Film Academy (2011). She has also participated as a speaker at international conferences, has been a screenwriter for documentary films, and has hosted programs on cinema on Armenian TV. In 2002, the selection of her short stories Pages from Someone Else’s Diary was published. In 2011, her monograph A Look at Our Cinema: The History and Present Times was published in Yerevan. She also has composed and edited books about Armenian directors Roman Balayan and Dmitri Kesayants (2011).
• JOACHIM GOLLIN
Studied protestant theology in Heidelberg, Tübingen, Chicago and Bonn. Main stations in his professional career are the Clinical training (Chicago, 1963), Industrial and social work in Berlin (1965-66), and Youth work in the Protestant Church in the Rhineland (1968-1972). Took part in the Ecumenical Conference of the WCC Commission on Faith and Order in Accra. Joachim Gollin has been a minister in the parish of St. John and a dean in the deanery (1990-2002, Frankfurt-Bornheim). Is a member of the staff of the Film Club Viewing and Understanding Films, member of Jury of the Protestant Filmwork and of Interfilm.
• FATHER RUBEN ZARGARYAN
Father Ruben Zargaryan graduated from Vazgenian Spiritual School of Sevan, later continued his education in the Gevorgian Spiritual Seminary of Echmiadzin. He worked in the informative center of Mother See of Holy Etchmiadzin departments of armenian studies and in the divinity center of "Garegin A". In 2004-06, he served in the Armenian army as a priest. In 2001, he was ordained deacon and in 2004 celibate priest. From 2006-09, he took master programme Faculty of Biblical Theology Pontifical University in Rome. From 2009-2011, he worked in the publishing department of Mother See of Holy Etchmiadzin. Since 2011, he is working as spiritual servant in the penitentiaries. Father Ruben Zargaryan is a reporter in Shoghakat TV, also lectures in the Armenian School in Sevan and in the Gevorkian Theological Seminary of Holy Etchmiadzin. He has undergone several researches and is author of various articles.
• JEAN-JACQUES CUNNAC
Jean-Jacques Cunnac is a director of several nominated fiction short films and documentaries. He works for the french public television France 3. He’s also worked for M6 in Paris, RTS in Geneva and NBC in Hong Kong. He is a member of SIGNIS France and Christian Festival for Cinema in Montpellier/France. He was a member of the Jury in several international festivals like in Nyon (Visions du Réel) and in Neuchâtel, Switzerland and in Torino, Italy.