Ծնվել է 1949-ին Մոսկվայում: Ռուսաստանի ամենանշանավոր սցենարիստներից և ռեժիսորներից մեկի համարումն ունի: 1975-ից սկսած՝ նրա ավելի քան քսան սցենար ֆիլմերի է վերածվել: Գործունեության վաղ շրջանում աշխատել է հայտնի ռեժիսոր Վադիմ Աբդռաշիտովի հետ՝ տասնամյակների ընթացքում համագործակցելով 11 ֆիլմում: «Պլյումբում կամ վտանգավոր խաղ»-ը 1987-ին Վենետիկի ՄԿՓ-ում պարգևատրվել է ոսկե մեդալով, իսկ Մինդաձե-Աբդռաշիտով զույգը 1995-ին «Պիես ուղևորի համար» ֆիլմի համար Բեռլինի ՄԿՓ-ում արժանացել է «Արծաթե արջի»: 2007-ին Վենետիկի ՄԿՓ-ում կայացել է «Պոկում» ֆիլմի՝ խաղարկային կինոյում Մինդաձեի անդրանիկ ռեժիսորական աշխատանքի պրեմիերան: Ֆիլմին շնորհվել է երկու մրցանակ, ներառյալ կինոքննադատների մրցանակը՝ որպես ռուսաստանյան լավագույն դեբյուտային ֆիլմ: Սեփական սցենարով Մինդաձեի նկարահանած երկրորդ խաղարկային աշխատանքը՝ «Շաբաթ օրը»,   առաջին անգամ ցուցադրվել է 2011-ին Բեռլինի ՄԿՓ-ում: Նրա երրորդ խաղարկային ֆիլմը՝ «Սիրելի Հանս, թանկագին Պյոտր»-ը, 2015-ին մասնակցել է Մոսկվայի ՄԿՓ-ի մրցութային ծրագրին և որպես լավագույն ֆիլմ արժանացել Ռուսաստանի կինոակադեմիայի «Նիկե» մրցանակին, ինչպես նաև հինգ անվանակարգում՝ Ռուսաստանցի կինոքննադատների գիլդիայի «Սպիտակ փղին»: Մինդաձեն միակ ռուսասատանցի սցենարիստն է, որին շնորհվել է Էննիո Ֆլայանոյի անվան հեղինակավոր մրցանակը և Իտալիայի մշակույթի ակադեմիայի «Արծաթե պեգասը» կինոյում ներդրած գրական ավանդի համար:
ՌԵԶԱ ՄԻՐՔԱՐԻՄԻ
Ծնվել է 1966-ին Թեհրանում: Ավարտել է Թեհրանի գեղարվեստի համալսարանի գծանկարչական արվեստի ֆակուլտետը: Կինոկարիերան սկսել է 1987-ին որպես ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր՝ նկարահանելով մեկ կարճամետրաժ ֆիլմ և երկու հեռուստասերիալ: Նրա ռեժիսորական առաջնեկը «Երեխան և զինվորը» ֆիլմն էր (1999), որն ազգային և միջազգային մրցանակների է արժանացել Սպահանում, Նանտում և Զլինում: 2001-ին «Լուսնի լույսի տակ» երկրորդ խաղարկային աշխատանքին (2000) Կաննի ՄԿՓ-ում շնրոհվել է «Կինոքննադատների միջազգային շաբաթ» ծրագրի լավագույն ֆիլմի համար սահմանված մրցանակը: 2001-ին Տոկիոյի ՄԿՓ-ում նույն գործը մրցանակի է արժանացել որպես լավագուն ռեժիսորական աշխատանք և ստացել Ժյուրիի հատուկ մրցանակը, իսկ Հնդկաստանի ՄԿՓ-ում «Ոսկե սիրամարգ» շահել: Միրքարիմին Իրանի Ֆաջր ԿՓ-ի «Ոսկե սիմուրգ» մրցանակի յոթնակի դափնեկիր է: Նրա ֆիլմերից երեքն Իրանի կողմից «Օսկար»-ի է ներկայացվել «լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգում՝ «Այսքան մոտ, այսքան հեռու» (2005), «Մի կտոր շաքար» (2011) և «Այսօր» (2014): Միրքարիմիի չորրորդ և հինգերորդ աշխատանքները՝ «Այդքան պարզ» (2007) և «Դուստրը» (2016) ֆիլմերը, Մոսկվայի 30-րդ և 38-րդ ՄԿՓ-երում համապատասխանաբար «Ոսկե Սուրբ Գեորգի» են արժանացել որպես լավագույն կինոնկար: Նրա վերջին գործը՝ «Երազների դղյակը» (2019), միանգամից երեք մրցանակ է բերել Շանհայում (լավագույն ֆիլմ, ռեժիսոր և դերասան): Միրքարիմին երկու ժամկետով գլխավորել է Խանե Սինեման՝ Իրանի կինոգիլդիաների միությունը, և արդեն չորս տարի Ֆաջր ՄԿՓ-ի տնօրենն է:
ԷՅՄԻ ՀՈԲԻ
Էյմի Հոբին նախորդ երկու տարին եղել է Թրայբեկա կինոինստիտուտի գործադիր տնօրենը: Բացի այդ հաստատության միջոցով աշխարհում քիչ հայտնի սկսնակ ռեժիսորների հայտնաբերելու, ներգրավելու և աջակցելու դերից, նա իր հերթին «Օսկար»-ի առաջադրված, «Էմի» և «Փիբոդի» մրցանակներ շահած պրոդյուսեր է, որն անցյալ քսան տարվա ընթացքում թողարկել է մրցանակակիր խաղարկային ու վավերագրական ֆիլմեր: 2013-ին Հոբին դարձել է Tangerine Entertainment կինոընկերության համահիմնադիրը. սա բացառապես կանանց ստեղծած ու նկարահանած բովանդակությամբ կինո արտադրելու և համապատասխան հանդիսատես ձևավորելու կոչված առաջին ընկերությունն է: 2017-ին Հոբին Tangerin Entertainment-ի իր գործընկերուհու՝ Անն Հաբելի հետ Կին կինոլրագրողների միության կողմից մրցանակի է առաջադրվել որպես կինոարտադրության մեջ ակնառու նվաճման հասած կին:
ՆԻԿՈԼԱ ՎԱԴԻՄՈՎ
Ծնվել է 1964-ին Ժնևում: Վադիմովը նկարահանել է թե՛ խաղարկային, թե՛ վավերագրական ֆիլմեր, այդ թվում՝ բազմակի մրցանակակիր «Ընդհատակայինները» (1997): Նրա «Այշին (Գազայի գոտում դեռ ողջ)» (2010), ««Լիբերտադ» գործողություն» (2012), «Սպարտացիները» (2014), «Ժան Զիգլեր. կամքի լավատեսություն» (2016) և «Գազայի Ապոլլոնը» (2018) ֆիլմերը ցուցադրվել են այնպիսի հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոներում, ինչպիսիք են Կաննը («Ռեժիսորների երկշաբաթյակ»), Բեռլինալեն և Լոկառնոն: Վադիմովի Akka Films ընկերությունը թաղարկել է բազմաթիվ մրցանակներ շահած «Թաղված գաղտնիքներ» (ռեժ.՝Ռաջա Ամարի, Վենետիկ, 2008), «Բուժեք ինձ» (ռեժ.՝Ռաեդ Անդոնի, Սանդենս, 2010) և «Ուրվականի որս» (ռեժ.՝Ռաեդ Անդոնի, Բեռլին, 2017) ֆիլմերը:
ՆԻՆՈ ԿԻՐՏԱՁԵ
Ռեժիսոր Նինո Կիրտաձեն ծնվել է Թբիլիսիում: Սակավաթիվ վրաց ռեժիսորներից է, որ կարիերան սկսել է Ֆրանսիայում և շուտով հաստատվել որպես Եվրոպայի առաջատար կինովավերագրողներից մեկը: Նրա ֆիլմերն անդրադառնում են բարդ ու հակասական թեմաների՝ շեշտը դնելով մարդկային դրամայի վրա և ստեղծելով խորապես ներհայեցողական մարդկային դիմանկարներ: Կիրտաձեի ֆիլմերը միջազգային ճանաչման և բազմաթիվ հեղինակավոր մրցանակների են արժանացել աշխարհի կինոփառատոներում. նշանակալից են Սանդենս ՄԿՓ-ի մրցանակը լավագույն ռեժիսուրայի համար («Դուռակովո՝ հիմարների գյուղ»), Եվրոպական կինոակադեմիայի մրցանակը («Վիշապ Կովկասի զուլալ ջրերում»), Գերմանիայի բարձրագույն պարգևը վավերագրության ասպարեզում՝ «Ադոլֆ Գրիմե»-ն, «Չեչենական օրորոցային» և Cinema du Réel ՄԿՓ-ի մրցանակը «Ընկներիս ասեք, որ մեռել եմ» գործերի համար: Կիրտաձեի «Մի՛ շնչեք» ֆիլմը, որի պրեմիերան կայացավ Թորոնթոյի ՄԿՓ-ում, ընդլայնում է վավերագրության սահմանները՝ մռայլ կատակերգությունը զետեղելով վավերագրականի ու խաղարկայինի սահմանին: Կիրտաձեն նաև սցենարիստ է և դերասանուհի: Նրա դերասանական կարիերային սկիզբ դրեց գլխավոր դերակատարումը Նանա Ջորջաձեի «Սիրահարված խոհարարի 1001 բաղադրատոմսը», որը ցուցադրվեց Կաննում և առաջադրվեց «Օսկար»-ի: Այնուհետև Կիրտաձեն աշխատել է Փիթեր Բրուքի, Վիտտորիո Գասսմանի, Կլոդ Գորետայի, Ժակ Պերենի հետ: Անցյալում՝ Կովկասում տեղի ունեցող բախումների տարիներին, Կիրտաձեն զինվորական թղթակից է եղել France Press և Assiciated Press գործակալությունների համար՝ լուսաբանելով չեչենական պատերազմը և տարածաշրջանի մյուս ռազմական հակամարտությունները: 1997-ից նա բնակվում է Ֆրանսիայում, կանոնավորապես համագործակցում տարբեր տեղական և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ որպես խորհրդատու, ժյուրի անդամ ու դասախոս:
ՊԱՈԼՈ ԲԵՐՏՈԼԻՆ
Կինոծրագրեր կազմող, սցենարիստ և պրոդյուսեր: 2008-ին դարձել է Վենետիկի ՄԿՓ-ի ընտրող հանձնաժողովի անդամ: 2010-ից գործել է որպես տարածաշրջանային խորհրդատու՝ աշխատելով տարբեր վայրերում, որպիսիք են Հարավարևելյան Ասիան, Հնդկական ենթամայրցամաքը, Օվկիանիան, Թուրքիան և Հարավային Կորեան: Բերտոլինոն այս տարի նաև Կաննի ՄԿՓ-ի «Ռեժիսորների երկշաբաթյակի» ընտրող հանձնաժողովի կազմում էր: Նա աշխատել ու աշխատում է Եվրոպայի և Ասիայի միջև՝ համագործակցելով բազմաթիվ միջազգային փառատոների և հաստատությունների հետ՝ ներառյալ Ռոտերդամի ՄԿՓ-ը, Դոհա կինոինստիտուտը, Լոկառնոյի «Բաց դռները», Ուդինեի Հեռավոր Արևելքի ԿՓ-ը, Նիոնի Visions du Réel-ը, Սիրահարների ԿՓ-ը, BiFan-ը, Կաննի «Կինոքննադատների շաբաթը», Բոմբեյի, Պեկինի, Հանոյի, Բրատիսլավայի ՄԿՓ-երը և այլն: Բերտոլինը հանդես եկել նաև որպես պրոդյուսեր՝ թողարկելով մի շարք ասիական ֆիլմեր, այդ թվում՝ «Մեծ հայրը, փոքր հայրը և այլ պատմություններ»-ը (ռեժ.՝ Ֆեն Դան Դի, Վիետնամ, 2015), «Վշտալի գաղտնիքի օրորոցայինը» (ռեժ.՝ Լավ Դիաս, Ֆիլիպիններ, 2016) և «Չիտրաշալա» կարճամետրաժ աշխատանքը (ռեժ.՝ Ամիթ Դուտա, Հնդկաստան, 2015), որոնք բոլորն էլ մասնակցել են Բեռլինի ՄԿՓ-ի մրցութային ծրագրին:
ԷԼԻԶԱԲԵԹ ԿԱՐԼՍԵՆ
Միջազգային ճանաչման տեր պրոդյուսեր, Սթիվեն Վուլիի հետ 2002-ին Մեծ Բրիտանիայում ստեղծված Number 9 Films առաջատար անկախ կինոընկերության համահիմնադիրը: 2019-ի փետրվարին բրիտանական կինոյին բերած ակնառու ավանդի համար նրանք համատեղ արժանացան Բրիտանական կինոակադեմիայի հեղինակավոր մրցանակին: Կարլսենը եվրոպական և ամերիկյան ամենահռչակավոր անկախ ֆիլմերից մի քանիսի պրոդյուսերն է: Դրանց թվում են Թոդ Հեյնսի «Քերոլը» (առաջադրվել է 6 «Օսկար»-ի, 6 «Ոսկե գլոբուսի» և Բրիտանականան կինոկադեմիայի 9 մրցանակի), Մարկ Հերմանի «Ձայնիկը» (արժանացել է «Ոսկե գլոբուսի», առաջադրվել 1 «Օսկար»-ի, Բրիտանական կինոակադեմիայի 6 մրցանակի և 6 «Ոսկե գլոբուսի»), Նիլ Ջորդանի «Դաժան խաղը» (արժանացել է «Օսկար»-ի և Բրիտանական կինոակադեմիայի մրցանակին, առաջադրվել 6 «Օսկար»-ի), Նայջել Քոուլի «Պատրաստված է Դագենհեմում» (առաջադրվել է Բրիտանական կինոակադեմիայի 3 մրցանակի), Ֆիլիս Նադյի «Տիկին Հարիսը» (առաջադրվել է 12 «Էմի»-ի և 3 «Ոսկե գլոբուսի») և Ուոշ Ուեսթմորլենդի «Կոլետ» (առաջադրվել է Բրիտանական անկախ կինոյի 4 մրցանակի և 1 «Անկախ ոգու») ֆիլմերը: Մյուս աշխատանքներից են Դոմինիկ Քուքի «Ծովափին», Լոնե Շերֆիգի «Նրանց աստեղային ժամը», Խուան Կառլոս Մեդինայի «Գոլեմը», Մայք Նյուելի «Մեծ հույսերը», Թերենս Դեյվիսի «Նեոնե Աստվածաշունչը» և Նիլ Ջորդանի «Բյուզանդիան»: Կարլսենը նաև Պաոլո Սորրենտինոյի «Երիտասարդություն» ֆիլմի (առաջադրվել է 1 «Օսկար»-ի և արժանացել  Եվրոպական կինոակադեմիայի 3 մրցանակի) համապրոդյուսերն է: Նրա ֆիլմերից շատերն ընտրվել են Կաննի «Ոսկե արմավենու ճյուղի» մրցույթում և առաջին անգամ ցուցադրվել Թորոնթոյի, Լոնդոնի, Նյու Յորքի ՄԿՓ-երում ու «Սանդենս»-ում: Կարլսենի և Սթիվեն Վուլիի համատեղ աշխատանքը վաստակել է 52 առաջադրում և հաղթանակ Բրիտանական կինոակադեմիայի և 20 առաջադրում ու հաղթանակ «Օսկար»-ի մրցանակաբաշխություններում:
ԿԱՐՃԱՄԵՏՐԱԺ ՖԻԼՄԵՐԻ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹԻ ԺՅՈՒՐԻ
ԺՈՐԺ ԲՈԼՈՆ
Ծնվել է 1952-ին, մանկությունն անցել է բանվորական արվարձանում: Կլերմոն- Ֆերանի համալսարանում պատմություն է ուսանել և ներգրավվել կինոակումբում: Ժակ Տատիին հանդիպելուց հետո մյուս ուսանողների հետ 1979-ին ստեղծել է Կլերմոն-Ֆերանի կարճամետրաժ կինոյի փառատոնը, որն այսօր այդ ասպարեզի ամենակարևոր իրադարձությունն է աշխարհում: Բոլոնը գործընկերների հետ հիմնել է Օվեռնի կինոհանձնաժողովը և կարճամետրաժ կինոյի շուկան, որը գործում է փառատոնին զուգընթաց: Կամավորական հիմունքներով դեռևս անդամակցում է փառատոնի թիմին, իսկ վերջինս ընդլայնվել է և շարունակում է գործել որպես առաջնորդ չունեցող հավաքական խումբ: Բոլոնն աշխատում է միջազգային ընտրական հանձնաժողովում և ղեկավարում կինոյի ու պատմության հարաբերությանը վերաբերող «Պատմության կարճամետրաժ» հատուկ բաժինը: Նա նկարահանել է «Հեռուն» կարճամետրաժ ֆիլմը, որը 1986-ին Օբերհաուզենի ՄԿՓ-ում արժանացել է հատուկ հիշատակման:
ՆՈՐԱՅՐ ՔԱՍՓԵՐ
Թորոնթոյում և Վենետիկում հաստատված օպերատոր և տեսողական գործերի արտիստ: Նրա արվեստը սերում է բազմազան մշակութային ժառանգությունից և բազմապրոֆիլ կրթությունից: Քասփերը շուրջ 40 խաղարկային և հեռուստատեսային ֆիլմերի օպերատոր է և բազմիցս արժանացել է միջազգային գնահատանքի: Գեղարվեստական լուսանկարչության նրա ինստալացիաները ներկայացվել են այլևայլ ցուցահանդեսներում՝ ներառյալ և Վենետիկի արվեստի բիենալեն: Նորայր Քասփերը նաև դասավանդում է օպերատորական սեմինարներում և տեսողական պատումի վարպետության դասեր վարում: Նա Կանադայի օպերատորների ընկերության և Օպերատորների միջազգային գիլդիայի (IATSE 667) անդամ է:
ՊԻՊՊՈ ՄԵՁՁԱՊԵԶԱ
ԴՅՈՐԴՅ ԲԱՐՈՆ
Բուդապեշտի թատրոնի և կինոյի համալսարանի պրոֆեսոր է և FIPRESCI-ի կազմի մեջ մտնող Կինոքննադատների հունգարական ընկերության նախագահը: Élet és Irodalom շաբաթահանդեսի և Filmvilág կինոամսագրի հաստիքային կինքննադատ է: 1980-ականներից ի վեր հունգարերեն և այլ լեզուներով հրատարակել է հազարից ավելի գրախոսական, էսսե և ուսումնասիրություն: Տարբեր հեռուստաալիքների համար ուսուցողական վավերագրական ֆիլմեր է ստեղծել, ռադիոծրագրեր կինոյի վերաբերյալ, ինչպես նաև հեղինակել է «Հոլիվուդ և Մարիենբադ», «Վայրէջք դեպի տարտարոս» գրքերը:
ԱԼԵԽԱՆԴՐԱ ՏՐԵԼՅԵՍ
Ուրուգվայ
2009-ից ղեկավարում է Ուրուգվայի ՄԿՓ-ը, որի կազմակերպիչն Ուրուգվայի ֆիլմադարանն է. Ալեխանդրա Տրելյեսը վերջինիս գեղարվեստական ղեկավարն է 2005-ից: Ուրուգվայի ֆիլմադարանը Մոնտեվիդեոյում գործող կինոարխիվ է և մշակութային հաստատություն, որի ամենամսյա ծրագիրը կազմված է մայրաքաղաքի չորս կինոթատրոնում տարբեր շարքերի, հետահայաց ցուցադրությունների, ցուցահանդեսների և պրեմիերաների շրջանակներում ցուցադրվող մոտ հարյուր ֆիլմից: Տրելյեսը ժյուրիի անդամ է եղել մի շարք կինոփառատոներում (Բեռլինալե, Կարլովի Վարի, Բուենոս Այրեսի անկախ կինոյի փառատոն, Բիլբաոյի վավերագրական և կարճամետրաժ ֆիլմերի ՄՓ), կինոծրագրեր կազմող և ծրագրերի խորհրդատու այլ կարևոր փառատոներում: Որպես կինոքննադատ թղթակցում է ուրուգվայական Brecha շաբաթահանդեսին և La Diaria օրաթերթին:
ՐԱՖՖԻ ՄՈՎՍԻՍՅԱՆ
Ծնվել է 1988-ին: Սովորել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի կինոգիտական բաժնում: Հոդվածներ է հրապարակել հայաստանյան և միջազգային մամուլում:

• ALEKSANDR MINDADZE
Alexander Mindadze was born in Moscow in 1949 and is considered as one of the most acclaimed scriptwriters and directors in Russia. More than 20 of his screenplays have been filmed since 1975. Early in his career he teamed up with acclaimed Russian director Vadim Abdrashitov, with whom he collaborated on eleven films over several decades. The film Plumbum was awarded with golden medal at the Venice IFF in 1987, and the Mindadze-Abdrashitov duo won the Silver Bear at the Berlin IFF in 1995, for the film A Play For a Passenger. In 2007, his feature film debut as director, Soar, was premiered at Venice IFF. This film received two awards, including the Film Critics’ Award for Best Debut Film in Russia. Second feature film written and directed by Aleksandr Mindadze Innocent Saturday was premiered at Berlin IFF in 2011. The third Mindadze’s feature film My Good Hans took part in Competition at Moscow IFF 2015 and received Nika - the main award from the Russian Academy of Cinema Arts for the Best Film and The White Elephant Award from the Russian Guild of Film Critic in five categories. Mindadze is the unique Russian scriptwriter who was awarded with prestigious Ennio Flaiano Prize and the Silver Pegasus from the Italian Academy of Culture for Literature's contribution to the cinema.
• REZA MIRKARIMI
Born in Tehran in 1966, Reza Mirkarimi is a graduate of Graphic Arts from University of Fine Arts in Tehran. He began his career in cinema as director, writer and producer in 1987 with a short film and two TV series. His directorial debut, The Child and The Soldier (1999), won national and international awards in Isfahan, Nantes and Zlin. His second feature, Under the Moonlight (2000) won the International Critics Week Best Feature Award at the 2001 Cannes IFF. It went on to win the Best Director Award and the Special Jury Prize at the Tokyo IFF in 2001, and the Golden Peacock Award at the IFF of India. Mirkarimi has so far won seven Golden Simorgh Awards at the Fajr FF. Three of his films were selected as Iran’s submission to the Oscars for the Best Foreign Language Film category: So Close, So Far (2005), A Cube of Sugar (2011), and Today (2014). His fourth and fifth feature films, As Simple as That (2007) and Daughter (2016), won the Golden George Award for Best Picture at the 30th and the 38th Moscow IFF respectively. His latest film, Castle of Dreams (2019), won big at Shanghai, receiving three Awards for the Best Picture, the Best Director and the Best Actor. He has served two terms as managing director of Khaneh Cinema (Iranian Alliance of Motion Picture Guilds). Reza Mirkarimi has been also the festival director of Fajr IFF for the last 4 years.
• AMY HOBBY
Amy Hobby has served as the Executive Director of the Tribeca Film Institute for the past two years. In addition to her role identifying, engaging and supporting emerging underrepresented filmmakers from around the world through TFI, Hobby is an Academy Award-Nominated, Emmy and Peabody Award-Winning producer in her own right, who has been producing award-winning scripted and documentary films for the past 20 years. In 2013, she co-founded the film production company Tangerine Entertainment, the first production company to produce and cultivate audiences solely for content created and directed by women. In 2017, Hobby was nominated alongside her Tangerine partner Anne Hubbell for Outstanding Achievement by a Woman in the Film Industry by the Alliance of Woman Film Journalists.
• NICOLAS WADIMOFF
Born 1964 in Geneva. Nicolas Wadimoff has directed both fiction and documentary, among them the multi awarded Clandestins (1997). His films Aisheen (Still Alive in Gaza) (2010), Operation Libertad (2012), Spartiates (2014), Jean Ziegler, the Optimism of Willpower (2016), and The Apollo of Gaza (2018) have been shown at prestigious international film festivals such as Berlinale, Festival del film di Locarno and at the Cannes Quinzaine des Réalisateurs. With his company Akka Films Nicolas Wadimoff has also produced multiawarded films like Buried Secrts (Raja Amari, Venice 2008), Fix Me (Sundance 2010), and Ghost Hunting (Berlinale 2017) by Raed Andoni.
• NINO KIRTADZE
Director Nino Kirtadze was born in Tbilisi, Georgia. She is one of the few Georgian directors who made her cinematic debut in France and quickly established herself as one of the leading documentary filmmakers in Europe.  Her films deal with difficult and controversial subjects, placing the accent on the human drama and creating deep insightful human portraits. Kirtadze’s films have won international acclaim and numerous prestigious awards at festivals worldwide. The highlights include Best Director Prize at Sundance for Durakovo - Village of Fools, the European Film Academy Award for Un dragon dans les eaux pures du Caucase/Pipeline Next Door, Germany’s top documentary award, the Adolf Grimme Gold, for Chechen Lullaby and the Cinema du Réel Award for Tell My Friends that I’m Dead. Her film Don’t Breathe, premiered in Toronto IFF extends the borders of documentary and places this dark comedy on the edge of documentary and fiction. Nino Kirtadze is also a scriptwriter and actress. Her acting career started by the lead role in a Chef in Love, a film by Nana Djordjadze, which was presented in Cannes and got nominated for an Oscar. Since Nino Kirtadze has worked with Peter Brook, Vittorio Gassman, Philippe Monnier, Claude Goretta, Jacques Perrin. In the past, during the troubles years in the Caucasus Kirtadze has also worked as a war correspondent for AFP and for AP, covering the war in Chechnya and other armed conflicts in the region. Since 1997, Nino Kirtadze has lived in France. She collaborates on a regular basis with different national and international organisations as a consultant, jury member, and lecturer.
• PAOLO BERTOLIN
Italia
Paolo Bertolin is a film programmer, writer and producer. In 2008, he joined the Venice International Film Festival as a member of the selection committee. From 2010, he acted as a regional consultant, covering diverse territories, such as South East Asia, the Indian subcontinent, Oceania, Turkey and South Korea. This year, he also joined the selection committee of Cannes' Directors' Fortnight. He has worked or still works for several international festivals and institutions, between Europe and Asia, including the IFFRotterdam, the Doha Film Institute, Locarno Open Doors, the Udine Far East FF, Nyon Visions du Réel, Lovers FF, BiFan, Cannes’ Critics’ Week, Mumbai IFF, Beijing IFF, Hanoi ԻFF, Bratislava IFF, etc. He ventured into production with a string of Asian films, including Phan Dang Di’s Big Father, Small Father and Other Stories (Vietnam, 2015), Lav Diaz’ A Lullaby to the Sorrowful Mystery (Philippines, 2016) and Amit Dutta’s short film Chitrashala (India, 2015), all entries in the Berlinale Competition.
• ELIZABETH KARLSEN
Elizabeth Karlsen is an internationally renowned producer, who co-founded the leading independent UK based Production Company Number 9 Films in 2002 with partner Stephen Woolley. In February 2019, Elizabeth and Stephen jointly received the prestigious BAFTA Award for Outstanding British Contribution to Cinema. She has produced some of the most celebrated independent films in the US and Europe including: Todd Haynes’s Carol (nominated for 6 Academy Awards, 6 Golden Globe Awards and 9 BAFTA Awards) Mark Herman’s Little Voice  (winner of a Golden Globe Award, nominated for 1 Academy Award, 6 Golden Globe Awards and 6 BAFTA Awards), Neil Jordan’s  The Crying Game (winner of an Academy Award, a BAFTA Award and nominated for 6 Academy Awards), Nigel Cole’s Made in Dagenham (nominated for 3 BAFTA Awards) and Phyllis Nagy’s Mrs. Harris (nominated for 12 Emmy Awards and 3 Golden Globe Awards) and Wash Westmoreland’s Colette  (nominated for 4 BIFA’s and an Independent Spirit Award). Other work includes: On Chesil Beach, directed by Dominic Cooke; Their Finest, directed by Lone Scherfig; The Limenhouse Golem, directed by Juan Carlos Medina, Great Expectations, directed by Mike Newell, The Neon Bible, directed by Terence Davies and Byzantium, directed by Neil Jordan and as co-producer Paolo Sorrentino’s Youth (nominated for 1 Academy Award and winner of 3 European Film Awards). She has had multiple films selected for Palme d’Or competition in Cannes and premieres in IFFs including TIFF, LFF, NY and Sundance. Her work with Stephen Woolley has garnered a total of 52 BAFTA nominations and wins and 20 Academy Award nominations and wins.
REGIONAL SHORT FILM COMPETITION JURY
• GEORGES BOLLON
He was born in 1952. He spent his chilhood in a working-class suburb. He studied History in Clermont-Ferrand University where he was involved in the Cineclub. After a meeting with Jacques Tati, he creaded in 1979 with others students, the Clermont-Ferrand Short Film Festival, which is nowadays the world’s most important event in the short film circuit. With his colleagues, he established the Short Film Market that runs along the festival and the Auvergne Film Commission. He is still a member of the festival team as volonteer, which also became bigger and is still working as a collective group without a leader. He is working in the international selection committee and he manage the special section Court d’Histoire about the relationship between history and cinema. He directed the short film Lointain, which earned an honourable mention in Oberhausen IFF in 1986.
• NORAYR KASPER
Norayr Kasper is a cinematographer and a visual artist based in Toronto and Venice. His work stems from a diverse cultural background and multidisciplinary art formation. Kasper has lensed over 40 feature and television films and garnered multiple international recognitions. His art photography installations have shown in various exhibitions including the Venice Art Biennale. He also teaches cinematography workshops and masterclasses in visual storytelling. Member of Canadian Society of Cinematographers, IATSE 667 – International Cinematographers’ Guild.
• PIPPO MEZZAPESA
Pippo Mezzapesa was born in 1980. He got a diploma in classical studies and a degree in law at the Università degli Studi di Bari. He started his career as a screenwriter and filmmaker in 2001 with the short film Lido Azzurro. He went on directing more short films among the most awarded ones in recent history. In 2004, Mezzapesa directed Zinanà, the touching story of a man who plays the cymbals. The film won the David di Donatello Award. Two years later he was awarded with a Special Mention at Nastri d'Argento for the short film Come a Cassano, the story of a little boy and a football star that share the same name. In 2005, he made the documentary Produrre consumare morire that shed some light on the disasters and the casualties caused by the petrochemical industry in Brindisi. In 2008, Mezzapesa directed the documentary Pinuccio Lovero - Sogno di una morte di mezza estate, which had its premiere at the Venice IFF. In 2009, he directed one of the short movies part of a project called Per Fiducia: the title of the film is L’Altra metà, a mini road movie focusing on an elder woman fleeing from a retirement home. His work as director got a Special Mention at the Nastri d'Argento and the Michelangelo Antonioni Award at Bif&st. In 2011, he wrote and directed the feature film Il Paese delle spose infelici based on the novel by Mario Desiati. In 2012, he produced, wrote and directed the documentary Pinuccio Lovero - Yes I Can, the story of an undertaker running for mayor. He went on making another short-documentary called SettanTA, the portrait of a particular day at the ILVA steel industry in Taranto. The film won at the Nastri d'Argento. In 2017, he made another short film called La Giornata: it was based on a journalistic investigation and on official documents in the trial against the new forms of illegal employment. La Giornata  won a Special Prize for social commitment at Nastri d’Argento. In 2018, Mezzapesa wrote and directed the feature film Ilbene mio (My Own Good).
• GYÖRGY BÁRON
György Báron is a professor habil at the University of Theatre and Film Arts, Budapest and is president of the Hungarian Society of Film Critics within FIPRESCI. Staff-critic of weekly magazine Élet és Irodalom and monthly film periodical Filmvilág. Since the 1980s, he has published more than thousand reviews, essays and studies, both in Hungarian and other languages. He has made educational documentaries for various television channels, radio programs on film topics and he is the author of the books Hollywood and Marienbad and Descent to the Underworld.
• ALEJANDRA TRELLES
Uruguay
Since 2009 she directs the IFF of Uruguay, organized by the Uruguayan Cinémathèque where she is also the artistic director since 2005. The Uruguayan Cinémathèque is a cultural institution and film archive based in Montevideo that has a monthly program of approximately a hundred movies between cycles, retrospectives, exhibitions and premières in its four theatres in the capital city. She has been a jury member in several film festivals such as Berlinale, Karlovy Vary, BAFICI or ZINEBI, and is programmer and programme advisor to other important festivals. She collaborates as a film critic with the weekly Brecha and the daily newspaper La Diaria in Uruguay.
• RAFFI MOVSISIAN
Born in 1988, he graduated from the Film Studies department at the Yerevan State Institute of Theater and Cinema. He has published articles in local and international press.