Ծնվել է 1972-ին Իրանում: Պատանեկան տարիքից տարվել է կինոյով և  ռեժիսորական ուսումն սկսել՝ 1986-ին անդամակցելով Սպահանի երիտասարդական կինոմիությանը, որտեղ 8 և 16մմ-ոց ժապավեններով կարճամետրաժ ֆիլմեր է նկարահանել: 1998-ին ավարտել է Թեհրանի համալսարանի դրամատիկական արվեստների դպրոցը որպես թատերարվեստի բակալավր, իսկ մի քանի տարի անց թատրոնի ռեժիսորի մագիստրոսական աստիճան ստացել: Ֆարհադիի ռեժիսորական դեբյուտը «Պար փոշու մեջ» ֆիլմն էր (2003), իսկ մեկ տարի անց նա նկարահանեց «Գեղեցիկ քաղաքը»: Նրա երրորդ ֆիլմը՝ «Հրավառության չորեքշաբթին» (2006), նվաճեց Չիկագոյի ՄԿՓ-ի «Ոսկե Հյուգո» մրցանակը: Չորրորդ՝ «Էլիի մասին» ֆիլմը (2009) Ֆարհադիին  «Արծաթե արջ» բերեց Բեռլինի ՄԿՓ-ում՝ որպես լավագույն ռեժիսորի, ինչպես նաև լավագույն կիոնկար ճանաչվեց Թրայբեքա ԿՓ-ում: 2009-ին այս ֆիլմով Իրանը պաշտոնապես առաջադրվեց Ամերիկյան կինոակադեմիայի մրցանակին «լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգով: Ֆարհադիի հաջորդ աշխատանքը՝ «Նասեր և Սիմին. ամուսնալուծություն»-ը (2011) սենսացիայի տեղիք տվեց: Ֆիլմն արժանացավ քննադատների դրվատանքին թե՛ Իրանում և թե՛ Իրանից դուրս: Ռոջեր Էբերթը կինոնկարը կոչեց «տարվա լավագույն ֆիլմ», Բեռլինի ՄԿՓ-ում «Ամուսնալուծությունը»  «Ոսկե արջ» նվաճեց որպես լավագույն կինոնկար, ինչպես նաև երկու «Արծաթե արջ» տղամարդկանց և կանանց լավագույն դերասանախմբերի համար: Ֆիլմը լավագույն արտասահմանյան կինոնկար ճանաչվեց նաև Ամերիկացի կինոքննադատների ազգային խորհրդի, «Ոսկե գլոբուս», «Սեզար», «Անկախ ոգի»  (Independent Spirit) մրցանակաբաշխություններում: Ի վերջո «Ամուսնալուծությունը»՝  որպես տարվա լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ, ստացավ նաև  «Օսկար»՝ Ֆարհադիին դարձնելով առաջին իրանցի օսկարակիր ռեժիսորը: Նա իր վեցերորդ աշխատանքը՝ «Անցյալը» (2013), նկարահանեց Ֆրանսիայում: Գլխավոր դերակատարուհի Բերենիս Բեժոն Կաննի ՄԿՓ-ում լավագույն դերասանուհու տիտղոսին արժանացավ: «Անցյալը» հավակնում էր «Ոսկե գլոբուսի» որպես լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ և այդ անվանակարգով հաղթեց  Ամերիկացի կինոքննադատների ազգային խորհրդի մրցանակաբաշխությունում, առաջադրվեց հինգ «Սեզար»-ի, այդ թվում՝  «լավագույն ռեժիսոր»,  «լավագույն դերասանուհի» և  «լավագույն սցենար» անվանակարգերում: Ֆարհադին իր յոթերորդ ֆիլմը՝ «Առևտրական գործակալը» (2016), նկարահանեց Իրանում: Կաննի 69-րդ ՄԿՓ-ում ֆիլմին մրցանակ շնորհվեց լավագույն սցենարի համար, իսկ գլխավոր դերակատար Շահաբ Հոսեյնին լավագույն դերասան ճանաչվեց: Այս ֆիլմը 2017-ին երկրորդ «Օսկարը» բերեց Իրանին «լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ»  անվանակարգում: Ֆարաբիի վերջին աշխատանքը՝ «Բոլորը գիտեն» հոգեբանական թրիլերը, այս տարի բացեց Կաննի ՄԿՓ-ի մրցույթը:
ԼԱՐԻ ՍՄԻԹ
Լարի Սմիթը կինոասպարեզ է մտել մոտ 1969-ին՝ քսան տարեկանում, աշխատանքի անցնելով Լոնդոնի մերձակայքի «Շեփերթոն» ստուդիայում: Նա վաղ գիտակցեց, որ ստուդական կյանքն իր համար չէ. մեծ կինոստուդիայում աշխատող մարդկանց քանակն ու տեմպը գործարանի զգացողություն էին առաջացնում: Լարի Սմիթն ընտրեց անկախ գործունեությունը: Շուրջ 1970-ին նա բարեբախտաբար հանդիպեց Սթենլի Կուբրիկին, որը խնդրեց աշխատել իր «Բարի Լինդոն» ֆիլմի վրա. սա սկիզբ դրեց երկարատև համագործակցության, որը շարունակվեց ավելի քան քառորդ դար՝ մինչև Կուբրիկի վաղաժամ մահը: Լարի Սմիթին պատիվ վիճակվեց դառնալու նրա վերջին գործի՝ «Լայն փակված աչքերով» ֆիլմի օպերատորը: Այդ ժամանակից ի վեր Սմիթն աշխատել է այլևայլ հետաքրքիր ֆիլմերի վրա, ընդ որում՝ որպես ռեժիսոր ինքն էլ ֆիլմ նկարահանել («Թմրավաճառըը», 2015)
ԲԵՔԻ ՓՐՈԲՍՏ
Բեքի Փրոբստը 2014-ից Եվրոպական կինոշուկայի նախագահն է:
Ծնվել է Ստամբուլում: Իրավաբանություն և լրագրություն է ուսանել, աշխատակցել «Թերջուման» օրաթերթին և  «Հայաթ» շաբաթաթերթին:  1960-ին տեղափոխվել է Շվեյցարիա, որտեղ բազմաթիվ մշակութային նախագծեր է իրականացրել: Այնուհետև դարձել է Probst-Kinobetriebe ցուցադրող խմբի ղեկավարը: Նվիրումը կինոարվեստին շուտով նրան դրդել է գործունեությունն ընդլայնել դեպի Եվրոպա և այլուր: 1981-88 թթ.  եղել է Թուրքիայի և Հունաստանի  պատվիրակը Բեռլինի ՄԿՓ-ում: 1985-ին Լոկառնոյի ՄԿՓ-ում վաճառահանդես է կազմակերպել: Մինչև   1995-ը անդամակցել է նաև Լոկառնոյի ՄԿՓ-ի ընտրող խորհրդին: 1988-2014թթ. եղել է Բեռլինի ՄԿՓ-ի Կինոտոնավաճառի նախագահը:  Նա Կինոտոնավաճառը  վերանվանել է Եվրոպական կինոշուկա, և նրա ղեկավարությամբ Եվրոպական կինոշուկան դարձել է միջազգային խոշորագույն ու կարևորագույն կինոտոնավաճառներից մեկը: Ի հավելումն՝ Բեքի Փրոբստը նաև Ժնևի «Վաղվա աստղեր» (Stars de Demain) փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է: Որպես ժյուրիի անդամ մասնակցել է Թորոնթոյի, Երուսաղեմի, Սան Սեբաստիանի և մի շարք այլ ՄԿՓ-երի: 1992-ին Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության կողմից արժանացել է Արվեստի և գրականության ասպետի կոչման:  2018-ին Փրոբստն արժանացել է Բեռլինալեի «Կինոխցիկ» պարգևին:
ԲՈՐԻՍ ԽԼԵԲՆԻԿՈՎ
Ծնվել է 1972-ին, Մոսկվայում։ Երկու տարի կենսաբանություն է ուսանել Մոսկվայի պետական մանկավարժական համալսարանում, նախքան Մոսկվայի կինեմատոգրաֆիայի պետական ինստիտուտ (ВГИК) ընդունվելը: Այնտեղ Ալեքսեյ Պոպոգրեբսկու հետ նկարահանել է «Անցողակի» կարճամետրաժ ֆիլմը: Հետագայում ինքնուրույն նկարահանել է «Խորամանկ գորտը» կարճամետրաժը: Խլեբնիկովի առաջին խաղարկային լիամետրաժ ռեժիսորական աշխատանքը «Կոկտեբել» ֆիլմն էր, որը ստեղծվել է դարձյալ Ալեքսեյ Պոպոգրեբսկու համագործակցությամբ:
ՎԱԼԵՐԻ ՄԱՍԱԴՅԱՆ
Լուսանկարչության, մասնավորապես Նան Գոլդենի հետ համագործակցելու շնորհիվ սկսել է զբաղվել պատկերավորմամբ` լուսապատկերային ցուցադրումներով (“Կապ”, “Կարուսել”՚, “Նավամատյան”՚), որոնք ներկայացվել են Տոկիոյում, Լոնդոնում և Պորտուում: Լուսանկարչությունից վերցրել է դրա ազատությունն ու անմիջական շփման ճշգրտությունը: Մի շարք կինոռեժիսորների հետ աշխատելիս նույն մոտեցումն է ցուցաբերել նախագծերին` մտահղացումից մինչև իրականացում: Այդտեղից էլ ծնվել է սեփական ‎ ֆիլմի` “Նանա”-ի անհրաժեշտությունը: Ֆիլմը մրցանակներ է շահել Լոկառնոյի, Վալդիվիայի, Աթենքի, Ստամբուլի, Երևանի ՞Ոսկե ծիրան՞ փառատոներում:
ՃԱՈ ԼՅԱՆ
Չինաստան
Ծնվել 1971-ին Լյաոնինում (Չինաստան): 1992-ին ավարտել է Լու Սյուն գեղարվեստի ակադեմիան: 1993-ից հաստատվելով Պեկինում՝ աշխատել է որպես անկախ կինովավերագրող, ինչպես նաև զբաղվել լուսանկարչությամբ և տեսաարվեստով: Նրա «Թղթե ինքնաթիռ» (2001), «Ոճիր և պատիճ» (2007), «Խնդրագիր» (2009), «Միասին» (2011) և «Վիշապը» (2015) ֆիլմերը ներկայացվել են Կաննում, Վենետիկում, Բեռլինում և աշխարհի այլ կինոփառատոներում:
ԱՈՒԴՐՅՈՒՍ ՍԹՈՆԻՍ
Լիտվա
Ռեժիսոր և պրոդյուսեր, Լիտվայի երաժշտության ու թատրոնի ակադեմիայի պրոֆեսոր: Ծնվել է 1966 թվականի ապրիլի 28-ին` Վիլնյուսում, Լիտվա:  Լիտվայի մշակույթի և արվեստի ազգային մրցանակի դափնեկիր է, Եվրոպական վավերագրական կինոցանցի անդամ: 1984-1989 թթ.-ին սովորել է Վիլնյուսի պետական կոնսերվատորիայի ռեժիսուրայի բաժնում: 1989-ին սովորել է Նյու Յորքի Ջոնաս Մեկաս ''Film Anthology Archive''-ում:
Նրա ֆիլմերը բազմաթիվ միջազգային մրցանակների են արժանացել, որոնց թվում` Նիոնի հանդիսատեսի մրցանակը, Սփլիթի Գրան Պրի-ն, Բորնհոլմի, Ֆլորենցիայի, Գիյորի, Նոյբրանդենբուրգի, Օբերհաուզենի, Բիլբաոյի և Սան Ֆրանցիսկոյի մրցանակները: Նրա ''Կույրի երկիրը'' վավերագրությունը 1992-ին Եվրոպական կինոակադեմիայի կողմից ճանաչվեց որպես տարվա Լավագույն եվրոպական վավերագրություն և ստացավ Ֆելիքս մրցանակը: 2004-2005 թթ.-ին նա վավերագրական կինո է դասավանդել Դանիայի Եվրոպական կինոքոլեջում: Դասախոսություններ ու վարպետաց դասեր է անցկացրել Կալկաթայում, Սան Պաոլոյում, Սեուլում, Տոկիոյում, Բերքլիում, Սթենֆորդում, Մոսկվայում, Բելգրադում, Բարսելոնայում, Սան Ֆրանցիսկոյում, Կարպի Մոդենայում, Փարիզում: Ֆիլմերի ցուցադրություններ է ունեցել Շվեյցարիայում, Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, Իսրայելում, Չեխիայում, Գերմանիայում, ԱՄՆ-ում, Բելգիայում, Իսպանիայում, Թուրքիայում, Կոլումբիայում, Ուրուգվայում և Իտալիայում:
ԲԵՆ ՎԱՆ ԼԻՍՀԱՈՒԹ
Մրցանակակիր անկախ ռեժիսոր, պրոդյուսեր և սցենարիստ: Ծնվել է 1951-ին Նիդերլանդներում: Նկարահանել է կարճամետրաժ, վավերագրական և խաղարկային ֆիլմեր: Դասախոսում է Ուտրեխտի արվեստների դպրոցում:
ԱԼԵՔՍԵՅ ՎԱԽՐՈՒՇԵՎ
Ծնվել է 1969-ին, Անադիրում, Չուկոտկա։1996-ին ավարտել է Մոսկվայի համառուսաստանյան պետական կինոինստիտուտի (ՎԳԻԿ) ռեժիսորաական ֆակուլտետը: 1996 – 2000 թթ. Մոսկվայի ՙՖիլմ - Էմ՚ ստուդիայի ռեժիսոր և սցենարիստ է եղել, 2000 – 2008 թթ.` Ethno-Online կինոընկերության IEA RAS-ի տեսալսողական մարդաբանության կենտրոնի ղեկավար (թեկնածուական է պաշտպանել Չուկոտկայի բնիկների` չուկչա և յուպիկ ժողովուրդների` ծովային կաթնասունների որսի մշակույթի վերաբերյալ): 2008-ից High Latitudes ՍՊԸ-ի սեփականատերն է, պրոդյուսերը, ռեժիսորն ու սցենարիստը:
ԹԱՄԱՐԱ ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ
Ծնվել է Հայաստանում: 90-ականների սկզբին՝ Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ, Լիբանան է տեղափոխվել: Լիբանանում աշխատելուց և սովորելուց հետո ուսանել է Դանիայի ազգային կինոդպրոցում: Յոթ տարի է, ինչ ապրում ու աշխատում է Ֆրանսիայում, որտեղ արդեն ավարտել է մեկ լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ և նախապատրաստում է երկու այլ աշխատանք: Նկարահանել է մի շարք ֆիլմեր, որոնք ցուցադրվել են և հիշատակման արժանացել Լոկառնոյի, Պուսանի, Լա Ռոշելի հեղինակավոր փառատոներում: Աշխարհի տարբեր վայրերում մասնակցել է նաև կինոսեմինարների: Ստեփանյանի վերջին՝ «Ձյուն կար» ֆիլմն արժանացել է Ամիենի ԿՓ-ի (Ֆրանսիա) Մեծ մրցանակին, Երևանի «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ում լավագույն վավերագրություն ճանաչվել, իսկ Բոսթոնի «Համաշխարհային կինո» (Global Cinema) փառատոնում (ԱՄՆ) մրցանակ շահել լավագույն ռեժիսորական աշխատանքի համար:
ՊԻԵՌ-ՍԻՄՈՆ ԳՅՈՒՏՄԱՆ
Avant Scene Cinéma հանդեսի խմբագրի տեղակալն է: Սորբոնում գրականություն ուսանելուց հետո իր գիտական թեզը գրել է ամերիկացի ռեժիսոր Մայքլ Չիմինոյի մասին: Հրապարակումներ է արել 3 Couleurs, Les Fiches du Cinéma և Eclipse(s) պարբերականներում: Կինո է դասավանդում Փարիզի և Բրյուսելի Լսատեսողական արտադրության բարձրագույն դպրոցում (ESRA), մինչ այդ դասախոսել է Փարիզ VII և Նանսի 2 համալսարաններում: Գուտմանը նաև մի շարք կարճամետրաժ ֆիլմեր է նկարահանել և Կաննի ՄԿՓ-ի «Քննադատների շաբաթ» ծրագրի կազմողն է:
ՊԵՏՐԱ ՄԵՏԵՐՑ
Սլովենիա
Սլովենիայում բնակվող անկախ լրագրող և կինոքննադատ: Կինոյի և գրականության վերաբերյալ իր նյութերով թղթակցում է Եվրոպայի ամենահին, անկախ, շահույթ չհետապնդող քաղաքային ռադիոկայաններից մեկին՝ Ռադիո Շտուդենտին, որտեղ նաև երկշաբաթյա ռադիոթատրոնի խմբագիրն է: Հրապարակումներ է անում կինոյի և հեռուստատեսության Ekran և KINO! հանդեսներում, ինչպես նաև այլ պարբերականներում՝ հիմնականում գրելով անկախ կինոյի մասին, համագործակցել է բազմաթիվ կինոփառատոների օրաթերթերին: Պետրա Մետերցը աշխատել է նաև կինոկրթության ոլորտում, կինոքննադատության սեմինարներ վարել: Մասնակցել է Բեռլինի ՄԿՓ-ի «Մամուլի շնորհալիներ» և Ռոտերդամի ՄԿՓ-ի երիտասարդ կինոքննադատների վարժանքի ծրագրերին:
ՆՈՒՆԵ ՀԱԽՎԵՐԴՅԱՆ
Նունե Հախվերդյանն ավարտել է Երևանի Արվեստի և թատրոնի ինստիտուտը` թատերագետ-քննադատի մասնագիտացմամբ:
1990-1997 թթ.-ին աշխատել Հայաստանի հեռուստառադիոպետկոմիտեի (Հայաստանի հանրային ռադիոընկերություն) ռադիոթատրոնի բաժնում`որպես գրական ու մշակութային ծրագրերի խմբագիր և սցենարագիր: 2004 - 2011թթ.-ին եղել է “168 ժամ” թերթի թղթակից` վարելով արվեստի բաժինը: 2011 թվականից ի վեր` Նունեն աշխատում է ''Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոն'' ՀԿ-ում` (նախկին ''Ինտերնյուս մեդիա աջակցություն'' ՀԿ) որպես լրագրող և մեդիա վերլուծաբան:
Անդամակցում է Հայաստանի կինոքննադատների և կինոլրագրողների ասոցիացիային, ինչպես նաև` ''AICA-Armenia'' արվեստի քննադատների միջազգային ասոցիացիային:

Asghar Farhadi was born in 1972 in Iran. He became interested in cinema when he was a teenager and started his education in filmmaking by joining the Youth Cinema Society of Esfahan in 1986 where he made 8mm and 16mm short films. He received his Bachelors in Theatre from the School of Dramatic Arts in Tehran University in 1998 and his Masters in Stage Direction a few years later. Farhadi made his directorial debut, Dance in the Dust (2003) and a year later, Beautiful City (2004). His third film, Fireworks Wednesday (2006), won the Gold Hugo at the 2006 Chicago IFF. His fourth film, About Elly (2009) won the Silver Bear for Best Director at Berlin IFF as well as Best Picture at Tribeca FF. It was also Iran's official submission for the Foreign Language Film competition of Academy Awards in 2009. His next film, A Separation (2011), became a sensation. It got critical acclaim inside and outside of Iran; Roger Ebert called it "the best picture of the year," and it was awarded Golden Bear for Best Film and Prize of the two Silver Bear for the Best Group of Actors and the Best Group of Actresses from Berlin IFF, and also won National Board of Review, Golden Globes, César Award, Independent Spirit Award, etc., and ultimately the Academy Award in the Best Foreign Language Film of the Year, making him the first Iranian filmmaker ever to win an Oscar. Farhadi made his sixth movie, The Past (2013) in France. Berenice Bejo won the best actress prize from Cannes IFF. The Past also was nominated in Golden Globe for the Best Foreign Language Film and won the Best Foreign Language Film of National Board of Reviews and was nominated in 5 categories of Cesar Awards including Directing, Best Actress and Best Script. Farhadi made his seventh film, The Salesman (2016) in Iran. He received the Best Screenwriter Prize at Cannes IFF. Shahab Hosseini also received the Best Actor Prize at Cannes for performing in The Salesman. The film brought the second Oscar for Iran in the Best Foreign Language Film category. Faradi’s last film, the psychological thriller Evereybody Knows, opened the 2018 Cannes IFF in competition.
• LARRY SMITH
Larry Smith first entered the movie business aged 20, at Sheperton Studios outside London, circa 1969. He realised early on that studio life was not for him, the pace and amount of people working in a major studio felt like a factory. Larry Smith moved into the freelance world. Around the 1970's, he was fortunate to meet Stanley Kubrick when asked to work on Barry Lyndon. This started a long collaboration with Kubrick that was to last over a quarter of a century, until his premature death. Larry Smith was very honoured to have been asked to be the cinematographer on his last movie Eyes Wide Shut. Since Eyes Wide Shut, Smith has made many varied and interesting films including a movie that he directed himself (Trafficker, 2015).
• BEKI PROBST
Beki Probst has been president of the European Film Market since 2014.
Probst was born in Istanbul. She studied law and journalism before joining the daily newspaper Tercuman and the weekly newspaper Hayat. In 1960, Beki Probst moved to Switzerland where she organized several cultural projects. She then became manager of the Probst-Kinobetriebe exhibition group. Her commitment to film and cinema soon led her to extend her activities to Europe and beyond. From 1981 to 1988, Beki Probst was the Berlin IFF's delegate for Turkey and Greece. In 1985, she organized a tradeshow for the Locarno IFF. She also served on Locarno’s Selection Board until 1995. From 1988 to 2014, Beki Probst was director of the Film Fair of the Berlin IFF. She renamed the section Film Fair into European Film Market.  Under her management the European Film Market was established as one of the biggest and most important international film fairs. In addition Beki Probst was the artistic director of the Geneva Festival “Stars de Demain”. She has served on the juries of several IFFs, among them Toronto, Jerusalem and San Sebastián. In 1992, Beki Probst was decorated as Chevalier des Arts et des Lettres by the French Cultural Ministery. In 2018, Beki Probst was awarded the Berlinale Camera.
• BORIS KHLEBNIKOV
Born 1972, Moskow. For two years he studied biology at Moscow State Pedagogical Institute before beginning his study of Film Theory Department at Moscow State Institute of Cinematography (VGIK). In VGIK he made a short film By the Way with Aleksei Popogrebsky. On his own he went on to make Clever Frog (short). His debut as a director of a full length feature film was Roads to Koktebel (Co-dir.: Aleksei Popogrebsky).
• VALERIE MASSADIAN
It's through photography, and notably her collaboration with Nan Goldin, that Valerie Massadian came to image-making, creating slide-show screenings (The Link, Mary Go Round, Journal de Bord), exhibited in Tokyo, London and Porto. What she has retained from photography is its freedom and the rigor of frontal contact. She has taken this same approach, committing to a project from concept to completion, in her collaborations with several film directors. From there came the need of her own film, Nana. Film won Opera Prima/Best First Feature Film at Festival del Film Locarno, Best Film at IFF Internacional de Cine de Valdivia; Great Award of the Seventh Athens Avant-Garde Film Festival Inspired Award at Istanbul; Silver Apricot at the Golden Apricot International Film Festival of Yerevan.
• ZHAO LIANG
Born in Liaoning, China in 1971, Zhao Liang graduated from Lu Xun Academy of Fine Arts in 1992. Based in Beijing since 1993, he has been working as an independent documentary filmmaker as well as an artist in photography and video art. His films Behemoth (2015), Petition (2009), Crime and Punishment (2007), Together (2011) and Paper Airplane (2001) have been selected and screened in Cannes, Venice, Berlin and other film festivals worldwide.
• AUDRIUS STONYS
Film director and producer. Professor in Lithuanian Academy of Music and Theatre. Recipient of Lithuanian National Culture and Art Award. Member of European Documentary Network.
Born 1966.04.28 in Vilnius, Lithuania. 1984-1989 studied film directing in Vilnius State Conservatorium. 1989 studied in Jonas Mekas Film Anthology Archive New York. His films got numerous international film awards. Among them Audience award in Nyon, Grand Prix in Split, prizes in Bornholm, Florence, Gyor, Neu Brandenburg, Oberhausen, Bilbao and San Francisco. In 1992 the documentary film “Earth of the Blind” was recognised by European Film Academy as the Best European Documentary Film of the Year and received Felix Award. 2004-2005 Documentary teacher in European Film College, Denmark. Lectures and master classes in Kolkata, Sao Paulo, Seoul, Tokyo, Berkeley, Stanford, Moscow, Belgrade, Barcelona, San Francisco, Carpi Modena, Paris. Film presentations in Switzerland, Russia, France, Israel, Czech Republic, Germany, USA, Belgium, Spain, Turkey, Colombia, Uruguay, Italy. Currently has finished a new film in Tian Shan mountains “Women and the Glacier”.
• BEN VAN LIESHOUT
Born in the Netherlands, in 1951, Ben van Lieshout is an independent award-winning director, producer and screenwriter. He directed short films, documentaries and feature films. He is also a lecturer at the Utrecht School of the Arts.
• ALEKSEI VAKHRUSHEV
Born 1969, Anadyr town, Chukotka.
Graduated from All Russian State Cinematography Institute (VGIK, Moscow), where he studied Direction, in 1996. Worked as a director and script writer at Film-M Studio, Moscow (1996 - 2000), at Ethno-Online Production Company, as Head of the Center of Audiovisual Anthropology of IEA RAS (PhD Dissertation on the Culture of Marine Mammal Hunting of Chukotka Peninsula Natives (Chukchi and Yupik Peoples), 2000 - 2008. Since 2008 he is the owner, producer, director and scriptwriter of High Latitudes ltd.
• TAMARA STEPANYAN
Tamara Stepanyan was born in Armenia. During the breakdown of the Soviet Union in the early 90's, she moved to Lebanon. After studying and working in Lebanon, she pursued her studies at The National Film School of Denmark. Since 7 years now, she is working and living in France where she has finished already one feature documentary film and is in preparation of two other films. Stepanyan made a number of films that were shown and primed in prestigious festivals like Locarno, Busan, La Rochelle. As well she participated in film workshops worldwide. Her latest film Those from the Shore won the Grand Prix of Amiens IFF (France), the Prize for Best Documentary at Golden Apricot IFF and the Best Directing Award at Global Cinema FF of Boston (USA).
• PIERRE-SIMON GUTMAN
Pierre-Simon Gutman is deputy editor of magazine L'Avant Scene Cinéma. After sudying litterature at La Sorbonne, he wrote his PHD thesis on the American filmmaker Michael Cimino. He has written for 3 Couleurs, Les Fiches du Cinéma and Eclipse(s). He teaches cinema at l'ESRA in Paris and Bruxelles, after having previously taught at the universities Paris VII and Nancy 2. He has also directed several short features, and is a programmer for the Critic's Week of the Cannes IFF.
• PETRA METERC
Petra Meterc is a freelance journalist and film critic, based in Slovenia. She has been writing and reporting on film and literature for one of the oldest independent non-commercial urban radio stations in Europe, Radio Študent, where she is also the editor of a biweekly radio drama programme. She publishes in Ekran Magazine for Film and Television and KINO! magazine, as well as other media outlets, mostly focusing on independent cinema, and has contributed to several film festival dailies. Petra Meterc has also worked as a film education mentor and as a mentor of film criticism workshops. She is a Berlinale Talent Press and IFFR Trainee Project for Young Film Critics alumna.
• NUNE HAKHVERDYAN
Nune Hakhverdyan has graduated from the Yerevan Institute of Arts and Theater with the specialization of theater studies and criticism. During 1990-1997 she worked as an Editor and Script Writer of literary and cultural radio programs of Radio Drama Department of the Television and Radio Committee of Armenia (Public Radio of Armenia). From 2004 to 2011 she was a reporter at “168 Hours” newspaper and managed its Arts Department. Since 2011, Nune has been working as a Journalist and Media Analyst of www.media.am website of Media Initiatives Centre NGO (former Internews Media Support NGO).
Member of the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists. Member of International Association of Art Critics`AICA-Armenia.