"Հանքյորե" առաջադիմական թերթի հեղինակավոր լրագրողի վարկ ունենալով (1987-2004)` դարձել է նաև Կորեայի առաջատար կինոհանդեսի` "Cine 21՚-ի գլխավոր խմբագիրը: Դրանից առաջ 1999-ին հիմնված` Կորեայի կինոխորհրդի (KOFIC) առաջին վարչության անդամ է եղել և Կալիֆորնիայի համալսարանի ասպիրանտ: 2005-ին ընտրվելով նոր վարչության նախագահ, Ան Չոկ-սուկը նաև "Կանայք կորեական կինոյում" կազմակերպության տնօրենների խորհրդի անդամ է:
• ԲԵՀՐՈՒԶ ՀԱՇԵՄՅԱՆ
Ծնվել է 1959թ.-ին, ավարտել է Հանթեր քոլեջ Սիթիի ֆիլմարտադրության բաժինը (Նյու-Յորք, ԱՄՆ): Հաշեմյանը հանդիսանում է “Ճանապարհորդություն դեպի արև” ֆիլմի պրոդյուսերը, որի ռեժիսորն է Եշիմ Ուստաողլուն: Ֆիլմը 1999թ.-ին Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնում արժանացել է Կապույտ հրեշտակ մրցանակի, իսկ 1999թ.-ի Ստամբուլի կինոփառատոնում ստացել է մի շարք մրցանակներ, որոնց թվում` Լավագույն ֆիլմ, Լավագույն ռեժիսոր, Ֆիպրեսի և Հանդիսատեսի մրցանակներ և այլն: Նրա մյուս ֆիլմերից են "Գլուխկոնծի դագաղում" (1997)` Դերվիշ Զաիմողլու և Մանհեթենն ըստ համարների (1993)` Ամիր Նադերի:
• ՎԼԱԴԻՄԻՐ ՄՍՐՅԱՆ
Ծնվել է 1938 թվականին դերասանների ընտանիքում: 1958 թվականին ընդունվել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական բաժինը` Արմեն Գուլակյանի արվեստանոցը: 1963-ին ինստիտուտն ավարտելուց հետո աշխատել է Պատանի հանդիսատեսի պետական թատրոնում, այնուհետև` Երևանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական պետական դրամատիկական թատրոնում: 1964-ից խաղում է Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում: 1985-ին արժանացել է ՀՀ պետական մրցանակի, 1998-ին` "Մովսես Խորենացի" շքանշանի: Բազմաթիվ միջազգային մրցանակների դափնեկիր է` թատրոնում և կինոյում խաղացած դերերի համար: Դրանցից առավելապես աչքի են ընկել շեքսպիյան խաղացանկից` Կլարենսը (ՙՌիչարդ 3-րդ՚), Համլետը, Հուլիոս Կեսարը, Չեխովի գործերում` Վոյնիցկին (ՙՔեռի Վանյա՚, Լոպախինը (ՙԲալի այգին՚, ինչպես նաև Հերոստրատը (Գրիգորի Գորինի "Մոռանալ Հերոստրատին" պւեսում: Կինոյում նրան ճանաչում բերեց Պագանինիի դերակատարումը Լեոնիդ Մենակերի "Նիկոլո Պագանինի" հեռուստաֆիլմում:
• ՅՈՒՋԻՆ ՔՈՐ
17-26 տարեկանում պահեստի ու բեռնամբարձիչի վարորդ է աշխատել, կռունկի օպերատոր, մեքենաշինական, պողպատաձուլական և պահածոների գործարանների բանվոր: Կինոկարիերան սկսել է 1973-ին՝ որպես Սան Ֆրանցիսկոյի Cine Manifest արմատական կինոխմբի անդամ: Նրա առաջին՝ «Վերուվար, կողքի ու ցած» խաղարկային ֆիլմի վերականգնված տարբերակը վերջերս ցուցադրվեց Նյու Յորքի Կինոանթոլոգիայի կենտրոնում: Քորը մեծ փորձ ունի թե՛ խաղարկային, թե՛ վավերագրական կինոյում: Նա «Ուոլդո Սոլթ. սցենարիստի ուղին» լիամետրաժ վավերագրության սցենարի հեղինակն ու ռեժիսորն է (Ռոբերտ Հիլմանի հետ): Ֆիլմը 1991-ին ներկայացվել է ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակին: Քորն իր սցենարով նկարահանել է նաև «Անապատի ծաղիկը» կինոդրաման (Ջոն Վոյթի և Աննաբեթ Գիշի մասնակցությամբ), որը 1986-ին ներկայացվել է Կաննի ՄԿՓ-ի պաշտոնական ծրագրում: Նա եղել է «Դարհեմի ցուլը», «Քոբ» մեծակտավ կինոկտավների երկրորդ ռեժիսորը, «Փրեֆոնթեյն», «Երբեք չկանչես գայլին», «Վայրի վարդը» ֆիլմերի սցենարների հեղինակը կամ համահեղինակը: Գրել է նաև հեռուստաֆիլմերի սցենարներ և նկարահանել հեռուստասերիալներ: Նրա վերջին վավերագրությունը` «Հավանայի ուրվական քաղաքը» (2015), փառատոնից փառատոն է անցել` շահելով Սևաստոպոլի վավերագրական կինոյի փառատոնի Հանդիսատեսի մրցանակը և Սիրակուզի ՄԿՓ-ի Բասել Շեհադեի անվան մրցանակը սոցիալական արդարության համար:
• ԹՈՄ ՖԱՍԱՐԹ
Ծնվել է 1979-ին՝ մեծացել է Նիդերլանդներում և Հարավային Աֆրիկայում: Կյանքի ծայրահեղ տարբերություններն արդեն վաղ տարիքից բացել են նրա աչքերը: Բայց, անկասկած, տնային տեսանկարահանումների մոլի սիրահար հոր ֆիլմերն էին առաջին սերմերը, որոնք հետագայում վերածվեցին կրքոտ սիրո կինոյի հանդեպ: Ֆասարթի առաջնեկը «Դոելի հրեշտակը» լիամետրաժ վավերագրությունն էր ոչնչացման վտանգի առաջ կանգնած մի բելգիական գյուղակի մասին: Պրեմիերան կայացավ Բեռլինալեում, այնուհետև ֆիլմը ցուցադրվեց աշխարհի ավելի քան հիսուն փառատոնում և բազմաթիվ միջազգային մրցանակների արժանացավ: 2015-ին Ֆասարթի «Ընտանեկան պատմություն» երկրորդ լիամետրաժ ֆիլմով բացվեց Ամստերդամի վավերագրական կինոյի ՄՓ-ը (IDFA), որտեղ նա իր գործերի համար ստացավ Իշխան Բեռնհարդ մշակութային հիմնադրամի վավերագրության հեղինակավոր մրցանակը: IDFA-ի ժյուրիի հատուկ մրցանակը շահելուց հետո ֆիլմն իր ուղին գտավ դեպի միջազգային տարբեր փառատոներ` բերելով բազում մրցանակներ: Վերջերս «Ընտանեկան պատմությունն» արժանացավ նաև Նիդերլանդների կինոակադեմիայի «Ոսկե հորթ» մրցանակին՝ որպես լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ և ձեռք բերվեց Netflix ամերիկյան ընկերության կողմից միջազգային հեռարձակման համար: Variety հանդեսը Ֆասարթին «տասը դիտարժան վավերագրողներից մեկն» է կոչել: Կինոգործունեությանը զուգընթաց նա դասավանդում է միջազգային ճանաչում ունեցող կինոդպրոցներում:
• ՄԻՔԵԼԱՆՋԵԼՈ ՄԵՍՍԻՆԱ
Ծնվել է 1962-ին Իսկիայում (Իտալիա): 1996-ից նկարահանման տարածքի մենեջեր լինելով՝ համագործակցել է բազմաթիվ իտալական և միջազգային կինոարտադրողների հետ: 2001-ին հիմնել է «Կինոն և տարածքը» նախագիծը, որի նպատակն էր կոմերցիոն կապ ստեղծել լսատեսողական արտադրանքի ու տարածքների միջև: 2003-ից դարձել է Իսկիայի ՄԿՓ-ի պրոդյուսերն ու գեղարվեստական ղեկավարը: 2005-ին, համագործակցելով իտալական և միջազգային կինոհանձնախմբերի հետ, ընդարձակել է նախագիծն ու կազմակերպել Տարածքների և կինոզբոսաշրջության միջազգային փոխանակման առաջին հանդիպումը՝ նվիրված կինոզբոսաշրջության ասպարեզում կուտակված փորձի քննարկմանն ու փոխանակմանը: 2006-ին Իտալիայի զբոսաշրջության փոխանակում (BIT) կազմակերպության հետ ձեռնարկել է Իտալիայում առաջին հետազոտությունը, որի նյութը այլազգի զբոսաշրջիկների ընտրած ֆիլմերն էին Իտալիայի հիշատակմամբ: 2009-ին Մեսսինան ստեղծել է կինոզբոսաշրջության մշտապես գործող գիտական դիտարանը, որի հիմնադիր նախագահն է առայսօր: Տարիներ շարունակ կուտակած տվյալների և ուսումնասիրությունների շնորհիվ համագործակցում է մի շարք իտալական համալսարանների հետ տարածքային մարքեթինգի և տարածքի վրա լսատեսողական արտադրանքի ազդեցության հետազոտման ոլորտում: 2005-ից իր փորձը կիսում և տվյալներն է տրամադրում այն միջազգային համաժողովներին, որոնք նվիրված են զբոսաշրջությունը խթանող համաշխարհային կինոյի երևույթին: 2007-ից Իտալիայի կինոփառատոների վարչության անդամ է և հանդես է գալիս ՄԿՓ-երի ժյուրիների կազմում:
• ՄԻՄԻ ԳՅՈՐԳՈՍԿԱ-ԻԼՅԵՎՍԿԱ
Մակեդոնիա
Ծնվել է 1972-ին: Արվեստի մագիստրոս է: Ավելի քան քսան տարի կինոասպարեզում է` նախկինում լինելով Մակեդոնիայի ֆիլմադարանի տնօրենը: Մակեդոնիայի ազգային ներկայացուցիչն է Eurimages-ում (Եվրախորհրդի Եվրոպական կինոյի աջակցության հիմնադրամ), եղել է նաև FIAF-ի (Կինոարխիվների միջազգային դաշնություն) գործադիր կոմիտեի և ACE-ի (Եվրոպական ֆիլմերի արխիվների ընկերակցություն) ակտիվ անդամ: 2015-ին նշանակվել է Մակեդոնիայի կինոգործակալության տնօրեն: 2013-ին երկրորդ անգամ է ընտրվել FIAF-ի գործադիր կոմիտեի անդամ, իսկ 2014-ին չորրորդ անգամ՝ ACE-ի գործադիր կոմիտեի անդամ: Աջակցել է մակեդոնական կինոյի զարգացմանը, ազգային կինոժառանգության պահպանմանն ու միջազգային կապերի ամրապնդմանը: Նրա՝ որպես կինոդարանի տնօրենի ուշադրության կենտրոնում է եղել թվայնացման նոր ծրագրերի ներդրումը մակեդոնացի նշանավոր հեղինակների մի շարք ֆիլմերը վերականգնելու և պահպանելու նպատակով: Վերջին քսան տարում լսատեսողական ժառանգության եռանդուն հետազոտական աշխատանք է կատարել որպես Eureka Audiovisual-ի փորձագետ Արևմտյան Բալկանների երկրների և Հարավ-արևելյան կինոցանցի անդամ երկների կապերի գծով: Կինոյի պատմության, տեսության, կինոյի և գրականության կապերի և լսատեսողական ժառանգության պահպանման վերաբերյալ բազմաթիվ հրապարակումների ու հոդվածների հեղինակ է: Երկու տարի առաջ դարձել է Սկոպյեի դրամատիկական արվեստների ֆակուլտետի լսատեսողական արխիվացման դոցենտ:
• ԳՐԻԳՈՐ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ
Ռեժիսոր: Ծնվել է 1950-ին Երևանում: 1975-ին ընդունվել է Երևանի Խ. Աբովյանի անվ. մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի ռեժիսորական բաժին (կուրսի ղեկավար` Գ. Մելիք-Ավագյան): 1980-ին, ավարտելով ինստիտուտը, մեկնել է Մեղրի, ուր աշխատել է որպես տեղի ժողովրդական թատրոնի ռեժիսոր: 1981-1984 թթ. ռեժիսոր է եղել հեռուստաֆիլմերի «Երևան» ստուդիայում: 1987-ին ընդունվել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիա, այնուհետև` աշխատանքի անցել «Հայկ» կինոստուդիայում որպես փաստավավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր: 1988-ին նրա «Թատերական հրապարակ» ֆիլմը մասնակցել է Սվերդլովսկի ոչ խաղարկային ֆիլմերի 1-ին ՄԿՓ-ին և արժանացել ժյուրիի մրցանակին:1989-ին նույն ֆիլմը Կիևի ՄԿՓ-ում ստացել է Մեծ մրցանակ, իսկ 1990-ին Հարությունյանը հրավիրվել է այդ փառատոնին` որպես ժյուրիի անդամ: Նրա աշխատանքները միջազգային կինոփառատոներում արժանացել են տարբեր մրցանակների:Ավելի քան 20 ֆիլմի հեղինակ է
• ՎԻԳԵՆ ՉԱԼԴՐԱՆՅԱՆ
Ծնվել է 1955թ. դեկտեմբերի 26-ին Երևանում (Հայաստան): Դիպլոմ է ստացել ինչպես ֆիլմի, այնպես էլ թատրոնի ռեժիսուրայի գծով: Իր կարիերայի սկզբում նկարահանել է և հաճախ նկարահանվել որոշ խաղարկային և կարճամետրաժ ֆիլմերում, ինչպես նաև բազմաթիվ հայտնի պիեսներում: Նա նկարահանել է 50 ֆիլմ, որոնց համար ստացել է ավելի քան 25 նշանակալի միջազգային մրցանակներ, այդ թվում` Հյուսթոնի միջազգային կինոփառատոնի Ոսկե մրցանակը 1994թ.: Բոլորովին վերջերս ՀՀ նախագահի կողմից նրան պատվել են Մովսես Խորենացի մրցանակով: 2006թ. նրան շնորհվել է “Անահիտ” մրցանակը համաշխարհային կինոյում վաստակի համար Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության կողմից: Նրա գործերից ամենահայտնիները երկու եռապատումներն են: Առաջինը, որը բաղկացած է կարճամետրաժ ֆիլմերից, ներառում է “Ապրիլը”` մեծ ընդունելություն ստացած մի ֆիլմ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, “Մեկնեմ, ես պետք է մեկնեմ”՚ անդադար անհրաժեշտություն փնտրել ճշմարտությունը այնպիսի վայրերում, որոնք մերը չեն, “Դեպի տուն պետք է գնամ”` ֆիլմ տուն վերադառնալու անհրաժեշտության մասին (կամ դեպի ինքդ քեզ)` միակ տեղը, ուր գտնվում է ճշմարտությունը: Սրանց հետևեցին “Ձայն բառբառոյ”, “Տեր ողորմեան” և “Լռության սիմֆոնիան”: Վերջինս դարձավ առաջին կինոնկարը, որը ներկայացվեց Հայաստանի ակադեմիական մրցանակի` որպես լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ: “Քրմուհին”` նրա վերջին աշխատանքն է, որի համաշխարհային պրեմիերան կայացավ Գրաումանի չինական թատրոնում: Չալդրանյանը հայտնի է յուրահատուկ հակվածությամբ` իր ֆիլմերում կատարել մեկից ավելի դերեր. նա սովորաբար և գրող է, և նկարիչ, և հագուստի ձևավորող, ինչպես նաև դերասան և պրոդյուսեր: Ներկայումս, ավարտելով “Քրմուհին”, նա մի քանի նախագծեր ունի, որոնցից մեկը մեծ արժեք ունի իր համար` ֆիլմ Հայոց ցեղասպանության մասին, քանի որ 2015թ. հիշվելու է Եղեռնի 100-ամյակը: Դեպի իր արմատները և նախնիները, իր երկիրը և ժողովուրդը պարտքի զգացումով լցված` Չալդրանյանը շարունակում է ստեղծել արվեստ, որը մարտահրավեր է նետում մշակույթի սահմաններին և ուղղորդում մեզ հուսալ, սիրել և բարություն անել ուրիշներին:
• ՆԱԻՐԱ ՄՈՒՐԱԴՅԱՆ
Ծնվել է 1961-ին Երեւանում: Ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղանկարչական ուսումնարանը, եւ 1980 թվականից աշխատել է "Հայֆիլմ" ստուդիայում որպես մուլտիպլիկացիոն ֆիլմերի նկարիչ, այնուհետեւ` ռեժիսոր: Ձեւավորել է նաեւ մի շարք ներկայացումներ տարբեր թատրոններում: 2000 թվականից աշխատում է հեռուստատեսությունում: 2005-ին արշանացել է "Ոսկե Ծիրան" կինոփառատոնի մրցանակին "Ճանապարհ" ֆիլմի համար:
• ՀՐԱՆՏ ՀԱԿՈԲՅԱՆ
Ծնվել է 1950 թ. մայիսի 30-ին Երևանում: 1970 թ. ընդունվել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի ռեժիսորական բաժինը (Լաերտ Վաղարշյանի արվեստանոց): 1974 թ., ավարտելով ինստիտուտը, մեկնել է Իջևան քաղաք, ուր 1974 թ. մինչև 1979 թ. բեմադրել է 14 ներկայացում: 1979-88-ին աշխատել է "Հայկֆիլմ" ստուդիայում` նախ ռեժիսորի ասիստենտ, ապա երկրորդ ռեժիսոր: 1982 թ. մեկնել է Մոսկվա ստաժավորման ` ռեժիսոր Իլյա Ֆրեզի մոտ: 1988 թ-ից. աշխատում է "Հայկ" կինոստուդիայում: Նկարահանել է 30-ից ավել դոկումնետալ ֆիլմ. "Հայաստանը պաշարման մեջ՚, "Մոնթե" , "Առանց մեկնաբանությունների՚, "Հայրենիքս Հայաստան՚, "Մոռացված կղզիների բնակիչները" և այլն: Հեղինակ է մի շարք հեռուստահաղորդումների: 2006 թ. "Ոսկե Ծիրան" միջազ գային կինոփառատոնի "Հայկական համայնապատկեր" անվանակար գում "Մոռացված կղզիների բնակիչները" ֆիլմը արժանացել է գլխավոր մրցանակի: Նույն թվականին Անապա քաղաքի "Կինոշոկ" Միջազ գային կինոփառատոնում "Ֆիլմեր առանց ժապավենի" անվանակար գում այդ ֆիլմը ստացել է 1-ին մրցանակ: 2006 թ. Ռումինիայի ECO-ETNO-FOLK FILM կինոփառատոնում "Հայրենիքս Հայաստան" ֆիլմաշարի "Սյունիք" ֆիլմը արժանացել է 1-ին կար գի դիպլոմի: Այժմ "Հայկ" կինոստուդիայում իրականացվում է "Հավերժական թռիչք. Հրանտ Դինք" ֆիլմը:
• ԱՐՄԱՆ ԵՐԻՑՅԱՆ
Ծնվել է 1975թ. հունիսի 22 Երեւանում: 2001թ. ավարտել է Երեւանի Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի գեղարվեստական ֆիլմերի ռեժիսուրայի բաժինը (Դ. Կեսայանցի արվեստանոցը): Համա գործակցել է որպես հեղինակ-ռեժիսոր “Ինտերնյուս”-ի հետ: 2P ստուդիայի հիմնադիրներից է (1997-ին): Մոտ 25 հեռուստաֆիլմերի եւ 60-ից ավելի սոցիալական հոլովակների հեղինակ է: Առաջին “The end” վավերա գրական ֆիլմը շահել է Սարատովի կինոփառատոնի երկրորդ մրցանակը եւ “Ես եմ” փառատոնում արժանացել լավա գույն ռեժիսուրայի համար մրցանակին: “Բաց երկնքի տակ” ֆիլմը մասնակցել է բազմաթիվ փառատոների եվ շահել մոտ 18 մրցանակ, այդ թվում` Գլխավոր մրցանակներ` “Ոսկե Ծիրան”, “Ես եմ”, “Լավր” (Մոսկվա) փառատոներում, Եկատերինբուր գում արժանացել լավա գույն օպերատորական աշխատանքի համար մրցանակին, Սավա Կուլիշի մրցանակին Վիբոր գի փառատոնում: Վերջին աշխատանքներն են` վավերա գրական “Ողջույն, Ֆելլինի” եւ հեռուստատեսային “Արամ Խաչատրյան. ավելին քան սեր”: Վարպետության դասեր է անցկացրել ՎԳԻԿ-ում, Մոսկվայի“ Ինտերնյուս” կազմակերպությունում եւ Մոսկվայի Պետական Համալսարանում (ՄԳՈւ):
• ՋԵՔ ՊՈՂՈՍՅԱՆ
Ծնվել է Մոնտեվիդեոյում (Ուրուգվայ): Ավարտել է "Սա գրադա Ֆամիլիան" և ACUEU-ում` մասնա գիտացել ան գլերենի մեջ: Սոցիալական աշխատող է եղել Բարեկեցության նախարարությունում:1978-ից բնակվում է Բուենոս Այրեսում: Որպես դերասան ձևավորվել է անկախ թատրոնում` Ռոբերտո Դուրանի, Ա գուստին Ալեսսոյի և Կառլոս Ֆեռնանդեսի նման ուսուցիչների ղեկավարությամբ: Հանդես է եկել Չեխովի, Շեքսպիրի, Օդեթսի, Լորկայի, Բորխեսի և այլոց գործերում: Նվիրվել է արվեստի ու մշակույթի ուսումնասիրությանը և մասնակցել տարբեր դասընթացների ու սեմինարների ամբողջ աշխարհում: Մշտապես դասախոսում է և գրում զանազան լրավամիջոցների, այդ թվում` Բուենոս Այրեսի "Դիարիո Արմենիա՚-ի համար: Այժմ աշխատում է շուտով հրապարակվելիք երկու թեմայի վրա` "Հայկական կինոյի պատմություն" և "Դանիացիների ներկայությունը Հայոց ցեղասպանության մեջ":

With a background as a respected journalist on the progressive “Hankyoreh Newspaper” (1987 - 2004), An Cheong-sook was also Editor-in-Chief of Korea's leading film magazine “Cine21”. Previously on the first KOFIC board of commissioners that was instated in 1999, she was also a research fellow at the University of California. Elected chairperson of the new board of commissioners in 2005, An is a member of the Women In Film Korea board of directors as well
• BEHROOZ HASHEMIAN
Born in 1959, has a BA in Film Production from Hunter College City University, NY-USA. Hashemian produced Journey to the Sun (1999), directed by Yesim Ustaoglu. Journey to the Sun received the Blue Angel Prize at the 1999 Berlin International Film Festival; Best Film, Best Director, Fipresci Prize and the Audience Award at the 1999 Istanbul Film Festival, among others. His other films are Summersalt in the Coffin (1997), by Dervis Zaimoglu and Manhatan by Numbers (1993), directed by Amir Naderi.
• VLADIMIR MSRYAN
Born in 1938 to a family of actors. He was accepted to the Armen Gulakyan studio to study acting at the Yerevan State Institute of Fine Arts in 1958. After graduating in 1963, he started working at the Theatre for Young Audience and then later at the Stanislavsky Russian State Theatre in Yerevan. Since 1964, he has been performing at Yerevan’s Hratchia Ghaplanyan Dramatic Theatre. In 1985 he was deemed worthy for the Armenian Republic Award, and in 1998, he received the “Movses Khorenatsi” medal. He is the bearer of many international honors ad awards for his work in both theatre and film. He really grabbed people’s attention with his performaces of Shakespearean characters such as: Clarence (Richard the 3rd), Hamlet, Julius Caesar. Also his Chekhov performances: Voinitsky (Uncle Vanya), Lopakhin (The Cherry Orchard), Herostratus (Grigory Gorin’s Forget Herostratus). He gained his film attention in Leonid Menaker’s Niccolo Paganini.
• EUGENE CORR
From ages 17-26, Eugene Corr was a factory worker, warehouse man, forklift driver, crane operator, auto, steel, and cannery worker. He started his career in film in 1973 as a member of Cine Manifest, a radical San Francisco film group in the 1970s. A restored print of his first feature, Over-Under, Sideways-Down, screened recently at the Film Anthology Center in NYC. Eugene Corr has broad experience in both fiction and non-fiction filmmaking. He wrote and directed the feature documentary Waldo Salt: A Screenwriter's Journey (with Robert Hillmann), for which he was nominated for an Academy Award (1991). He also wrote and directed the dramatic feature film, Desert Bloom (with Jon Voight, AnnaBeth Gish, Sélection Officielle, Cannes IFF, 1986). Corr has worked as a second unit director on major motion pictures (Bull Durham, Cobb), written or co-written dramatic features (Prefontaine, Never Cry Wolf, Wildrose), and written for TV. He has also directed episodic television. His current documentary, Ghost Town to Havana (2015) has been on the festival circuit, winning the Sebastopol Documentary FF Audience Award and the Syracuse IFF Bassel Shehade Award For Social Justice.
• TOM FASSAERT
Filmmaker Tom Fassaert (born 1979) grew up in the Netherlands and partly in South Africa. These extreme differences already opened his eyes at a young age. But it was his dad's obsession with making home movies that undoubtedly planted the first seeds that ultimately grew into Fassaert's passion for film. Tom Fassaert debuted with his feature length documentary An Angel in Doel about a small Belgian village threatened with demolition. It premiered at the Berlinale, screened at +50 festivals worldwide and won several international awards. Fassaert's second feature length documentary is A family affair. A film that explores the delicate terrain along the fault lines of his own family. It was the Opening Film of IDFA 2015 where Fassaert also received the prestigious Prins Bernhard Cultuur Fonds Documentary Award for his works. After winning the Special Jury Award at IDFA, the film started its journey to many international festivals and received numerous awards. It recently won the Gouden Kalf (Dutch Academy Award) for best long documentary and is acquired by Netflix to be broadcasted globally. Variety recently named Fassaert ‘One of the Ten Docu-makers to Watch'. Parallel to his passion for filmmaking Tom Fassaert also teaches at international film schools.
• MICHELANGELO MESSINA
Born 1962 in Ischia, Italy. Location manager since 1996 Michelangelo Messina supports and cooperates with several Italian and international film productions. In 2001, he instituted the project Cinema and Territory which aim is to create a commercial dialogue between audiovisual productions and the territory. Since 2003, Messina is the producer and artistic director of the Ischia FF. In 2005, he expanded the project creating the International Exchange of Location and Movie Tourism, the first international appointment for discussion and exchange experience on movie tourism, collaborating with different Italian and international film commissions. In partnership with the BIT (Italian Tourism Exchange) in 2006, Messina commissioned the first Italian study of choosing Italy thought films by the foreign tourists. In 2009, he founded and currently is the Senior President of the permanent scientific observatory on Movie tourism. With the studies and the research collected over the years he collaborates with several Italian Universities on territorial marketing and the impact of audiovisual works on the territory. Since 2005, Messina contributes sharing those experiences and data at the international conferences on the phenomenon of World Movie Induced Tourism. Since 2007, he is a member of the Italian Board of Film Festivals and part of Jury of IFFs.
• MIMI GJORGOSKA-ILIEVSKA
Mimi Gjorgoska-Ilievska MA (born 1972) has been involved in the film industry for more than 20 years previously holding the position of a Director of the Cinematheque of Macedonia. She is a national representative of Macedonia in Eurimages (Council of Europe’s European Cinema Support Fund) and was also an active member of the Executive Committee of FIAF (International Federation of Film Archives) and ACE (Association of European Film Archives and Cinematheques). In 2015, Mimi Gjorgoska-Ilievska, was elected as a Director of the Macedonian Film Agency. In 2013, she was re-elected member of the EC of FIAF for a second mandate, and in 2014, she was re-elected for a forth mandate in the EC of ACE. Also, since 2013, she has been focused on developing the Macedonian cinematography, protecting the national film heritage and the strengthening of international relations. As a Director of the Cinematheque, she was focused on the implementation of a new digitization programme aimed at preserving and restoring a range of Macedonian films by prominent film authors. Over the past two decades, Mimi Gjorgoska-Iliveska has been active as a researcher of the audiovisual heritage, as an Eureka Audiovisual expert on the relations of Western Balkan states and the South Eastern Cinema Network member countries. She is the author of numerous publications and articles on film history and theory, film and literature relations and protection of audiovisual heritage. She has been elected Associate professor of Audiovisual Archiving at FDU (Faculty for Dramatic Art) in Skopje, two years ago.
Director. Born in Yerevan in 1950. In 1975 entered Kh. Abovian Pedagogical Institute, Cinema Faculty, Directing Division (workshop of G. Melik-Avagyan). In 1980 graduated from the Institute and left for Meghri where worked as a director at the local theatre. In 1981-1984 was the director at Yerevan TV Films Studio. In 1987 joined Hayfilm Studio, later worked at Hayk Studio as director of documentary films. In 1988 his film, Theatre Square participated at Sverdlovsk IFF of Non-Feature Films and won the Jury Prize. In 1989 the same film received the Grand Prix at Kiev IFF. In 1990 Harutyunyan was invited to Kiev IFF as a jury member. His works have won several prizes at international film festivals. Has directed over 20 films.
• NAIRA MURADYAN
Born in 1961 in Yerevan. She has graduated from the Fine-Art college after Panos Terlemezyan. From 1980 has worked at “Hayfilm” studio as the artist of cartoon films, then as a director. She was the scenographist of a number of performances in various theatres. Since 2000 has been working at the Television. In 2005 she got award at “Golden Apricot” film festival for the film “The Road”.
• HRANT HAKOBYAN
Born on May 30, in 1950 in Yerevan. In 1970 entered Armenian Pedagogical Institute after Khachatur Abovyan, the faculty of culture, department of directoring (master: Laert Vagharshyan). In 1974 graduated from the institute and left for the city Ijevan, where between 1974-1979 has organized 14 performances. Between 1979-1988 he worked at “Haykfilm” studio, first as a director assistant, then as a second director. In 1982 he left for Moscow for a probation period at director Ilya Frez. Since 1988 works at “Hayk” film studio. Has shot more than 30 documentary films: “Armenia in occupation”, “Monte”, “Without comments”, “My motherland Armenia”, “The people of the forgotthen Island” etc. He is the authour of a number of TV programs. In 2006 at “Golden Apricot” International Film Festival competition program “Armenian Panorama” his film “The people of the forgotten Island” won the first prize. In the same year at “Kinoshok” International Film Festival of the city Anapa the same film was awarded the first prize in the “Films without Prints” program. In 2006 Romania’s ECO-ETNO-FOLK FILM festival the film “Syunik” from the “My motherland Armenia” film-series won a diplom. Now at “Hayk” film studio is being shot the film “Eternal flight, Hrant Dink”.
• ARMAN YERITSYAN
Born on July 22, 1975 in Yerevan. In 2001, he graduated from the Kh. Abovyan Pedagogical Institute’s Cultural Faculty’s Film Directing Program (D. Kesayants Studio.) He has worked as a creator/director with “Internews.” He co-founded 2P Studios (1997). He has made over 25 TV-films and over 60 socially conscious ads. His first documentary, “The End” won the second prize at the Saratov Film Festival and he won best director at the “I Am”. His film, “Under the Open Sky” has participated in many festivals and won about 18 awards. His highest awards were received at the Golden Apricot, I Am, and Lavr (Moscow). In Yekateriburg, he earned best cinematography, and at Viborg he won the Sava Kulish medal. His latest works are the documentary “Hello, Fellini” and the TV documentary, “Aram Khachaturyan – More Than Love”. He has trained in Russian State Institute of Cinematography, Moscow State University, and at the company “Internews” in Moscow.
• VIGEN CHALDRANIAN
Born on December 26, 1955 in Yerevan, Armenia. Having earned a Masters both in Film Direction as well as Theatre, at the beginning of his career he directed and often starred in several feature length and short films as well as a myriad of well-known plays. Since then he has gone on to direct fifteen films which have garnered him more than twenty-five prestigious, international awards, among them the Gold Award at the World Film Festival in Houston, Texas in 1994. Most recently he was honored by the President of the Republic of Armenia with the Movses Khorenatsi award. In 2006 he was awarded the Anahit Lifetime Achievement Award by the Cinematographers’ Guild of Armenia. Among the most prominent of his work are two trilogies. The first, comprised of short films, include April, an acclaimed film with the Armenian Genocide as its subject; Depart, I Must Depart, about the incessant need to search for truth in places which are not our own; and Homeward I Shall Go, a film about the subsequent need to return home (or back into the self)- the only place where truth resides. These were followed by The Voice in the wilderness, Lord Have Mercy (Kyrie Eleison) and Symphony of Silence, which became the first film to be presented to the Academy Awards for Best Foreign Film by Armenia. The Priestess, his latest work of art, which had its World Premiere at Grauman’s Chinese Theatre, marks the first Armenian-American co-production in film history. Chaldranian is known for his peculiar tendency to play more than one role in the creation of his films: he is often the writer, the art director, costume designer, star and producer of the films he directs. Currently, having just completed The Priestess, he has several projects awaiting his attention, one of which is of most value to him- a film about the Armenian Genocide- as, in the year 2015, its 100th anniversary is to be commemorated. With a profound feeling of debt to his roots and his ancestry, his land and its people- and in masterfully wielding his brush to paint his themes in a language which all people can understand and accept as their own- Chaldranian continues to create art which defies boundaries of culture and challenges us to hope, to love and do kindness unto others unconditionally.
• JACK BOGHOSSIAN
Born in Montevideo(Uruguay), he graduated from “Sagrada Familia”, and majored in English Language at ACUEU. He was also trained as social worker at the Wellfare Minister. He has lived in Buenos Aires (Argentina) since 1978. As an actor he formed himself at the Independent Theater with professors such as Roberto Duran, Agustin Alezzo and Carlos Fernandes.. He has interpreted texts by Chekhov, Shakespeare, Odets, Lorca, Borges among others. He devotes his time to investigation on arts and culture and has taken different courses and seminars around the world. He permanently lectures and writes for different media such “Diario Armenia” from Buenos Aires and others. Actually he is working in two topics “History of Armenian Cinema” and “The Danish presence during the Armenian Genocide” to come out soon.