Շոտլանդական ծագումով անգլիացի կինոռեժիսոր, պրոդյուսեր և սցենարիստ Կարիերան սկսել է որպես վավերագրող` թողարկելով և նկարահանելով բազմաթիվ մրցանակակիր ֆիլմեր: 2016-ին օպերային բեմադրիչ է եղել Գերմանիայում: Նրա գործերի թվում են «Ֆանխիո» (1975), «Հրե անվակառքեր» (1981, չորս «Օսկար», ներառյալ լավագույն կինոնկարի համար, Բրիտանական կինոակադեմիայի մրցանակ լավագույն կինոնկարի համար), «Գրեյսթոուք. կապիկների տիրակալի՝ Տարզանի լեգենդը» (1984, ներկայացվել է չորս «Օսկար»-ի), «Հեղափոխություն» (1985), «Մոլորված հրեշտակներ» (1989, ներկայացվել է Կաննի ՄԿՓ-ի «Ոսկե արմավենու ճյուղին»), «Իմ հեռավոր կյանքը» (1999), «Ես երազում էի Աֆրիկայի մասին» (2000, Կաննի ՄԿՓ-ի եզրափակիչ ֆիլմ), «Խանգարում» (2011, 70 րոպեանոց վավերագրություն BBC4-ի պատվերով), «Ալտամիրա» (2016) ֆիլմերը:
• ՍԻՌՈ ԳԵՌԱ
Կոլումբիա
Ծնվել է 1981-ին Սեսարում (Կոլումբիա): Ավարտել է Կոլումբիայի ազգային համալսարանի կինոյի և հեռուստատեսության բաժինը: 21 տարեկանում չորս մրցանակակիր կարճամետրաժ ֆիլմ ստեղծելուց հետո սեփական սցենարով նկարահանել է «Թափառող ստվերներ» իր առաջին լիամետրաժ ֆիլմը, որն արժանացել է Սան Սեբաստիանի, Թուլուզի, Մար դել Պլատայի, Տրիեստի, Հավանայի, Կիոտոյի, Կարթախենայի, Սանտյագոյի և Վարշավայի ՄԿՓ-երի մրցանակին, ներկայացվել ավելի քան 60 կինոփառատոնում (Թրայբեքա, Լոկառնո, Սեուլ, Պեզարո, Սիեթլ, Համբուրգ, Կալկաթա, Ռիո դե Ժանեյրո, Ստամբուլ, Գվադալախարա և այլն): Գեռայի երկրորդ ֆիլմը՝ «Քամու ճամփորդությունները», 2009-ին ընդգրկվել է Կաննի ՄԿՓ-ի «Հատուկ հայացք» ծրագրի պաշտոնական մրցույթում: Ֆիլմն էկրան է բարձրացել 17 երկրում և ցուցադրվել 90 ԿՓ-ում, ընդ որում՝ Թորոնթոյում, Ռոտերդամում, Սան Սեբաստիանում, Հոնկոնգում, Երուսաղեմում ու Լոնդոնում, մրցանակների արժանացել Կաննում, Սանտա Բարբարայում, Մալագայում, Սանտյագոյում, Բոգոտայում և Կարթախենայում:
• ԱԼԵՔՍԵՅ ՖԵԴՈՐՉԵՆԿՈ
Ծնվել է 1966-ին: Ճարտարագիտական կրթություն ստանալով` Սվերդլովսկի (այժմ՝ Եկատերինբուրգ) գործարանում աշխատել է տիեզերական պաշտպանությանն առնչվող նախագծերում: 1990-ին դարձել է Սվերդլովսկի պետական կինոստուդիայի պաշտոնական տնտեսագետը, ապա` տնօրենի տեղակալը: 2000-ից գլխավորել է ստուդիայի արտադրական բաժինը և մասնակցել ավելի քան ութսուն ֆիլմի արտադրությանը: Դրամատուրգիա է ուսանել է Մոսկվայի Համառուսաստանյան պետական կինոինստիտուտում (ВГИК) և հեղինակել աշխարհի տարբեր փառատոներում մրցանակների արժանացած վավերագրական ֆիլմերի սցենարներ: 2004-ից «Փետրվարի 29» կինոընկերության համասեփականատերն է, ռեժիսորն ու գլխավոր պրոդյուսերը: Ներկայումս ապրում և աշխատում է Եկատերինբուրգում: Եվրոպական կինոակադեմիայի, Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան կինոակադեմիայի, Ռուսաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ է:
• ԻԼԴԻԿՈ ԷՆՅԵԴԻ
Կարիերան սկսել է որպես կոնցեպտուալ և մեդիա արվեստագետ: Անդամակցել է «Ինդիգո» արվեստի խմբին և «Բելա Բալաժ» ստուդիային, որը մինչև 1989-ը Արևելյան Եվրոպայի միակ անկախ կինոստուդիան էր: Հետագայում տարվել է ռեժիսուրայով` իր սցենարների հիման վրա նկարահանելով հինգ խաղարկային և բազմաթիվ կարճամետրաժ ֆիլմեր, որոնք նրան քառասունից ավելի միջազգային մրցանակներ են բերել: Էնյեդիի «Իմ 20-րդ դարն» ընդգրկվել է բոլոր ժամանակների տասներկու լավագույն հունգարական ֆիլմերի թվում, իսկ New York Times-ը ֆիլմը համարել է տարվա տասը լավագույն կինոնկարներից մեկը: 1989-ին Ինյեդին արժանացել է նաև Կաննի ՄԿՓ-ի «Ոսկե կինոխցիկ» մրցանակին: Որպես ռեժիսոր ստացած պարգևներից բացի, մրցանակների է արժանացել նաև որպես սցենարի հեղինակ (Մեծ մրցանակ Հարթլի Մերիլ սցենարական միջազգային մրցանակաբաշխությունում եվրոպական լավագույն սցենարի համար): Վարպետության դասերով հանդես է գալիս Եվրոպայում (Շվեյցարիա, Լեհաստան) և դասավանդում Բուդապեշտի կինոյի և թատրոնի համալսարանում: 2011-ին գերազանցությամբ դոկտորական առտենախոսություն է պաշտպանել տրանսմեդիայի ոլորտում «Հորինված աշխարհներ. տեխնիկայի և երևակայության փոխհարաբերությունը շարժապատկերներում» թեմայով: Եվրոպական կինոակադեմիայի անդամ է: Վաստակավոր արտիստի կոչում ունի, «Բելա Բալաժ» մրցանակի դափնեկիր է, պարգևատրվել է Հունգարիայի նախագահի «Վաստակի խաչ» շքանշանով: 2017-ին Իլդիկո Էնյեդիի «Մարմնի և հոգու մասին» ֆիլմն արժանացել է Բեռլինի ՄԿՓ-ի «Ոսկե արջ» և Էկումենիկ ժյուրիի մրցանակներին, ինչպես նաև Berliner Morgenpost թերթի ընթերցողների մրցանակին:
• ԹՈՄ ՄՔՍՈՐԼԻ
Օտտավայի Կանադական կինոյի ինստիտուտի գործադիր տնօրենն է: Դասավանդում է Քարլթոնի համալսարանի կինոյի բաժնում և CBC ռադիո 1-ի «Օտտավայի առավոտ» ծրագրի ամենշաբաթյա կինոքննադատն է: Բազմաթիվ հրապարակումներ ունի կանադական և միջազգային կինոյի վերաբերյալ, հեղինակել է «Ատոմ Էգոյանի «Ապահովագրական գործակալը»՝ գրքի մեծության մի ուսումնասիրություն ֆիլմի (1991) մասին:
• ՅՈՒՋԻՆ ՔՈՐ
17-26 տարեկանում պահեստի ու բեռնամբարձիչի վարորդ է աշխատել, կռունկի օպերատոր, մեքենաշինական, պողպատաձուլական և պահածոների գործարանների բանվոր: Կինոկարիերան սկսել է 1973-ին՝ որպես Սան Ֆրանցիսկոյի Cine Manifest արմատական կինոխմբի անդամ: Նրա առաջին՝ «Վերուվար, կողքի ու ցած» խաղարկային ֆիլմի վերականգնված տարբերակը վերջերս ցուցադրվեց Նյու Յորքի Կինոանթոլոգիայի կենտրոնում: Քորը մեծ փորձ ունի թե՛ խաղարկային, թե՛ վավերագրական կինոյում: Նա «Ուոլդո Սոլթ. սցենարիստի ուղին» լիամետրաժ վավերագրության սցենարի հեղինակն ու ռեժիսորն է (Ռոբերտ Հիլմանի հետ): Ֆիլմը 1991-ին ներկայացվել է ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակին: Քորն իր սցենարով նկարահանել է նաև «Անապատի ծաղիկը» կինոդրաման (Ջոն Վոյթի և Աննաբեթ Գիշի մասնակցությամբ), որը 1986-ին ներկայացվել է Կաննի ՄԿՓ-ի պաշտոնական ծրագրում: Նա եղել է «Դարհեմի ցուլը», «Քոբ» մեծակտավ կինոկտավների երկրորդ ռեժիսորը, «Փրեֆոնթեյն», «Երբեք չկանչես գայլին», «Վայրի վարդը» ֆիլմերի սցենարների հեղինակը կամ համահեղինակը: Գրել է նաև հեռուստաֆիլմերի սցենարներ և նկարահանել հեռուստասերիալներ: Նրա վերջին վավերագրությունը` «Հավանայի ուրվական քաղաքը» (2015), փառատոնից փառատոն է անցել` շահելով Սևաստոպոլի վավերագրական կինոյի փառատոնի Հանդիսատեսի մրցանակը և Սիրակուզի ՄԿՓ-ի Բասել Շեհադեի անվան մրցանակը սոցիալական արդարության համար:
• ԹՈՄ ՖԱՍԱՐԹ
Ծնվելով 1979-ին՝ մեծացել է Նիդերլանդներում և Հարավային Աֆրիկայում: Կյանքի ծայրահեղ տարբերություններն արդեն վաղ տարիքից բացել են նրա աչքերը: Բայց, անկասկած, տնային տեսանկարահանումների մոլի սիրահար հոր ֆիլմերն էին առաջին սերմերը, որոնք հետագայում վերածվեցին կրքոտ սիրո կինոյի հանդեպ: Ֆասարթի առաջնեկը «Դոելի հրեշտակը» լիամետրաժ վավերագրությունն էր ոչնչացման վտանգի առաջ կանգնած մի բելգիական գյուղակի մասին: Պրեմիերան կայացավ Բեռլինալեում, այնուհետև ֆիլմը ցուցադրվեց աշխարհի ավելի քան հիսուն փառատոնում և բազմաթիվ միջազգային մրցանակների արժանացավ: 2015-ին Ֆասարթի «Ընտանեկան պատմություն» երկրորդ լիամետրաժ ֆիլմով բացվեց Ամստերդամի վավերագրական կինոյի ՄՓ-ը (IDFA), որտեղ նա իր գործերի համար ստացավ Իշխան Բեռնհարդ մշակութային հիմնադրամի վավերագրության հեղինակավոր մրցանակը: IDFA-ի ժյուրիի հատուկ մրցանակը շահելուց հետո ֆիլմն իր ուղին գտավ դեպի միջազգային տարբեր փառատոներ` բերելով բազում մրցանակներ: Վերջերս «Ընտանեկան պատմությունն» արժանացավ նաև Նիդերլանդների կինոակադեմիայի «Ոսկե հորթ» մրցանակին՝ որպես լավագույն լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմ և ձեռք բերվեց Netflix ամերիկյան ընկերության կողմից միջազգային հեռարձակման համար: Variety հանդեսը Ֆասարթին «տասը դիտարժան վավերագրողներից մեկն» է կոչել: Կինոգործունեությանը զուգընթաց նա դասավանդում է միջազգային ճանաչում ունեցող կինոդպրոցներում:
• ՄԻՔԵԼԱՆՋԵԼՈ ՄԵՍՍԻՆԱ
Ծնվել է 1962-ին Իսկիայում (Իտալիա): 1996-ից նկարահանման տարածքի մենեջեր լինելով՝ համագործակցել է բազմաթիվ իտալական և միջազգային կինոարտադրողների հետ: 2001-ին հիմնել է «Կինոն և տարածքը» նախագիծը, որի նպատակն էր կոմերցիոն կապ ստեղծել լսատեսողական արտադրանքի ու տարածքների միջև: 2003-ից դարձել է Իսկիայի ՄԿՓ-ի պրոդյուսերն ու գեղարվեստական ղեկավարը: 2005-ին, համագործակցելով իտալական և միջազգային կինոհանձնախմբերի հետ, ընդարձակել է նախագիծն ու կազմակերպել Տարածքների և կինոզբոսաշրջության միջազգային փոխանակման առաջին հանդիպումը՝ նվիրված կինոզբոսաշրջության ասպարեզում կուտակված փորձի քննարկմանն ու փոխանակմանը: 2006-ին Իտալիայի զբոսաշրջության փոխանակում (BIT) կազմակերպության հետ ձեռնարկել է Իտալիայում առաջին հետազոտությունը, որի նյութը այլազգի զբոսաշրջիկների ընտրած ֆիլմերն էին Իտալիայի հիշատակմամբ: 2009-ին Մեսսինան ստեղծել է կինոզբոսաշրջության մշտապես գործող գիտական դիտարանը, որի հիմնադիր նախագահն է առայսօր: Տարիներ շարունակ կուտակած տվյալների և ուսումնասիրությունների շնորհիվ համագործակցում է մի շարք իտալական համալսարանների հետ տարածքային մարքեթինգի և տարածքի վրա լսատեսողական արտադրանքի ազդեցության հետազոտման ոլորտում: 2005-ից իր փորձը կիսում և տվյալներն է տրամադրում այն միջազգային համաժողովներին, որոնք նվիրված են զբոսաշրջությունը խթանող համաշխարհային կինոյի երևույթին: 2007-ից Իտալիայի կինոփառատոների վարչության անդամ է և հանդես է գալիս ՄԿՓ-երի ժյուրիների կազմում:
• ՄԻՄԻ ԳՅՈՐԳՈՍԿԱ-ԻԼՅԵՎՍԿԱ
Մակեդոնիա
Ծնվել է 1972-ին: Արվեստի մագիստրոս է: Ավելի քան քսան տարի կինոասպարեզում է` նախկինում լինելով Մակեդոնիայի ֆիլմադարանի տնօրենը: Մակեդոնիայի ազգային ներկայացուցիչն է Eurimages-ում (Եվրախորհրդի Եվրոպական կինոյի աջակցության հիմնադրամ), եղել է նաև FIAF-ի (Կինոարխիվների միջազգային դաշնություն) գործադիր կոմիտեի և ACE-ի (Եվրոպական ֆիլմերի արխիվների ընկերակցություն) ակտիվ անդամ: 2015-ին նշանակվել է Մակեդոնիայի կինոգործակալության տնօրեն: 2013-ին երկրորդ անգամ է ընտրվել FIAF-ի գործադիր կոմիտեի անդամ, իսկ 2014-ին չորրորդ անգամ՝ ACE-ի գործադիր կոմիտեի անդամ: Աջակցել է մակեդոնական կինոյի զարգացմանը, ազգային կինոժառանգության պահպանմանն ու միջազգային կապերի ամրապնդմանը: Նրա՝ որպես կինոդարանի տնօրենի ուշադրության կենտրոնում է եղել թվայնացման նոր ծրագրերի ներդրումը մակեդոնացի նշանավոր հեղինակների մի շարք ֆիլմերը վերականգնելու և պահպանելու նպատակով: Վերջին քսան տարում լսատեսողական ժառանգության եռանդուն հետազոտական աշխատանք է կատարել որպես Eureka Audiovisual-ի փորձագետ Արևմտյան Բալկանների երկրների և Հարավ-արևելյան կինոցանցի անդամ երկների կապերի գծով: Կինոյի պատմության, տեսության, կինոյի և գրականության կապերի և լսատեսողական ժառանգության պահպանման վերաբերյալ բազմաթիվ հրապարակումների ու հոդվածների հեղինակ է: Երկու տարի առաջ դարձել է Սկոպյեի դրամատիկական արվեստների ֆակուլտետի լսատեսողական արխիվացման դոցենտ:
• ԳՐԻԳՈՐ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ
Ռեժիսոր: Ծնվել է 1950-ին Երևանում: 1975-ին ընդունվել է Երևանի Խ. Աբովյանի անվ. մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի ռեժիսորական բաժին (կուրսի ղեկավար` Գ. Մելիք-Ավագյան): 1980-ին, ավարտելով ինստիտուտը, մեկնել է Մեղրի, ուր աշխատել է որպես տեղի ժողովրդական թատրոնի ռեժիսոր: 1981-1984 թթ. ռեժիսոր է եղել հեռուստաֆիլմերի «Երևան» ստուդիայում: 1987-ին ընդունվել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիա, այնուհետև` աշխատանքի անցել «Հայկ» կինոստուդիայում որպես փաստավավերագրական ֆիլմերի ռեժիսոր: 1988-ին նրա «Թատերական հրապարակ» ֆիլմը մասնակցել է Սվերդլովսկի ոչ խաղարկային ֆիլմերի 1-ին ՄԿՓ-ին և արժանացել ժյուրիի մրցանակին:1989-ին նույն ֆիլմը Կիևի ՄԿՓ-ում ստացել է Մեծ մրցանակ, իսկ 1990-ին Հարությունյանը հրավիրվել է այդ փառատոնին` որպես ժյուրիի անդամ: Նրա աշխատանքները միջազգային կինոփառատոներում արժանացել են տարբեր մրցանակների:Ավելի քան 20 ֆիլմի հեղինակ է
• ԴԱՎԻԹ ՍԱՖԱՐՅԱՆ
1975-ին ավարտել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտը: 1972-78 թթ. հեռուստաթատրոնի դերասան է եղել, ապա վավերագրական ֆիլմերի ստուդիայում աշխատել որպես ռեժիսորի ասիստենտ և ռեժիսոր: 1983-ին ավարտել է Մոսկվայի Կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտը (ՎԳԻԿ): 1983-ից որպես ռեժիսոր աշխատել է «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում: 1991-ին Դավիթ Սաֆարյանը Փարիզի Ֆրանսիական ֆիլմադարանում իր կինոնկարների հատուկ ցուցադրություն է ունեցել և 1991-ից այդ ֆիլմադարանի գլխավոր ժողովի անդամ է: 1995-2001 թթ. ORB/SFB/RBB գերմանական հեռուստաընկերությունների համար վավերագրական ֆիլմաշար է ստեղծել հայ մշակույթի և պատմության մասին: 1996-ին Ֆրանսիական ֆիլմադարանի 60-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում տեղի է ունեցել Դավիթ Սաֆարյանի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը: 1999-ին Բեռլինում կայացել է նրա ֆիլմերի ընտրանու մեկշաբաթյա ցուցադրություն: 2001-02 թթ. Դավիթ Սաֆարյանը հրավիրվել է դասավանդելու Քասելի համալսարանի (Գերմանիա) կինոյի և հեռուստատեսության բաժնում: 2002-ին հիմնել է Studio DS կինոարտադրության և արվեստի զարգացման հիմնադրամը: 2003-07 թթ. եղել է Քասելի համալսարանի պրոֆեսոր, կինոյի և հեռուստատեսության բաժնի համաղեկավար: 2001-ից հեղինակում է «Ականավոր դեմքեր. 20-րդ դարը և դարերի փոփոխությունը» դիմաշարը՝ օգտագործելով բացառիկ վավերագրական կադրեր Մարսել Մարսոյի, Հովաննես Պողոս 2-րդի, Քշիշտոֆ Պենդերեցկու մասնակցությամբ:
• ԳԱԳԱ ՉԽԵԻՁԵ
Կինոարվեստի «Պրոմեթևս» կենտրոն հասարակական կազմակերպության և Թբիլիսիի ՄԿՓ-ի հիմնադիրն ու տնօրենն է: 2005-ից նաև Վրացական կինոյի հիմնադրամի վարչության անդամ է: Թբիլիսիի պետական համալսարանում երկու տարի գերմաներեն լեզու և գրականություն ուսումնասիրելուց հետո ավարտել է Ենայի (Գերմանիա) Ֆրիդրիխ Շիլլեր համալասարանի գրականության և արվեստի ֆակուլտետը: Վրաստանի պետական հեռուստաընկերությունում աշխատել է որպես խմբագիր: 2005-08 թթ. եղել է Վրաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրենը: 1991-2000 թթ. համակարգել է Բեռլինի ՄԿՓ-ի «Նոր կինոյի ֆորում» ծրագիրը:
• ՄԱՐԻԱՄ Դ’ԱԲՈ
Ծնվել է 1960-ին Լոնդոնում, մեծացել Փարիզում ու Ժնևում: Արվեստ և դերասանական վարպետություն ուսանելու նպատակով վերադարձել է Մեծ Բրիտանիա: 1980-ականներին աշխատել է ֆրանսիական թատրոնում և ֆրանս-բրիտանական համատեղ արտադրության հեռուստաֆիլմերում: 1987-ին Թիմըթի Դոլթոնի Ջեյմս Բոնդի կողքին հանդես է եկել «Կայծեր աչքերից» ֆիլմում, որի շնորհիվ հայտնվել է Լոս Անջելեսում՝ գլխավոր դեր ստանալով NBC-ի «Դրսում ինչ-որ բան կա» հեռուստասերիալում: Տեղափոխվել է Լոս Անջելես՝ շարունակելով աշխատել ամերիկյան հեռուստատեսությունում: 1989-ին վերադարձել է Անգլիա՝ «Խոզաբույծ Լեոնը» անկախ խաղարկային ֆիլմում նկարհանվելու. այս հրեական կատակերգությունը հետագայում պաշտամունքային ֆիլմի է վերածվել: 1999-ին Մարիամ դ’Աբոն դարձել է Բեթ Հենլիի «Առատություն» պիեսի պրոդյուսերը և Միրիամ Սիրի հետ ներկայացրել բրիտանական բեմում: 2001-ին մարմնավորել է Լարային՝ Քիրա Նայթլիի հերոսուհու մորը Էնդրյու Դեյվիսի «Դոկտոր Ժիվագո» հեռուստաֆիլմում: 2002-ին որպես պրոդյուսեր և վարող հանդես է եկել «Բոնդի աղջիկները հավիտյան են» վավերագրական ֆիլմում: Ջոն Քորքի հետ նաև «Բոնդի աղջիկները հավիտյան են» գրքի համահեղինակն է: 2005-ին դարձել է «Վկայություն տալով» վավերագրական ֆիլմի համապրոդյուսերը, որը պատերազմի հինգ կին լրագրողների մասին է (ռեժ.՝ Բարբարա Քոփլ): Ֆիլմի պրեմիերան կայացել է Թրայբեքա ԿՓ-ում: Ուղեղի արյունազեղումից հետո ողջ մնալով` 2007-ին Մարիամ դ’Աբոն Հյու Հադսոնի հետ թողարկել է «Խանգարում. կյանքն իմ խախտված ուղեղով» վավերագրական ֆիլմը, որի պրեմիերան կայացել է 2011-ին BBC-ով: 2013-14 թթ. դ’Աբոն նկարահանվել է Դանիս Տանովիչի «Վագրեր» ֆիլմում, որը ներկայացվել է Թորոնթոյի և Սան Սեբաստիանի ՄԿՓ-երում: Այժմ դ’Աբոն զբաղված է «Վրաստանի կանչը» վավերագրական նախագծով և «Հեդդա Գաբլեր» խաղարկային կինոնկարով, որի սցենարը գրել է Քրիստոֆեր Հեմփթոնը Իբսենի համանուն պիեսի իր բեմադրության հիման վրա:
• ՅԱԴՎԻԳԱ ՆՈՎԱԿՈՎՍԿԱ
Lեհ լրագրող և վավերագրող: Ավարտել է Կրակովի Յագելոնյան համալսարանի երկու ֆակուլտետը. 1981-ին` պատմության, 1984-ին` լրագրության: 1989-ից աշխատել է Լեհաստանի հանրային հեռուստաընկերությունում (TVP1): 2006-09 թթ. եղել է լեհական հեռուստատեսության վավերագրական ֆիլմերի խմբագրական բաժնի ղեկավարը և ղեկավարի տեղակալը: Ավելի քան հարյուր վավերագրական ֆիլմի ու շարքի հեղինակ է, որոնց թվում են «Լեհական տոհմերը» (լեհ ազնվականության վերաբերյալ), «Ակնհայտը` ոչ ակնհայտ», «Տարբեր աստվածների որդիները» (շարք ազգային, էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների մշակութային ժառանգության մասին), «Վիստուլա» գործողությունը», «Թող ողջ մնացողները հույսը չկորցնեն», «Վերապրել ճշմարտությունն ասելու համար» (լեհ-ուկրաինական հարաբերությունների մասին), «Լեհերը Սիբիրում» (Սիբիրի քաղաքակրթական զարգացման և կառուցապատման մեջ լեհերի ունեցած ներդրման մասին), «Որովհետև արժե», «Ապստամբության վերհուշը», «Ստորգետնյա քաղաքը» (Վարշավայի ապստամբության վերաբերյալ), «Երկու ազգերի պահարանը» (լեհ-լատվիական հարաբերությունների մասին) գործերը:
• ԵՆՍ ԳԱՅԳԵՐ
Կինոծրագրերի համբուրգցի համադրող: Սովորել է Ֆրայբուրգի (Գերմանիա), Գյոթեբորգի (Շվեդիա) և Համբուրգի (Գերմանիա) համալսարաններում: Քաղաքական գիտություններ է ուսանել, ինչպես նաև մշակութային համադրում Լայպցիգի գեղարվեստի ակադեմիայում: 2008-13 թթ. բազմաթիվ ցուցահանդեսների համադրողն ու հետազոտողն է եղել: 2008-ից Համբուրգի ԿՓ-ի ծրագրերի կազմողն ու համադրողն է: Աշխատում է նաև Համբուրգի վավերագրական կինոյի փառատոնի, Համբուրգի կարճամետրաժ կինոյի գործակալության և Բրատիսլավայի «Ֆիլմտոպիա» դիստրիբյուցիոն կազմակերպության հետ: 2017-ից Կարլսռուհեի (Գերմանիա) ֆիլմադարանի գեղարվեստական ղեկավարն է:
• ԳԱՐԵԹ ԷՎԱՆՍ
Լոնդոնաբնակ քննադատ, սցենարիստ, համադրող, ներկայացնող, պրոդյուսեր, Whitechapel պատկերասրահի կինոհամադրող: Սվեդենբորգի ԿՓ-ի, 2016-ի Ուիթսթաբլի բիենալեի և Սոմերսեթ Հաուսում կայացած Utopia 2016-ի համադրողներից է: Ստեղծել և համակարգել է PLACE-ը` Aldeburgh Music-ի շրջանականերում անցնող ամենամյա բազմահարթակ փառատոնը: Artevents գործակալության տնօրեններից է և բազմաթիվ կինո- և մշակութային իրադարձություններ է համադրել Մեծ Բրիտանիայում (Ջ. Գ. Բալարդ, Պորտուգալիա, Հռոմեական կինո, Հայաստան): Եղել է ռեժիսոր Գրանթ Գիի «Համբերություն» (ըստ Զեբալդի) կինոէսսեի պրոդյուսերը իր The Re-Enchantment արվեստի համազգային նախագծի շրջանակներում (2008-11), իսկ վերջերս՝ «Անտեսանելին» լիամետրաժ շարքի (հեղ.` Դրայդեն Գուդվին), «Մենք ինքներս» (հեղ.` Էդրյու Քոթինգ և Յան Սինքլեր), «Ժամանակին. արխիվային կյանք» (Լասե Յոհանսոն) նախագծերի գործադիր պրոդյուսերը: Fly Film-ի և Բրիտանական կինոյի ինստիտուտի հետ մշակում է «Փարոս» նախագիծը (ռեժ.` Գրանթ Գի, սց. հեղ.` Սաշա Հեյլզ): 2015-ին Ռոտերդամի ՄԿՓ-ի «Վագր» մրցանակին արժանացած Բեն Ռիվերզի «Բաներ» ֆիլմի պատվիրատուն է: 2000-05 թթ. աշխատել է Time Out հանդեսի կինոէջերի վրա, 2002-09 թթ. եղել Vertigo միջազգային կինոհանդեսի տպագիր տարբերակի խմբագիր, իսկ ներկայումս Artesian-ի խմբագիր է. միաժամանակ Go Together Press-ի և House Sparrow Press-ի համախմբագիր: Բազմաթիվ կատալոգային էսսեների և կինոարվեստին նվիրված հոդվածների հեղինակ է:
• ՌՈՋԵՐ ԿՈՍԱ
Կինոքննադատ, FIPRESCI-ի անդամ: Պարբերաբար հրապարակումներ է անում La voz del interior, Ñ, Quid և Con los ojos abiertos հանդեսներում: Արգենտինայում վարում է «Կինեմատոգրաֆ» հեռուստահաղորդումը և ֆիլմադարանի մշտական հյուրն է: 2006-ից Համբուրգի ՄԿՓ-ի «Ցուցափեղկ» բաժնի համակարգողն է, իսկ 2011-ից՝ FICUNAM ՄԿՓ-ի ծրագրի կազմողներից մեկը: 2014-ից Ռոխեր Կոսան Կոսկինի ՄԿՓ-ի գեղարվեստական ղեկավարն է: 2015-ին Վիեննայի ԿՓ-ում համադրել է Ռաուլ Պեռոնեին նվիրված «Իտուսաինգոյից եկած մարդը» ծրագիրը: Ժյուրիի անդամ է եղել բազմաթիվ ՄԿՓ-երում (Ռոտերդամ, Լոկառնո, FidValdivia), հանդիպումներ և վարպետության դասեր վարել այնպիսի դեմքերի հետ, ինչպիսիք են Փելեշյանը, Ռեյգադասը, Աքերմանը, Լոզնիցան և այլք:
• ԱՐՏԱՎԱԶԴ ԵՂԻԱԶԱՐՅԱՆ
2006-ից աշխատում է լրատվական դաշտում: 2007-13 թթ. թղթակցել է «Երևան» ամսագրի ռուսալեզու տարբերակին՝ լուսաբանելով մշակույթի և կինոյի ոլորտները: 2011-ից «Երևան» ամսագրի գլխավոր խմբագիրն է: 2010-ին մասնակցել է Վարշավայի ԿՓ-ի FIPRESCI-ի նախագծին: Որպես կինոլրագրող թղթակցել է RBA ամսագրին, Kinopoiսk.ru և Kinomania.ru կայքերին, «Ոսկե ծիրան» օրաթերթին և այլն: Պատմվածքների երկու ժողովածու ունի («Ժամադրություն», «Քաղաքը լուսնի տակ»), որպես սցենարի հեղինակ աշխատում է երկու կինոնախագծի վրա:

Anglo-Scottish film director-producer-writer, Hugh Hudson began his career as a filmmaker in documentaries, producing and directing many award winning films. Opera director in Germany 2016. His films include: Fangio (1975), Chariots of Fire (1981, 4 Oscars including Best Picture, BAFTA - Best Picture), Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes (1984, 4 Oscar Nominations), Revolution (1985), Lost Angels (1989, nominated for Cannes Palme d’Or), My Life So Far (1999), I Dreamed of Africa (2000, Closing Film Cannes), Rupture (2011, 70 minute doc. for BBC4) Altamira (2016).
• CIRO GUERRA
Colombia
Ciro Guerra was born in Cesar, Colombia, in 1981. He studied film and television at the National University of Colombia. At the age of 21, after directing four multi-award winning short films, he wrote and directed The Wandering Shadows, his feature directorial debut, which won awards at the San Sebastian, Toulouse, Mar del Plata, Trieste, Havana, Quito, Cartagena, Santiago and Warsaw IFFs, and was selected for 60 more, including Tribeca, Locarno, Seoul, Pesaro, Seattle, Hamburg, Kolkata, Rio de Janeirօ, Istanbul and Guadalajara. His second feature film The Wind Journeys was part of the Official Selection – un Certain Regard of the Cannes FF in 2009. It was released in 17 countries and selected in 90 festivals, including Toronto, Rotterdam, San Sebastian, Hong Kong, Jerusalem and London, receiving different awards in Cannes, Santa Barbara, Malaga, Santiago, Bogota and Cartagena.
• ALEXEY FEDORCHENKO
Alexey Fedorchenko was born in 1966. After engineering studies he worked on space defense projects in a factory in Sverdlovsk (Ekaterinburg). In 1990, he became official economist then deputy director of the Sverdlovsk State Studio. Since 2000, he has managed the studio’s production department, and participated in the production of over 80 films. He has studied dramaturgy at the Moscow All-Russian State Institute of Cinematography (VGIK), and written screenplays for documentaries that were awarded numerous prizes at festivals worldwide. Since 2004, Alexey Fedorchenko is an co-owner, film director and general producer of the 29 February Film Company. He currently lives and works in Ekaterinburg. Member of the European Film Academy. Member of the Asia Pacific Screen Academy. Member of the Union of Cinematographers of Russia.
• ILDIKÓ ENYEDI
Ildikó Enyedi has started her career as a concept and media artist. She was a member of the art group Indigo and the Balázs Béla Studio, the only independent film studio in Eastern Europe before 1989. She later turned to feature film directing and script writing, wrote and directed five features and several shorts. With these works she’s won more than forty international prizes. Her film, My 20th Century, was chosen as one of the 12 Best Hungarian Films of All Time and selected among the 10 best films of the year by The New York Times. She was also awarded the Caméra d'Or in 1989. In addition to prizes awarded to her as a filmmaker, she has also received recognition as a scriptwriter (as winner of the Grand Prize of the Hartley Merrill International Screenwriting Prize for best European Script). She lectures at European master classes (Switzerland, Poland) and teaches at the University of Film and Theatrical Arts in Budapest. She was founding member of EUCROMA, the European Cross Media Academy. In 2011, she defended her DLA paper Summa cum Laude in the field of Transmedia (Created Worlds/The Relationship of Technique and Fantasy in Moving images). Member of the European Film Academy. She was awarded the Balázs Béla and the Merited Artist Prizes, and has received the Republic President’s Order of Merit Cross. In 2017, Ildikó Enyedi’s On Body and Soul won the Golden Bear at Berlin IFF and the Prize of the Ecumenical Jury, as well as the Berliner Morgenpost Readers' Award.
• TOM MCSORLEY
Tom McSorley is executive director of the Canadian Film Institute in Ottawa. He also teaches in the Film Studies department at Carleton University, and is CBC Radio One's weekly film critic on the Ottawa Morning program. He has published extensively on Canadian and international cinema, and is the author of Atom Egoyan’s The Adjuster, a book length study of Egoyan's 1991 film.
• EUGENE CORR
From ages 17-26, Eugene Corr was a factory worker, warehouse man, forklift driver, crane operator, auto, steel, and cannery worker. He started his career in film in 1973 as a member of Cine Manifest, a radical San Francisco film group in the 1970s. A restored print of his first feature, Over-Under, Sideways-Down, screened recently at the Film Anthology Center in NYC. Eugene Corr has broad experience in both fiction and non-fiction filmmaking. He wrote and directed the feature documentary Waldo Salt: A Screenwriter's Journey (with Robert Hillmann), for which he was nominated for an Academy Award (1991). He also wrote and directed the dramatic feature film, Desert Bloom (with Jon Voight, AnnaBeth Gish, Sélection Officielle, Cannes IFF, 1986). Corr has worked as a second unit director on major motion pictures (Bull Durham, Cobb), written or co-written dramatic features (Prefontaine, Never Cry Wolf, Wildrose), and written for TV. He has also directed episodic television. His current documentary, Ghost Town to Havana (2015) has been on the festival circuit, winning the Sebastopol Documentary FF Audience Award and the Syracuse IFF Bassel Shehade Award For Social Justice.
• TOM FASSAERT
Filmmaker Tom Fassaert (born 1979) grew up in the Netherlands and partly in South Africa. These extreme differences already opened his eyes at a young age. But it was his dad's obsession with making home movies that undoubtedly planted the first seeds that ultimately grew into Fassaert's passion for film. Tom Fassaert debuted with his feature length documentary An Angel in Doel about a small Belgian village threatened with demolition. It premiered at the Berlinale, screened at +50 festivals worldwide and won several international awards. Fassaert's second feature length documentary is A family affair. A film that explores the delicate terrain along the fault lines of his own family. It was the Opening Film of IDFA 2015 where Fassaert also received the prestigious Prins Bernhard Cultuur Fonds Documentary Award for his works. After winning the Special Jury Award at IDFA, the film started its journey to many international festivals and received numerous awards. It recently won the Gouden Kalf (Dutch Academy Award) for best long documentary and is acquired by Netflix to be broadcasted globally. Variety recently named Fassaert ‘One of the Ten Docu-makers to Watch'. Parallel to his passion for filmmaking Tom Fassaert also teaches at international film schools.
• MICHELANGELO MESSINA
Born 1962 in Ischia, Italy. Location manager since 1996 Michelangelo Messina supports and cooperates with several Italian and international film productions. In 2001, he instituted the project Cinema and Territory which aim is to create a commercial dialogue between audiovisual productions and the territory. Since 2003, Messina is the producer and artistic director of the Ischia FF. In 2005, he expanded the project creating the International Exchange of Location and Movie Tourism, the first international appointment for discussion and exchange experience on movie tourism, collaborating with different Italian and international film commissions. In partnership with the BIT (Italian Tourism Exchange) in 2006, Messina commissioned the first Italian study of choosing Italy thought films by the foreign tourists. In 2009, he founded and currently is the Senior President of the permanent scientific observatory on Movie tourism. With the studies and the research collected over the years he collaborates with several Italian Universities on territorial marketing and the impact of audiovisual works on the territory. Since 2005, Messina contributes sharing those experiences and data at the international conferences on the phenomenon of World Movie Induced Tourism. Since 2007, he is a member of the Italian Board of Film Festivals and part of Jury of IFFs.
• MIMI GJORGOSKA-ILIEVSKA
Mimi Gjorgoska-Ilievska MA (born 1972) has been involved in the film industry for more than 20 years previously holding the position of a Director of the Cinematheque of Macedonia. She is a national representative of Macedonia in Eurimages (Council of Europe’s European Cinema Support Fund) and was also an active member of the Executive Committee of FIAF (International Federation of Film Archives) and ACE (Association of European Film Archives and Cinematheques). In 2015, Mimi Gjorgoska-Ilievska, was elected as a Director of the Macedonian Film Agency. In 2013, she was re-elected member of the EC of FIAF for a second mandate, and in 2014, she was re-elected for a forth mandate in the EC of ACE. Also, since 2013, she has been focused on developing the Macedonian cinematography, protecting the national film heritage and the strengthening of international relations. As a Director of the Cinematheque, she was focused on the implementation of a new digitization programme aimed at preserving and restoring a range of Macedonian films by prominent film authors. Over the past two decades, Mimi Gjorgoska-Iliveska has been active as a researcher of the audiovisual heritage, as an Eureka Audiovisual expert on the relations of Western Balkan states and the South Eastern Cinema Network member countries. She is the author of numerous publications and articles on film history and theory, film and literature relations and protection of audiovisual heritage. She has been elected Associate professor of Audiovisual Archiving at FDU (Faculty for Dramatic Art) in Skopje, two years ago.
Director. Born in Yerevan in 1950. In 1975 entered Kh. Abovian Pedagogical Institute, Cinema Faculty, Directing Division (workshop of G. Melik-Avagyan). In 1980 graduated from the Institute and left for Meghri where worked as a director at the local theatre. In 1981-1984 was the director at Yerevan TV Films Studio. In 1987 joined Hayfilm Studio, later worked at Hayk Studio as director of documentary films. In 1988 his film, Theatre Square participated at Sverdlovsk IFF of Non-Feature Films and won the Jury Prize. In 1989 the same film received the Grand Prix at Kiev IFF. In 1990 Harutyunyan was invited to Kiev IFF as a jury member. His works have won several prizes at international film festivals. Has directed over 20 films.
• DAVID SAFARIAN
In 1975, David Safarian graduated from the Fine Arts and Theatre Institute in Yerevan. From 1972-78, he was an actor at the State TV Theatre in Yerevan, assistant director and director at Armenian Documentary Film Studio. In 1983, he graduated from Moscow Film Institute (VGIK). Since 1983, he was a director at Armenfilm Studio. In 1991, he had special screening of films in Cinemathèque Francaise in Paris. Since 1991, he is a member of the General Assembly of Cinemathèque Francaise. From 1995-2001, he made series of short documentaries about Armenian culture and history on German TV (ORB/SFB/RBB). In 1996, he had a Retrospective of films in Cinematheque Francaise at the 60th Anniversary of the Cinematheque in Paris. In 1999, there was a one-week screenings of his selected films in Berlin. From 2001-02, he was a Guest-Professor at the Film and TV Department in the University of Kassel, Germany. In 2002, he founded Studio DS Film Production and Art Development Fund. From 2003-07, he was a Professor, co-heading the Film and TV Department at the University of Kassel, Germany. From 2001-16, he made Outstanding Personalities. 20th Century and Centuries Change portrait series using exclusively shot documentary footages with Marcel Marceau, Pope John Paul II, Krzysztof Penderecki (work in progress).
• GAGA CHKHEIDZE
Gaga Chkheidze is the founder and director of the Cinema Art Center Prometheus NGO and Tbilisi IFF. From 2005 to the present, he is also a Board Member of the Georgian Film Fund. After studying two years German language and literature at Tbilisi State University Chkheidze graduated from the Faculty of Literature and Arts of Friedrich Schiller University Jena, Germany. He worked as an Editor at the State Broadcasting Company of Georgia. From 2005 to 2008, Gaga Chkheidze was the director of the Georgian National Film Center. From 1991 to 2000, he worked as a Program Coordinator at the Forum of New Cinema (Berlin IFF).
• MARYAM D’ABO
Maryam d’Abo was born in London in 1960 and raised in Paris and Geneva. She returned to the UK to study art and acting. In 1980’s Maryam worked on the French stage and in TV co-productions between France & UK. In 1987, she played opposite Timothy Dalton’s James Bond in The Living Daylights which brought her to Los Angeles where she got a lead in a TV series for NBC Something Is օut There. She moved to Los Angeles and continued working for American television. In 1989, she returned to England to work in an independent feature Leon the Pigfarmer, a Jewish comedy which became a cult film. In 1999, she produced and acted with Myriam Cyr on the British stage in Abundance written by Beth Henley. In 2001, she played Lara, Keyra Knightley's mother in Dr. Zhivago adapted by Andrew Davies for Granada TV. In 2002, she hosted and produced Bond Girls Are Forever, a documentary and she co-wrote with John Cork a book on the Bond girls Bond Girls Are Forever. In 2005, she developed a documentary on five female war reporters Bearing Witness, and cօ-produced the doc directed by Barbara Kopple - it premiered at the Tribeka FF. In 2007, she made a documentary with Hugh Hudson called Rupture - Living with My Broken Brain after surviving a brain hemorrhage, which prmiered on the BBC in the UK in 2011. In 2013-14, she played in feature film Tigers by Danis Tanovic – the film premiered at the Toronto IFF and the San Sebastian IFF in 2014. Maryam d’Abo is currently developping a documentary The Call of Georgia and a feature film Hedda Gabler, a scrren adaptation by Christopher Hampton from his stage adaptation of Ibsen’s Hedda Gabler.
• JADWIGA NOWAKOWSKA
Jadwiga Nowakowska is a Polish journalist, director of documentary films. She graduated from the Faculty of History (1981) and the Faculty of Journalism (1984) of the Jagiellonian University, Cracow. Since 1989 Jadwiga Nowakowska has been working at TVP1 (Polish Public Television). From 2006 till 2009, she acted as the Head and the Deputy Head of the Documentary Films Editorial Department of the Polish Television. Jadwiga Nowakowska is the director of more than 100 documentary films and documentary series, among others The Polish Dynasties, dedicated to the Polish aristocracy, The Evident Inevident, The Children of Different Gods, a series of stories about the cultural heritage of the national, ethnic and religious minorities, as well as The Action “Vistula”, May the Alive Ones Do Not Lose Hope, Survive to Tell the Truth – a history devoted to the Polish-Ukrainian relations, The Poles in Siberia – a documentary film about the contribution of Poles in civilizational development and construction of Siberia, as well as Because It’s Worth, The Memory of Uprising, The Underground City, an allusion to the Warsaw Uprising, The Closet of Two Nations, a film about Polish-Latvian relations.
• JENS GEIGER
Jens Geiger is a film curator from Hamburg, Germany. He studied at the Universities of Freiburg (Germany) Göteborg (Sweden) and Hamburg. He holds a diploma in political sciences, as well as Masters degree in "Cultures of the Curatorial" from the Academy of Fine Arts in Leipzig. From 2008 to 2013, he worked as a curator and researcher in different exhibition projects. Since 2008, he has been working also as a festival programmer, program coordinator and curator for Filmfest Hamburg, as well as a freelance curator e.g., for the Documentary Film Festival Hamburg, the Hamburg Short Film Agency or Filmtopia Bratislava. Since 2017, Jens Geiger is the artistic director of the Kinemathek Karlsruhe, Germany.
• GARETH EVANS
Gareth Evans is a London-based critic, writer, curator, presenter, producer and Whitechapel Gallery’s Film Curator. He is also co-curator of Swedenborg FF, Estuary 2016, Whitstable Biennale and Utopia 2016 at Somerset House. He created and programmed PLACE, the annual cross-platform festival at Aldeburgh Music, is Co-Director of production agency Artevents and has curated numerous film and event seasons across the UK (e.g. J. G. Ballard, Portugal, Roma Cinema, Armenia). He produced the essay film Patience (after Sebald) by Grant Gee as part of his nationwide arts project The Re-Enchantment (2008-11) and has recently executive-produced the feature-length works Unseen (Dryden Goodwin); By Our Selves (Andrew Kotting and Iain Sinclair); In Time: an Archive Life (Lasse Johansson) and is in development with Fly Film and the BFI for The Lighthouse (directed by Grant Gee and written with Sasha Hails). He commissioned Things by Ben Rivers, which won the 2015 Tiger Award at Rotterdam IFF. He worked on the film pages of Time Out from 2000-05, edited the print edition of the international moving image magazine Vertigo from 2002-09 and now edits Artesian and co-edits for Go Together Press and House Sparrow Press. He has written numerous catalogue essays and articles on artists' moving image.
• ROGER KOZA
A film critic and member of FIPRESCI. He publishes regularly at La voz del interior, Ñ, Quid and Con los ojos abiertos. He is also the host of a TV program, El cinematógrafo, in Argentina and permanente guest in Filmoteca. He is the programmer of the Vitrina Section of the Hamburg IFF since 2006, and part of the FICUNAM programming team since 2011. Since 2014, he is the Artistic Director of the Cosquín IFF. He has also curated a tribute to Raúl Perrone, entitled The Man from Ituzaingó, at the Viennale, in Austria (2015). He has participated as a jury member in several IFFs (Rotterdam, Locarno, FidValdivia) and has taken part in conversations and masterclasses together with figures such as Peleshyan, Reygadas, Akerman, Loznitsa, etc.
• ARTAVAZD YEGHIAZARYAN
Working in media since 2006. Since 2007 to 2013, Artavazd Yeghiazaryan has been working as a journalist in Yerevan Magazine’s Russian edition covering culture and film industry. Since 2011, he is an editor in chief of Yerevan Magazine’s Armenian version. In 2010, he participated in Warsaw FF’s FIPRESCI project. As a film writer he also contributed to RBA Magazine, Kinopoisk.ru, Kinomania.ru, Golden Apricot Daily, etc. Has two short stories collections (Rendezvous; The City under Moon) published, currently contributing to two film projects as a screenwriter.