Լավրենտե Ինդիկո Դիասը ծնվել է 1958-ին: Ֆիլիպինցի ռեժիսոր և նախկին կինոքննադատ:  Ծնվել է 1958-ին: Տնտեսագետի կրթություն է ստացել Կոտաբատոյի «Նոտր Դամ» համալսարանում: Մի շարք ռեկորդային երկար խաղարկային ֆիլմերի հեղինակ Դիասը հայտնի է որպես դանդաղ կինո շարժման գլխավոր դեմքերից մեկը: Թեև ֆիլմեր է նկարահանում 90-ականների վերջից, հանրային մեծ ուշադրության չի արժանացել Ֆիլիպիններից և փառատոնային շրջանակներից դուրս մինչև 2013-ին էկրան բարձրացած «Նորտե. պատմության ավարտը» ֆիլմը, որն ընդգրկվել է Կաննի ՄԿՓ-ի «Հատուկ հայացք» ծրագրում: Դրան հաջորդած երեք ֆիլմերն արժանացել են քննադատների ուշադրությանն ու բազմաթիվ մրցանակների. «Նախորդից» աշխատանքը 2014-ին Լոկառնոյի ՄԿՓ-ում «Ոսկե ընձառյուծ» է շահել, ինչպես նաև «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում առաջադրվել  Ասիական կինոմրցանակաբաշխությանը, «Օրորոցային վշտալի գաղտնիքին» ֆիլմը (2016) Բեռլինի ՄԿՓ-ում մրցակցում էր «Ոսկե արջի» համար և շահեց Ալֆրեդ Բաուերի անվան «Արծաթե արջ», իսկ «Հեռացած կինը» (2016), որ ներկայացված էր Վենետիկի ՄԿՓ-ում, արժանացավ «Ոսկե առյուծի»:  Դիասի նախավերջին ֆիլմը՝ «Սատանայի ժամանակը», 2018-ին Բեռլինի ՄԿՓ-ի մրցութային ծրագրում էր և լավագույն ֆիլմ ճանաչվեց Կարտախենայի ԿՓ-ում («Գոհարներ» ծրագիր):  Լավ Դիասը բազմաթիվ միջազգային պարգևներ է վաստակել: Նրա գործերը հաճախ են անդրադառնում Ֆիլիպինների ներկա սոցիալական և քաղաքական վիճակին վերաբերող խնդիրներին: Դիասը նաև Ֆիլիպինների Պալանկայի անվան գրական մրցանակաբաշխության բազմակի դափնեկիր է: 2008-ին նրա «Մելամաղձ» ֆիլմը Վենետիկի ՄԿՓ-ում արժանացավ «Հորիզոններ» ծրագրի մրցանակին: 2011-ին Դիասը դարձավ  Միջազգային կինոհիմնադրամի տնօրենների վարչության անդամ՝ նույն տարի Վենետիկի ԿՓ վերադառնալով «Ծնունդների հարյուրամյակ» ֆիլմով, որն արժանացել է նաև «Սինեմանիլա» ՄԿՓ-ի ժյուրիի գլխավոր մրցանակին: Հաջորդ տարի Դիասի  «Ֆլորենտինա Ուբալդո» ֆիլմին (2012) Չոնջուի ՄԿՓ-ում շնորհվեց լավագույն ասիական ֆիլմի համար սահմանված մրցանակը: Դիասը նկարահանել է քրեական պատմություններ, ուրվականներին առնչվող պատումներ և մի մյուզիքլ: 2014-ին նա արժանացել է Նիդերլանդների Քլաուս իշխանի մրցանակին: 2017-ին Լավ Դիասն Ամերիկյան կինոակադեմիայի անդամ դառնալու հրավեր է ստացել:
• ԻՆՆԱ ՍԱՀԱԿՅԱՆ
Ավելի քան տասնհինգ տարի ռեժիսոր և պրոդյուսեր Իննա Սահակյանը կյանքի է կոչել լիամետրաժ վավերագրական ֆիլմեր, փաստագրական շարքեր և կարճամետրաժներ որոնք ներկայացվել են միջազգային ասպարեզում։ Նա ուշադրություն է դարձնում չպատմված և մոռացված պատմություններին՝ մարդկայնության բնույթը հետազոտելով մտերմիկ ու նորարարական ֆիլմերի ստեղծումով։ Սահակյանի լիամետրաժ դեբյուտը, որի համառեժիսորն է Արման Երիցյանը, «Հայաստանի վերջին լարախաղացը» մրցանակակիր ֆիլմն է (2010)։ Վերջերս նա ավարտել է «Մելը», որը պատմում է հայաստանցի տրանսգենդեր ծանրամարտիկի մասին։ Իսկ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված, հետագայում հոլիվուդյան վաղ շրջանի աստղ Ավրորա Մարտիկանյանի մասին պատմող նրա անիմացիոն վավերագրական աշխատանքը՝ «Ավրորայի լուսաբացը» (2022), դարձել է փառատոնային ֆավորիտ և ցուցադրվել ավելի քան 40 փառատոնում՝ մի շարք պարգևներ շահելով, որոնց թվում են Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան կինոմրցանակը լավագույն անիմացիոն ֆիլմի համար (2022), Movies that Matter ԿՓ-ի Հատուկ մրցանակն ու Հանդիսատեսի մրցանակը (2023), Ամստերդամի վավերագրական կինոյի (IDFA) և Animation Is Film փառատոների (2022) Հանդիսատեսի մրցանակը, Ժնևի ՄԿՓ-ի և Մարդու իրավունքների ֆորումի Մեծ մրցանակը (2023): Իննա Սահակյանը նաև «Մեկ, երկու, երեք» և «Donkeymentary» վավերագրական ֆիլմերի պրոդյուսերն է:
• ԿԼԵՐ ՍԻՄՈՆ
Կլեր Սիմոնը կինո է եկել մոնտաժի միջոցով։ Նրա «Զվարճանքներ» և «Ամեն գնով» ֆիլմերը, որոնք ցուցադրվել են կինոթատրոններում, դարձել են ֆրանսիական վավերագրական կինոյի հեղափոխության մի մասը։ Այդ ժամանակից ի վեր նա հերթագայել է վավերագրական ու խաղարկային կինոն: Կլեր Սիմոնը կերպարներին նկարահանում է որպես հերոսների՝ «Զվարճանքներ»-ի մանուկներին, «Ամեն գնով»-ի լարված շեֆին, «Այլապես այո»-ի երեխաներ առևանգողին, «Այրվում է» ֆիլմի հրդեհող աղջկան, կանանց սիրահարված Միմիին, ընտանիքի պլանավորման խորհրդատու Նատալի Բային, Ռեդա Քաթեբի հանդեպ կրքով բռնված Նիկոլ Գարսիային «Հյուսիսային կայարան»-ում, Ստեֆանիին, որն իր հմայքներն է վաճառում անտառներում, երիտասարդներին, որոնք գրոհում են ամրության վերածված Femis կինոդպրոցը, Հյուգոյի նման դպրոցականներին, որոնք լալիս են իրենց ընտանիքների լռության պատճառով, նպարավաճառի որդուն և ժամանակակից գյուղապետին, Մարգըրիտ Դյուրասի հարցաքննվող սիրեկան Յան Անդրեային… Եվ կնոջ մարմնի վիպերգը… Վավերագրական թե գեղարվեստական ֆիլմ լինի, հարցը մեկն է. ի՞նչ է պատմությունը: Կյա՞նք։ Միաժամանակ Կլեր Սիմոնը դասավանդել է Փարիզ 8 և Փարիզ 7 համալսարաններում, Varan-ի կինոարվեստանոցներում և ղեկավարել Femis-ի ռեժիսուրայի բաժինը։
• ԲԵՐՆԴ ԲՈՒԴԵՐ
Ծնվել է 1964-ին: Քաղաքագիտություն է ուսանել Բեռլինի ազատ համալսարանում, անկախ համադրող է և կինոլրագրող: 2015-ից Քոթբուսի արևելաեվրոպական կինոյի փառատոնի ծրագրերի տնօրենն է, Բեռլինի ՄԿՓ-ի «Ֆորում» ծրագրի և Սկոպյեի Cinedays ԿՓ-ի ծրագրերի խորհրդատուnն: 2021-ից Բուդերը նաև Բեռլինյան Բրանդենբուրգի հրեական ֆիլմերի փառատոնի ծրագրերի տնօրենն է։ Նախկինում նա եղել է Քոթբուսի հետ կապված Արևելք-Արևմուտք համատեղ արտադրության շուկայի ղեկավարը, Բեռլինի «Բաբելոն» արվեստի տան ծրագրերի տնօրենը և տարբեր կինոփառատոների ծրագրերի խորհրդատուն (Պրիշտինայի ԿՓ, Պրիշտինաայի Skena-Up կինոյի և թատրոնի փառատոն, goEast ԿՓ, Նոյբրանդերբուրգի dokumentArt ԿՓ, Բեռլինի Թուրքական կինոշաբաթ, Զագրեբի ԿՓ): Բերնդ Բուդերն աշխատում է նաև որպես կինոլրագրող։
• ՌԱՅԵԴ ՖԱՐԻԶԱԴԵ
Իրանի Մաշհադ քաղաքում ծնված Ռայեդ Ֆարիզադեն Տնտեսագիտություն և գերմանական գրականություն է ուսումնասիրել Թեհրանի համալսարանում և համեմատական գրականագիտություն՝ Վիեննայի համալսարանում։ Ֆարիզադեն փիլիսոփայության և գրականության դոկտորի աստիճան է ստացել Բեռլինի ազատ համալսարանում։ Նա Բեռլինի հումանիտար գիտությունների գերմանա-ասիական շրջանավարտների խմբի ավագ գիտաշխատող էր: 2012 թ․ սկսած՝ Ֆարիզադեն փիլիսոփայություն և գերմանական գրականություն է դասավանդում, որպես Թեհրանի Շահիդ Բեհեշթի համալսարանի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի անդամ։
• ՍԵՐԳԵՅ ԴՎՈՐՑԵՎՈՅ
1982-ին ավարտել է Կրիվոյ Ռոգի ավիացիոն ուսումնարանը, 1988-ին՝ Նովոսիբիրսկի էլեկտրոտեխնիկական ինստիտուտը: 1990-ին ընդունվել է Ռեժիսորական բարձրագույն դասընթաց: «Երջանկություն» կարճամետրաժ կուրսային և «Հացի օր» դիպլոմային աշխատանքներն արժանացել են մի շարք միջազգային մրցանակների: 2008-ին նկարահանած «Տյուլպան» ֆիլմին շնորհվել է Կաննի «Հատուկ հայացք» ծրագրի Գլխավոր մրցանակը: «Այկան» 2018-ին Կաննի փառատոնի հիմնական մրցույթին մասնակցելուց և Կնոջ լավագույն դերակատարման համար մրցանակ շահելուց հետո ընդգրկվել է «Օսկար»-ի հավակնորդների կարճ ցանկում:
• ԿԱՐՄԵՆ ԳՐԵՅ
Նոր ԶԵլանդիա
Նորզելանդացի Կարմեն Գրեյը արվեստի անկախ լրագրող է, քննադատ և կինոծրագրող, որն այժմ բնակվում է Բեռլինում: Հրապարակումներ է արել The New York Times, The Guardian, Sight & Sound, Criterion, Art Review, Screen պարբերականներում և MUBI-ում՝ հաճախ կենտրոնանալով Արևելյան Եվրոպայի, Բալկանների և Կովկասի վրա: Գրեյը The Film Verdict առևտրային ամսագրի քննադատ է և Լոնդոնի Dazed & Confused ամսագրի նախկին կինոխմբագիր, Բեռլինի ՄԿՓ-ի «Սերունդ» բաժնի, Winterthur կարճամետրաժ ֆիլմերի ՄՓ-ի և Լոնդոնի Open City Docs-ի ընտրող հանձնաժողովների անդամ, First Cut Lab-ում և Գվադալախարայի (Մեքսիկա) Doculab-ում նախագծերի ու փառատոնի ռազմավարության և ֆիլմերի մոնտաժային փուլի խորհդատու։
• ՄԱՅՔԼ ԳՅՈՒՐՋՅԱՆ
Ամերիկահայ դերասան, ռեժիսոր և գրող: Ծնվել և մեծացել է Սան Ֆրանցիսկոյի ծոցի շրջանում: «Դեյվիդի մայրը» հեռուստաֆիլմում լավագույն երկրորդական դերի համար արժանացել է «Էմի» մրցանակի: Հայտնի է նաև «Ոսկե գլոբուս» շահած «Հինգով հրավերք» սերիալում, ինչպես նաև պաշտամունքային դարձած «Սոլթ Լեյք Սիթիի փանքը» ֆիլմում խաղացած դերերով: Վերջերս ընկերակցել է Ռոբերտ Դե Նիրոյին «Մեծ ստախոսը» հեռուստաֆիլմում: Նկարահանվել է նաև «Լրավաճառները», «Չապլին», «Ընդմիշտ երիտասարդ», «Հեռանալով Լաս Վեգասից», «Հորդ անձրև», «Անպարտելիները», «Լուցիֆեր», «Ծածուկ գործեր», «Խաբիր ինձ», «Տունը», «Վանականը», «Հանցանքի վայրը», «Առանց հետքի» և այլ կինոֆիլմերում ու հեռուստաֆիլմերում: Որպես թատրոնի դերասան արժանացել է մի շարք մրցանակների, այդ թվում՝ «LA Weekly»-ի մրցանակին՝ որպես «Մոդիլիանի» ներկայացման լավագույն գլխավոր դերակատար, Լոս Անջելեսի քննադատների մրցանակին՝ որպես «Խելագարություն մարիխուանայից» մյուզիքլի պարերի բեմադրիչ: Վերջերս Գուրջյանը հանդես է եկել Բերքլիի խաղացանկային թատրոնում՝ մասնակցելով Դանիել Հենդլերի (Լեմոնի Սնիքեթ) «Երևակայական մխիթարանք» պիեսի համաշխարհային պրեմիերային: Որպես ռեժիսոր միջազգային ճանաչման է արժանացել «Պատրանք» լիամետրաժ ֆիլմով, որտեղ հանդես է եկել Հոլիվուդի լեգենդ Քըրք Դագլասի կողքին: 2016-ին լույս է տեսել Գուրջյանի առաջին վեպը՝ «Ինչ է թաքնված աստղի տակ» վերնագրով:
• ՎԵՐՈՆԻԿԱ ԶԱԿՈՆՇԵԿ
Սլովենիա
Վերոնիկա Զակոնշեկը կանոնավոր տպագրվում է Kino!, Dialogi և Ekran ամսագրերի հետ, ինչպես նաև՝ ազգային Dnevnik օրաթերթի կինոմեկնաբանն է։ Մշտապես համագորցաքցում է Սլովենիայի Animateka և Kino Otok փառատոներին, նաև Սլովենական ֆիլմ փառատոնի ընտրական հանձնաժողովի անդամ է։ Ներկայումս Սլովենական կինոքննադատների ասոցիացիայի նախագահն է և FIPRESCI անդամ։
• ՎԱՆԴԱ ԲԵՆՋԵԼՈՒԼ
Վանդա Բենջելուլը կինոքննադատ է, սցենարիստ, կինոռեժիսոր, ինչպես և հեռուստատեսային պրոդյուսեր, որն ամեն շաբաթ ֆիլմեր է գրախոսում շվեդական ամենամեծ առավոտյան թերթի՝ «Դագենս Նյուհեթեր»-ի և Շվեդական 4-րդ ալիքի համար:
• ԱՆՈՒՇ ՎԱՐԴԱՆՅԱՆ
Սցենարիստ, գրող, դասախոս, նկարիչ։ Ծնվել է 1967-ին Լենինգրադում (այժմ՝ Սանկտ Պեերբուրգ) ճարտարապետի ընտանիքում։ 1977-ին հոր հետ տեղափոխվել է Երևան։ Բարձրագույն կրթություն է ստացել Սանկտ Պետերբուրգի թատերական ակադեմիայում (թատրոնի պատմություն և տեսություն), Կինոյի և հեռուստատեսության համալսարանում (ռեժիսուրա)։ 2011-ին ուսանել է Նյու Յորքի կինոակադեմիայում։ Աշխատել է «Լենֆիլմ» և «Լենդոկ․ բաց ստուդիա», ինչպես նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի այլ կինոստուդիաներում։ Ավելի քան երեսուն ֆիլմի ռեժիսոր է և վեց գրքերի հեղինակ։ Նրա աշխատանքում հատուկ տեղ են զբաղեցնում կինոյի պատմությանը և տեսությանը վերաբերող գիտական հետազոտությունները։ Գրքեր է գրել «Լենֆիլմ» կինոստուդիայի սկզբնական շրջանի («Թղթե գուրգուրանքներ») և հայկական կինոյի հիմնադիր Դանիել Դզնունու մասին («Մի մատնության պատմություն»)։ Որպես նկարիչ մասնակցում է ցուցահանդեսների։ Նաև կրթական ծրագրերի է մասնակցում Սանկտ Պետերբուրգի Վլադիմիր Պրոպի կենտրոնում և Երևանի Միրզոյան գրադարանում, որտեղ բաց դասախոսություններ է կարդում ժամանակակից կինոյի տեսության մասին։ Նրա հետազոտությունների կարևորագույն թեմաներից մեկը առօրյայում արտացոլվող իմաստային սխեմաների և տեսողական պատկերների ձևավորումն է։ Այժմ աշխատում է Հայաստանի ազգային կինոակենտրոնում։

Lavrente Indico Diaz (born December 30, 1958) is a Filipino filmmaker and former film critic. He is known as one of the key members of the slow cinema movement, having made several of the longest narrative films on record. Although he had been making films since the late 1990s, Diaz didn't attract much public attention outside of the Philippines and the festival circuit until the release of his 2013 film Norte, the End of History, which was entered into the Un Certain Regard section of the 2013 Cannes Film Festival.
His three subsequent films have received much critical attention and many awards, with 2014's From What Is Before earning him the Golden Leopard at the 2014 Locarno International Film Festival as well as a nomination for the Asian Film Award for Best Director, 2016's A Lullaby to the Sorrowful Mystery competing for the Golden Bear at the 66th Berlin International Film Festival and winning the Alfred Bauer Prize, and 2016's The Woman Who Left competing at the 73rd Venice International Film Festival and winning the Golden Lion. His penultimate film (so far), Season of the Devil, competed at the 68th Berlin International Film Festival and it won Best Film (Gems Section) at the Cartagena Film Festival.
He has won several international awards such as the award for Best Picture at the Singapore International Film Festival, the Independent Film Festival of Brussels and Gawad Urian in 2002 and Netpac Jury Prize and Best Acting Ensemble (2001 Cinemanila International Film Festival) for his film Batang West Side (including Best Director, Best Screenplay, Best Actor, Best Supporting Actor, Best Cinematography, Best Production Design, Best Music, Best Sound at the Urian), in Gawad Urian in 2005 for the film Ebolusyon ng Isang Pamilyang Pilipino (Evolution of a Filipino Family), and Special Jury Prize at the Fribourg International Film Festival in 2006 for Heremias, Book One.
His films often tackle the issues regarding the current social and political state of the Philippines. His film Kagadanan sa Banwaan ning mga Engkanto (Death in the Land of Encantos), the Closing Film of the orizzonti section of the Venice Film Festival 2007, was awarded with a Golden Lion Special Mention. Death in the Land of Encantos was also in competition at the Artistic Innovation Award (Visions) of the Toronto International Film Festival 2007. He received several awards at the Palanca Memorial Awards for Literature. His film Melancholia won the Orizzonti Grand Prize at the 65th Venice International Film Festival in 2008. In January 2011 he joined the board of directors for Cine Foundation International.[2] He went back in 2011 at the Venice International Film Festival for his film Siglo ng Pagluluwal (Century of Birthing)[3] and which earned the Grand Jury Prize at the 13th Cinemanila International Film Festival. The following year, his film Florentina Hubaldo, CTE won Best Asian Film at the Jeonju International Film Festival[4] and gained the On-Screen Award at the Images Festival.[5] His 2013 film Norte, the End of History was screened in the Un Certain Regard section of the 66th Cannes Film Festival.[6] He received the Golden Leopard at the 2014 Locarno International Film Festival for From What Is Before. At the 2016 Berlin International Film Festival, his film A Lullaby to the Sorrowful Mystery was awarded the Silver Bear Alfred Bauer Prize. In the same year, he also received the Golden Lion at the 73rd Venice International Film Festival for The Woman Who Left. Diaz has made crime stories, ghost stories and a musical. On the topic of genre Diaz has said, "it’s nice to dwell on genres because there are formulas there and you can work with them. But at the same time you’re free to break them."
Diaz has an economics degree from Notre Dame University in Cotabato City. He is a recipient of the Guggenheim Fellowship in 2010, the Prince Claus Award of the Netherlands in 2014 and The Radcliffe Fellowship of Harvard University, 2016-2017. Diaz was invited by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences to join as a member on July 2017.
• INNA SAHAKYAN
For over fifteen years Inna Sahakyan has directed and produced feature-length documentaries, doc. series, and shorts that have been broadcasted internationally. She focuses on uncovering untold and forgotten stories while exploring the nature of humanity through intimate and innovative filmmaking.
Her feature-length debut, co-directed with Arman Yeritsyan, was the award-winning The Last Tightrope Dancer in Armenia in 2010. Recently, she completed Mel, a story about a transgender weightlifter from Armenia. In 2022, her animated documentary about Armenian Genocide survivor and early Hollywood star Aurora Mardiganyan, Aurora’s Sunrise, became a festival favorite and screened at over 40 festivals, winning several awards, including the Asia Pacific Screen Awards 2022 for Best Animated Film, Movies that Matter 2023 for Special Mention and Audience Award, Audience Favorites at IDFA 2022, Audience Awards at Animation is Film 2022 and FIFDH - IFF and Forum on Human Rights in Geneva 2023 for Grand Prix among others. Inna Sahakyan has also worked as a producer on documentaries such as One, Two, Three and Donkeymentary.
• CLAIRE SIMON
Claire Simon comes to cinema through editing. Her films Récréations and Coûte que coûte, released in theaters, have been part of the documentary revolution in French cinema. Since then, she has alternated between documentaries and fictions for the cinema.
Claire Simon films the others as heroes: the little children of Récréations, the stressed boss of Coûte que coûte, the child thief of Sinon Oui, the young girl, fire raiser of Ça brûle, Mimi in love with women, Nathalie Baye adviser of family planning, the passion of Nicole Garcia for Reda Kateb in Gare du Nord, Stéphanie selling her charms in the woods, young people attacking the fortification that is the Femis film school, young high school students like Hugo who cry over the silence of their families, the son of the grocer and the mayor of a modern village, the questioning of Yann Andréa, Duras's lover… And the epic of the female body.... Documentary or fiction, a single question: what is a story? A life? At the same time she taught at Paris 8 and Paris 7, at the Varan workshops, and directed the directing department at Femis.
• BERND BUDER
Bernd Buder, born 1964, studied political science at FU Berlin and is a freelance curator and film journalist. Since 2015, he has been the programme director of the FilmFestival Cottbus - Festival of East European Film, a consultant at the Berlinale Forum and a programme advisor at the Cinedays Festival in Skopje. Since 2021, he is also the programme director of the Jewish Film Festival Berlin Brandenburg.
In the past he was the head of the East-West Co-production Market connecting Cottbus, the programme director of the Berlin Filmkunsthaus Babylon and a programme consultant for various film festivals (Prishtinë FF, Skena-Up Film and Theatre Festival Prishtinë, goEast FF, dokumentArt Neubrandenburg, Turkish Film Week Berlin, Zagreb FF). He works also as a film journalist.
• RAED FARIDZADEH
Born in Mashhad, Iran Raed Faridzadeh studied Economics and German Literature at Tehran University and Comparative Literature at University of Vienna. Faridzadeh got his PhD in Philosophy and Literature at Free University of Berlin. He was a senior researcher at German-Asian Graduate Group of Humanities in Berlin. Since 2012 Faridzadeh has been teaching philosophy and German literature as a member of Faculty of Humanities at Shahid Beheshti University, Tehran. Since 2018 Faridzadeh has been working as the Head of International Affairs of Farabi Cinema Foundation (FCF) and General Secretary of International Council of Iranian Cinema. He is also head of the International Section of Fajr International Film Festival (FIFF) and Isfahan International Film Festival for Children and Youth (ICFF).
• SERGEI DVORTSEVOY
In 1982, Sergei Dvortsevoy graduated from the Kryvyi Rih Aeronautical College, and in 1988 - Novosibirsk State Technical University. In 1990, he started the Master's Courses for Film Directors. His coursework Paradise and diploma thesis Bread Day short films have been awarded with a number of international prizes.
In 2008, the film Tulpan was the winner of the Prix Un Certain Regard at the Cannes FF. In 2018, when Ayka was selected to compete for the Palme d'Or at the Cannes FF and Samal Yeslyamova won the Award for Best Actress. the film was included in the shortlist of Oscar nominees.
• CARMEN GRAY
New Zealand
Carmen Gray is a freelance arts journalist, critic, and film programmer from New Zealand who now lives in Berlin. She has written for publications including The New York Times, The Guardian, Sight & Sound, Criterion, Art Review, Screen, and MUBI, often focusing on Eastern Europe, the Balkans and the Caucasus.
She is a contributing critic for trade magazine The Film Verdict, and was formerly Film Editor of Dazed & Confused magazine in London. She is on the selection committees of the Generation section of the Berlin International Film Festival, the International Short Film Festival Winterthur, and Open City Docs in London. She consults on projects and festival strategy, and is an industry adviser on films at the editing stage for First Cut Lab, and Doculab in Guadalajara, Mexico.
• MICHAEL GOORJIAN
An Emmy Award winning actor, filmmaker, and writer of Armenian decent, born and raised in the San Francisco Bay Area. Michael Goorjian won the Emmy for Best Supporting Actor in David’s Mother. He is also well known for playing in the Golden Globe winning series Party of Five, as well as Heroin Bob in the cult classic SLC Punk. Recently he starred alongside Robert De Niro in The Wizard of Lies. Other film & television credits include: Newsies, Chaplin, Forever Young, Leaving Las Vegas, Hard Rain, The Invisibles, Lucifer, Covert Affairs, Lie to Me, House, Monk, CSI, Without a Trace to name a few. On stage, Goorjian has won numerous awards, including; an L.A. Weekly Theater Award for Best Lead Actor in Modigliani, and a LA Critics Choice Award for choreographing the world premiere of Reefer Madness the musical.
Most recently he appeared at Berkeley Repertory Theater World premiere of Imaginary Comforts by Daniel Handler (aka Lemony Snicket). As director, Michael Goorjian achieved international acclaim for his award-winning feature film debut, Illusion, in which he starred alongside Hollywood-legend Kirk Douglas. His debut novel, What Lies Beyond the Star was released world-wide in 2016.
• VERONIKA ZAKONJŠEK
Veronika Zakonjšek is a regular contributor for Kino!, Dialogi and Ekran magazine, and a film journalist for the national newspaper Dnevnik. She regularly collaborates with Slovenia-based film festivals such as Animateka and Kino Otok, and is a selection committee member for the Festival of Slovenian Film.
She is currently the president of the Association of Slovenian Film Critics and a member of the FIPRESCI.
• WANDA BENDJELLOU
Wanda Bendjelloul is a film critic, author, filmmaker and TV producer with a background in current affairs who on a weekly basis review films for the biggest Swedish morning paper Dagens Nyheter and Swedish Channel 4.
• ANUSH VARDANYAN
Anush Vardanyan – screenwriter, writer, lecturer, artist She was born in Leningrad (now Saint Petersburg) in 1967 in the family of an architect. In 1977, she moved with her father to Yerevan, where she graduated from school in 1983. She received higher education in St. Petersburg Theater Academy (history and theory of theater), at the University of Cinema and Television (film directing). In 2011, she studied at NYFA (New York Film Academy, USA).
Anush worked at the film studios "Lenfilm", "Lendok. Open studio" and at other studios in Armenia and Russia. Screenwriter of the more 30 films, author of 6 books. A special place in the work of Anush Vardanyan is occupied by scientific research on the history and theory of cinema. She has created books about the initial period of the Lenfilm film studio ("Paper Caresses") and about the founder of Armenian cinema Daniel Dznuni ("The History of One Denunciation"). As an artist, she participates in art exhibitions. Participates in educational programs of the Vladimir Propp Center in St. Petersburg and in Yerevan at the Marzoyan Library, where she gives open lectures on the theory of modern cinema.
One of the most important topics of Anush's research is the formation of semantic patterns and visual images reflecting the actual everyday life. Her articles are published in various Armenian publications. Currently, she works at the National Film Center of Armenia.